Foto – Dainis Bušmanis

Vai tas tomēr nav lielo farmācijas firmu prestiža jautājums – piedāvāt jaunas, iedarbīgas zāles? 0

Katru gadu samazinās to vielu skaits, kas ir kļuvušas par zālēm. Jūs nevarat ieraudzīt jaunas antibiotikas – to nav. Nevarat atrast nevienu darbīgu pretmalārijas līdzekli – nav! Paceļ galvu rezistentā tuberkuloze, bet zāļu nav. Un jūs domājat, ka tiešām nav?! Vienkārši prasību līmenis jaunu zāļu izstrādē ir uzskrūvēts tik augstu, ka tam nav ne matemātiska, ne zinātniska pamatojuma. Tas pastāv tikai tādēļ, lai konkurenti nenokļūtu šajā tirgū – ja nu tikai caur tiem, kas to ir monopolizējuši.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku!
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Paldies Dievam, Eiropas Savienība ir sapratusi, ka tā nu gluži nevarēs, tāpēc tiek veidotas zinātnieku platformas, kas vērstas uz konkrētu problēmu risināšanu. OSI arī ir iekļāvies šādās platformās, kurās tiek meklētas jaunas antibiotikas un līdzekļi pret malāriju. Jau atkal ar nožēlu jāatzīst, ka mūsu valsts nekādi nevar atrast dažus desmitus tūkstošu eiro, lai mēs varētu piekļūt nepieciešamajām testa sistēmām, kas vēlāk varētu būt ļoti izdevīgi un daudzās vielu izstrādes pozīcijās ļautu ietaupīt.

Tās nav vienīgās Latvijas zinātnes problēmas, par tām varētu runāt gari un plaši.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vai varat piekrist viedoklim, ka plašākā sabiedrībā pieaug tendence atzīt tikai to, kas ir zinātniski pierādīts?

Tas ir labi, bet ko mēs uzskatām par pierādītu? Katra zinātnieku paaudze nodarbojas ar to, ka apgāž iepriekš pierādīto. Pierādījumiem ir īss mūžs, tāpēc jāskatās plašāk. Pasaulē ir vērtības, kuras nav atkarīgas no tā, vai tām piekrītam vai ne, kuras esam pierādījuši vai ne. Laimi taču nevarat izmērīt, pierādīt vai apčamdīt. Tāpat jūs nevarat izjust tieši to pašu, ko izjūtu es, un otrādi. Mēs varam vienoties, teiksim, ka tas, ko redzam (norāda uz savu telefonu), ir melns. Bet vai jūs patiešām redzat to pašu melno, ko es? Mēs to pat nekad neuzzināsim, jo nevaram izmērīt.

Jā, visur vajag mēģināt atrast pierādījumus, bet zinātnieks nevar teikt – tas vai tas neeksistē, tā nav. Var teikt – tas nav pierādīts. Pie mums nereti ir otrādi – saka, ka tas nav, jo tā nevar būt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.