Līdz jūlijam izstrādās nepieciešamos grozījumus VKKF finansējuma modeļa maiņai 1
Kultūras ministrijai (KM) līdz nākamā gada 1. jūlijam jāizstrādā Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) finansējuma modeļa maiņai nepieciešamie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos, šodien nolēma Ministru kabineta komiteja.
Jaunais modelis paredz divu gadu laikā daļēji atjaunot sākotnējo VKKF finansēšanas sistēmu, paredzot, ka finansējums no valsts budžeta ir proporcionāls attiecīgā gada plānotajiem nodokļu ieņēmumiem no alkohola un tabakas akcīzes nodokļa 3% apmērā, kā arī izložu un azartspēļu nodokļa 10% apmērā no valsts budžeta daļas. Līdzīgs finansēšanas modelis tiek praktizēts Lietuvas Kultūras atbalsta fonda uzturēšanā.
Līdz 2003.gadam VKKF līdzekļus nodrošināja ienākumi no izložu un azartspēļu nodevas un nodokļa, kā arī ienākumi 3% apmērā no tabakas un alkohola akcīzes nodokļa. Savukārt kopš 2004.gada VKKF finansējuma nodrošināšanai tiek izmantotas dotācijas no vispārējiem valsts budžeta ieņēmumiem. Tāpat kopš tā laika ir spēkā fonda likums, kas mainīja gan tā nosaukumu, gan juridisko statusu – publisks nodibinājums, skaidro KM.
Ministrijas informatīvajā ziņojumā tiek norādīts, ka jaunā finansēšanas modeļa pārejas periods tiktu paredzēts līdz 2020.gada 1.janvārim. Nākamgad un 2019.gadā VKKF finansējuma pieaugums tiktu veikts pašreizējā kārtībā, paredzot finansējuma apmēra pakāpenisku palielinājumu atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām.
Ministrija ziņojumā pauž nostāju, ka šāds fonda līdzekļu gūšanas risinājums nodrošinātu pakāpenisku VKKF rezultatīvo rādītāju un kultūrpolitikas indikatoru sasniegšanu, kā arī garantētu kvalitatīvu kultūrvidi un nozares pakalpojumu pieejamību sabiedrībai.
Ziņojumā arī minēts, ka pagājušajā gadā VKKF saņēma 3937 projektu iesniegumus, kuru kopējais pieprasītais finansējums bija 15 064 884 eiro, taču iespēju robežās no tiem tika atbalstīti 2097 projekti, kuru kopējās izmaksas sasniedza 4 212 208 eiro.