Līdz hokeja pasaules čempionātam Rīgā palikušas mazāk nekā 80 dienas. Vai protokols izstrādāts? 5
Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Līdz hokeja pasaules čempionāta sākumam Rīgā palikušas mazāk nekā 80 dienas, bet pagājis vairāk nekā mēnesis, kad Latvijas galvaspilsēta tika pie visa turnīra rīkošanas. Vakar Latvijas valdība no savas puses izpildīja formalitāti jeb solīto, apstiprinot, ka čempionāta rīkošanai valsts piešķirs 3,7 miljonus eiro.
Šī summa tika apsolīta jau iepriekš, bet tagad piešķirta oficiāli, naudu ņemot no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Kopējās visa čempionāta organizēšanas izmaksas nemainās – 12 miljoni eiro, kā arī papildu divus miljonus eiro Starptautiskā hokeja federācija (IIHF) rezervējusi Covid-19 drošības protokola prasību nodrošināšanai čempionātā. Ar drošības protokola izstrādi nav klājies tik raiti, kā gribētos.
No Latvijas puses tas ir sagatavots, bet vēl līdz galam nav saskaņots ar IIHF. Tāpēc nianses nav publiski atklājamas, tā “Latvijas Avīzei” saka Latvijas Hokeja federācijas ģenerālsekretārs Viesturs Koziols. Šodien pasaules čempionāta orgkomitejas pārstāvjiem būs kārtējā tikšanās ar IIHF atbildīgajām amatpersonām. Kopsaucēja atrašana vairs nav tālu, taču lielāka skaidrība ir par to, ko pirms čempionāta darīs un kā trenēsies Latvijas hokeja izlase – turnīra mājiniece.
Treniņnometne bez “burbuļa”
Latvijas izlases kapteinis Kaspars Daugaviņš iepriekš publiski izteicies, ka tā varētu būt problēma, ja no treniņnometnes sākuma nāksies dzīvot “burbulī”, it īpaši tiem spēlētājiem, kas šo sezonu aizvadījuši ārzemēs un nav bijuši kopā ar savām ģimenēm. Latvijas izlasei tas nebūs vajadzīgs, tiesa, treniņos ievērojot stingrus epidemioloģiskos nosacījumus.
“Izlases pirmais kandidātu loks sāks treniņus 5. aprīlī “Volvo” ledus hallē. Kandidāti varēs dzīvot mājās, bet ievērojot striktus noteikumus,” saka Koziols. “Pirms tam kandidāti tiks pārbaudīti uz funkcionālo gatavību, jo jāņem vērā, ka daļa ir slimojusi, un jāpārbauda, kādā stāvoklī viņi ir. Covid-19 testi būs regulāri, arī distancēšanās. Izlasei treniņu laikā būs divas ģērbtuves, lai varam ievērot visus valstī noteiktos šī brīža ierobežojumus. Tam jau esam gatavi. Kad izlasei būs jādodas uz nosacīto “burbuli”? Šobrīd to nevaru pateikt, jo ar IIHF joprojām esam sarunu procesā, kā tas tiks veidots. Meklējam visdrošāko un efektīvāko veidu, un lai tajā pašā laikā tas nebūtu pilnīgi pārspīlēts, jo īpaši komandu sagatavošanās posmā, kas ir svarīgs,” bilst Koziols.
Pārbaudes spēles ar Šveici
Latvijas izlasei šobrīd ir sarunātas divas pārbaudes spēles mājās pirms čempionāta ar Šveici. Koziols stāsta, ka ar izlases galveno treneri Bobu Hārtliju sazinās ik pārdienu un viņš ir lietas kursā par to, kā tiek veidots valstsvienības darba process. Vairāk ar treneri sazinoties Artis Ābols, kas ir viņa palīgs izlasē.
Jau šobrīd ir skaidrs, ka pirms pasaules čempionāta Rīgā vairākas dalībnieces ieradīsies agrāk, un arī tās aizvadīs pārbaudes spēles. “Vairākas izlases Rīgā varētu ierasties divas nedēļas pirms turnīra. Šī brīža protokols paredz, ka visas komandas turnīra laikā dzīvos vienā viesnīcā. Par Covid-19 protokolu vēl ir diskusijas, kā tiks risināts mediju jautājums, jo skaidrs, ka bez viņiem čempionāts nenotiks. Mēs esam darba procesā,” saka LHF prezidents. Par skatītājiem tribīnēs varēs lemt tikai neilgi pirms čempionāta, jo viss atkarīgs no tā, kāda maijā būs epidemioloģiskā situācija valstī. Pasaules čempionāts Rīgā sāksies 21. maijā, bet fināls notiks 6. jūnijā. Spēles notiks “Arēnā Rīga” un Olimpiskajā sporta centrā.
Kam tiks tērēta valsts nauda
Olimpiskā sporta centra sagatavošanai, aprīkošanai un nomai, lai tur varētu noritēt meistarsacīkstes, būs nepieciešami trīs miljoni, bet 0,7 miljoni tika rezervēti jau 2017. gadā, kad Latvija ieguva vienas grupas rīkošanas tiesības.
No mazākās summas 230 000 eiro nepieciešami treniņu halles (Daugavas stadionā) aprīkošanai, tostarp, lai iekārtotu Latvijas izlases ģērbtuvi. Līdz 200 000 eiro izmaksās IIHF kongress, ko allaž rīko un izmaksas sedz čempionātu uzņemošā valsts (tā tas bijis arī iepriekš).
Vēl 145 000 eiro plānoti papildu biroja un palīgtelpu ierīkošanai teritorijā starp “Arēnu Rīga” un Olimpisko sporta centru, kas būs nepieciešamas “Infront Sports & Media”, televīzijas darbinieku un IIHF darba nodrošināšanai. Tāpat 75 000 eiro vajadzīgi “Infront Sports & Media” konsultāciju izmaksu segšanai.
Minētā kompānija jau vairāk nekā desmit gadus nodarbojas ar pasaules čempionātu mārketinga un TV translāciju pārdošanas jautājumiem. 90 264 eiro saņems arī Iekšlietu ministrija. Ja sacensībās būs arī skatītāji, tad drošības nodrošināšanai summa pieaugs līdz 255 868 eiro. Izmaksu atšķirības ir saistītas ar Valsts robežsardzes izmaksām.