Londonas centrā pie britu parlamenta ēkas viedokļus pauž gan breksita piekritēji, gan pretinieki.
Londonas centrā pie britu parlamenta ēkas viedokļus pauž gan breksita piekritēji, gan pretinieki.
Foto: Chine Nouvelle/SIPA/SCANPIX/LETA

Līdz “Breksitam” 70 dienas: Meja negrasās pamest amatu 0

Britānijas parlaments šo trešdien noraidīja premjerministres Terēzes Mejas valdības un ES panākto breksita vienošanos. Līdz Apvienotās Karalistes izstāšanās dienai 29. martā palikušas 70 dienas, un neviens skaidri nezina, kas notiks tālāk, jo nevienai pusei nav rezerves plāna. Reaģējot uz Britānijas parlamenta balsojumu, Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers brīdinājis par pieaugošo risku, ka Apvienotajai Karalistei būs jāaiziet no ES bez vienošanās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Es aicinu Apvienoto Karalisti, cik ātri vien iespējams, tikt skaidrībā par saviem nolūkiem,” teikts Junkera paziņojumā. Arī Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks paudis nožēlu par britu deputātu balsojumu, mudinot Britānijas valdību steidzami paziņot par saviem turpmākajiem iecerētajiem soļiem. Francijas prezidents Emanuels Makrons paziņojis, ka “Brisele nav gatava izrādīt Londonai vēl lielāku pretimnākšanu”. “Ja Britānija lūgs turpināt sarunas, mēs to apsvērsim, varbūt šo to uzlabosim, taču es uzskatu, ka esam sasnieguši maksimumu ar breksita vienošanos. Mēs nebeigsim aizstāvēt Eiropas intereses, tikai lai atrisinātu Britānijas iekšējās politiskās problēmas,” uzsvēra Makrons.

Premjere negrasās pamest amatu

Balsojumā par breksita vienošanos premjerministres Mejas valdība cieta smagāko sakāvi valsts politiskajā vēsturē. To atbalstīja tikai 202 deputāti, bet 432 likumdevēji balsoja pret. “Apakšnams ir runājis, un valdība to ņems vērā,” pēc balsojuma atzina premjere. Viņa piebilda, ka nav skaidrs pat tas, vai parlaments cienīs britu tautas lēmumu par izstāšanos no ES, kas tika pausts referendumā 2016. gadā, kad 52 procenti britu nobalsoja par izstāšanos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Premjerministre Meja uzreiz pēc balsojuma ļāva noprast, ka viņa negrasās pamest amatu, piedāvājot politiķu un likumdevēju konsultācijas par turpmāko rīcību. Opozīcijā esošās Leiboristu partijas līderis Džeremijs Korbins jau iesniedzis pieprasījumu balsot par neuzticības izteikšanu Mejai, jo viņas valdība cietusi “katastrofālu sakāvi”. Neuzticības balsojums parlamentā bija paredzēts vakar pulksten 21.00, kad redakcija jau bija slēgta.

Mejai ir izredzes izpunktēt Korbinu

Analītiķi uzskata, ka šajā balsojumā premjerministre Meja varētu uzvarēt, jo pat viņas pretinieki pašas partijā nevēlas konservatīvo valdības krišanu, kas varētu novest pie jaunām vēlēšanām, kur nav izslēgta leiboristu uzvara. Kā ziņo raidsabiedrība BBC, avots Ziemeļīrijas Demokrātiskajā unionistu partijā (DUP), no kuras desmit deputātu nostājas ir atkarīgs Mejas valdības parlamentārais vairākums, izteicies, ka neuzticības balsojumā unionisti premjeri atbalstīs, lai gan viņi otrdien balsoja pret breksita vienošanos.

Ja Meja neuzticības balsojumā zaudētu, parlamentam būtu 14 dienas, lai atrastu viņas pēcteci, kas baudītu likumdevēju vairākuma atbalstu. Pretējā gadījumā būs jāizsludina pirmstermiņa vēlēšanas. Britu mediji atzīmē, ka, Mejai uzvarot vakar notikušajā balsojumā, viņas pozīcijas būtu labākas nekā Korbinam, kuram jāiztur milzīgs spiediens no tiem leiboristu deputātiem un partijas atbalstītājiem, kas pieprasa atkārtota referenduma rīkošanu. Leiboristu polittehnologi ir nobažījušies, ka atbalsts atkārtota referenduma rīkošanai varētu negatīvi ietekmēt partijas izredzes nākamajās vēlēšanās.

Premjerministres pārstāvis uzsvēris, ka “valdība grib panākt sakārtotas breksita vienošanās īstenošanu, kas aizsargā valsts vienotību, dod mums kontroli pār savām robežām, likumiem un finansēm un dod iespēju īstenot neatkarīgu tirdzniecības politiku”.

Analītiķi atzīmē, ka Mejas solītā neatkarīgā tirdzniecības politika nav savienojama ar leiboristu nostāju par palikšanu muitas savienībā ar ES. Tas varētu būt “mīkstais breksits”, ko varētu atbalstīt parlamenta vairākums, raksta avīze “The Guardian”, piebilstot, ka Mejas valdībā nav vienotības par tālāko rīcību. Tuvināšanās leiboristu nostājai varētu izraisīt šķelšanos konservatīvo partijā.

Reklāma
Reklāma

Uzņēmēji iesaka apturēt breksita pulksteni

Britu uzņēmēju grupa “London First” pēc Mejas valdības zaudējuma breksita balsojumā ir atkārtoti uzsvērusi nepieciešamību apturēt pulksteni diplomātu sarunās un atsaukt ES līguma 50. panta īstenošanu par Britānijas izstāšanos, lai izvairītos no katastrofālas situācijas, ja notiks breksits bez vienošanās.

Uzņēmēju ieskatā, balsojums par (ne)uzticību premjerei Mejai neatkarīgi no iznākuma tikai paildzinātu nenoteiktību. Uzņēmēji mudina valdību un likumdevējus steidzami vienoties par tālākajiem soļiem, bet, ja valdība nespēj gūt parlamenta atbalstu, tad lēmuma pieņemšana jānodod tautai, rīkojot atkārtotu referendumu.

Premjere Meja vairākkārt ir izteikusies pret atkārtota referenduma rīkošanu. Britānijas finanšu ministrs Filips Hemonds, tiekoties ar britu uzņēmējiem, paziņojis, ka valdība uzklausīs likumdevējus, kas ir pret breksitu bez vienošanās, un neliks šķēršļus daļas konservatīvo deputātu plānam bloķēt breksitu bez vienošanās. Hemonds pieļāva, ka ES līguma 50. pants varētu tikt uz laiku apturēts, ja tiks rasti jauni risinājumi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.