Līdz ar gripas intensitātes mazināšanos sarūk stacionēto pacientu skaits 0
Pagājušajā nedēļā gripas intensitāte samazinājusies līdz 80 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem, savukārt slimnīcās ievietoto skaits sarucis līdz 78 pacientiem, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) publiskotais gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa pārskats.
No 78 stacionētajiem pacientiem aizvadītajā nedēļā 22 konstatēta arī gripas izraisīta pneimonija. Savukārt iepriekšējā nedēļā stacionēto skaits bijis 98 pacienti, no kuriem 21 noteikta arī pneimonija. Par slimnīcās ievietotiem gripas pacientiem pagājušajā nedēļā ziņojušas septiņas no desmit administratīvajām teritorijām – izņēmumi bijuši tikai Gulbenē, Jelgavā un Jūrmalā.
Tomēr pagājušajā nedēļā nav konstatēti ar gripu saistīti nāves gadījumi, lai gan kopš sezonas sākuma tā laupījusi 13 cilvēku dzīvības.
Gripas intensitāte kritusies, lai gan iepriekšējā nedēļā tā pieaugusi līdz 109 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem. Vienlaikus SPKC informē, ka kopš decembra beigām, kad tika konstatēta vislielākā saslimstība ar gripu jeb 310 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, saslimstība konstanti saglabājas pie 100 gadījumu robežas.
No visiem 934 šosezon stacionētajiem pacientiem 239 jeb 26% bijuši vecumā līdz četriem gadiem un 303 pacienti jeb 32% – vecumā no pieciem līdz 14 gadiem. Savukārt 312 pacienti jeb 33% bijuši vecumā no 15 līdz 64 gadiem. Vismazāk stacionētu gripas pacientu bijis vecumā virs 65 gadiem – kopumā 80 jeb 9%.
Kopš gripas sezonas sākuma, par kuru uzskatāms 30.septembris, ģimenes ārstu praksēs noteikti kopumā 1408 gripas gadījumi. Pagājušajā nedēļā tomēr pieaugusi saslimstība tieši to iedzīvotāju vidū, kuru vecums pārsniedz 65 gadus, ziņo SPKC.
Centra pārskatā klāstīts, ka biežāk ar gripu slimo bērni līdz 14 gadu vecumam. Arī pagājušajā nedēļā novērojams saslimušo skaita pieaugums šajā vecuma grupā.
Savukārt saslimstība ar akūtu augšējo elpceļu infekcijām izvadītajā nedēļā sasniegusi 1080,2 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem. Līdzīgi kā līdz šim – visbiežāk slimojuši bērni līdz 14 gadu vecumam.
Kā norāda SPKC, vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki pacienti un tie, kam ir hroniskas saslimšanas, piemēram, sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskās slimības, cukura diabēts, kā arī onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un cilvēki, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa ir īpaši bīstama maziem bērniem un grūtniecēm.
SPKC atgādina, ka vislabākā aizsardzība pret gripu un gripas izraisītām komplikācijām ir ikgadējā vakcinācija.
Ņemot vērā, ka imunitāte izveidojas 14 dienu laikā pēc vakcinācijas un gripas izplatība parasti ilgst vairākus mēnešus – līdz pat maija beigām, vakcinēties pret gripu nav par vēlu arī epidēmijas laikā, uzsver SPKC speciālisti, piebilstot, ka arī veselības aprūpes darbiniekiem ieteicams būt vakcinētiem, lai aizsargātu savus pacientus un sevi.