Foto – Ieva Čīka/LETA

Lidojums beidzies, ausis – aizkritušas 3

“Agrāk man lidmašīnā ausis uz brīdi aizkrita, taču nepatīkamā sajūta drīz vien pārgāja. Tagad diskomforts turpinās vēl apmēram diennakti pēc lidojuma. Kādēļ tā?” Līvija Siguldā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Atbild P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ausu, kakla un deguna ārste Gunta Sumeraga: “Ja ausis ir aizkritušas vēl ilgāku laiku pēc lidojuma, iespējams, problēmas iemesls ir deguna starpsienas izliekums un tā eju sašaurinājums. Lai saprastu, kādēļ veidojas aizliktas auss sajūta, der iedomāties dzirdes orgāna anatomiju. Tās gliemežnīca kā piltuve “savāc” skaņu, auss eja pārvada tās viļņus līdz bungplēvītei un to iesvārsta. Tālāk tā nokļūst līdz dzirdes kauliņiem, kuri iekustina iekšējās auss šķidrumu. Pateicoties tam, nervu šūniņas līdz smadzenēm novadītos impulsus atpazīst kā skaņu. Lai šis process notiktu netraucēti, vidus-ausī jābūt līdzīgam gaisa spiedienam kā apkārtējā vidē. Gaiss tajā nonāk pa tā saukto Eistahija kanālu, kas savieno vidusausi ar aizdeguni, kā arī rīkles un mīksto aukslēju muskuļus, tādēļ, aizkrītot ausīm, automātiski mēģinām žāvāties, norīt siekalas un atvērt muti.

Spiedienu vidusausī grūti izlīdzināt, ja ir deguna starpsienas izliekums un tā eju sašaurinājums, īpaši saaukstēšanās un iesnu gadījumā, jo gļotāda ir pietūkusi. Lidmašīnai paceļoties gaisā un nolaižoties, spiedienu var mēģināt izlīdzināt, ieelpojot, aizspiežot degunu un izelpojot, košļājot košļājamo gumiju, sūkājot ledenes, maziem malciņiem dzerot, imitējot žāvāšanos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja gadījies saaukstēties un ir iesnas, nevajadzētu lidot, jo var rasties stipras sāpes ausīs un deguna blakusdobumos. Ja no lidojuma nekādi nav iespējams izvairīties, pašsajūtu uzlabos asinsvadus sašaurinoši pilieni, kas mazinās deguna gļotādas tūsku. Stjuartes mēdz palīdzēt, iedodot tā saukto karsto pudeli – pasildot auss apvidu, tiek veicināta asinsrite, audi kļūst elastīgāki, bungplēvītes iestiepums un sāpes mazinās. Ja tas nav līdzējis, būtu jādodas pie ārsta, jāizmeklē deguns, aizdegune, ausis. Nepieciešamības gadījumā speciālists izrakstīs zāles, ko lietot pirms iekāpšanas lidmašīnā.

Ja ausis aizkritušas vēl diennakti pēc lidojuma, jāpārliecinās, vai nav sācies vidusauss iekaisums, pievienojies dzirdes nerva bojājums. Iespējams, auss ejā izveidojies sēra korķis. Tad skaņas pārvadi nodrošinošie dzirdes palīgmehānismi tiek vairāk aktivizēti, tādēļ, ja auss aizkrīt arī no “iekšpuses”, sajūtas būs vēl nepatīkamākas. Tomēr ne visiem, kuriem ir sēra korķis, lidojums sagādā problēmas.

Ja diskomforta cēlonis ir deguna starpsienas izliekums vai palielināta aizdegunes mandele bērnam, to var likvidēt ķirurģiskā ceļā, bet iekaisuma rakstura tūska, piemēram, alerģiskas iesnas, jāārstē ar pretalerģijas līdzekļiem.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.