Lidojuma laikā pieaudzis vīrietis fiziski ietekmē bērnu. Kā rīkoties pasažieriem? Reaģēt? 38
Platformā “Facebook” kāda sieviete vārdā Kristīne “Atsaucīgo māmiņu forumā” aprakstīja nepatīkamu situāciju, kādu piedzīvojusi lidojuma laikā un vaicāja atbildi uz jautājumu – kā šādā situācijā rīkoties?
Kristīne raksta: ”Kļuvu par liecinieci kādam ļoti nelāgam notikumam lidojuma laikā, 13.08.2023 reisā Treviso-Riga(It-Lv 21:30).”
Sieviete apraksta situāciju lidmašīnas salonā – cilvēki noguruši un piekusuši. Viņa pamanījusi arī kādu pāri, kurš lidojis kopā ar 6 – 8 gadus vecu meitenīti.
“Meitenīte aiz garlaicības bakstīja sievieti blakus (pieņemu māte). Tā vietā, lai sieviete bērnu samīļotu, vai jeb kā pozitīvi atbildētu uz žestu, kur bērns alkst mātes uzmanības, iespējams, lidojumā ir uztraucies vai baidās. sieviete bērnu sarāja, bet ar to nebija gana, sieviete apmainījās vietām ar dzīves biedru.
Vīrietis apsēdās blakus bērnam un stipri tam iesita pa plecu, saraustīja meitenītes plecu/priekšas zonu, sagrābjot bērna ādu savā dūrē, cik vien spēka, meitenīte lūdzās, lai izbeidz, un skaļi raudāja pa visu lidmašīnu.
Bērns nezināja, kur likties no sāpēm. Partneri uzreiz pēc incidenta apmainījās atpakaļ sēdvietām. Vīrietis bija ļoti neapmierināts un dusmīgs. Pārgriestu seju lūrēja uz pārējiem pasažieriem, kuri izlikās to neredzam. Brīdī, kad izdarīja miesas bojājumus – tas izskatījās tik dabiski, ka tā būtu ikdiena.
To visu redzot no malas, sirds sažņaudzās, bija grūti saprast, kā var tik cietsirdīgi un nežēlīgi izturēties pret mazu bērniņu, kurš tikai vēlas, lai tam pievērš uzmanību, mīlestību un gādību…
Ja Jūs redzētu šādu situāciju, kāda būtu Jūsu rīcība? Uzrunātu stjuartus? Uzrunātu agresīvo pāri? Vai izliktos to neredzam, jo vairāk kā skaidrs, ka tas tā nenotiek pirmo reizi..
Šo publikāciju ievietoju ar mērķi informēt par šādu notikumu, un aicināt sabiedrību šādās situācijās iesaistīties, nevis nodurt skatienus, BET iesaistīties!!
Portāls LA.LV atbildes meklējumos sazinājās ar nacionālo lidkompāniju “airBaltic” (Air Baltic Corporation AS). Tās sabiedrisko attiecību vadītājs Augusts Zilbergs skaidro:
“Būtiski uzsvērt, ka aprakstītā situācija nav notikusi “airBaltic”, bet citas lidsabiedrības lidojuma laikā. Šī iemesla dēļ nevaram detalizēti komentēt konkrēto gadījumu, nezinot visus tā apstākļus. Tiesa, varam sniegt vispārīgu skaidrojumu par potenciālajiem rīcības variantiem, ja lidojumā tiek aizskarts cits pasažieris, tajā skaitā bērns.
Kā ierasts jebkurā sabiedriskajā vidē un situācijā, ikkatrs iedzīvotājs ir atbildīgs sargāt ne tikai savu, bet arī citu bērnu drošību. Šādu attieksmi un nostāju pret bērniem Latvijas Republikā regulē Bērnu tiesību aizsardzības likums. Vienlaikus jāņem vērā, ka situācijas mēdz būt dažādas un cilvēki no malas var tās arī pārprast. Lidojums ir neikdienišķa vide, kur cilvēki atrodas ierobežotā telpā un tādēļ var izjust satraukumu. Tās [vides] dēļ var mainīties arī viņu izturēšanās.
Ja aizdomas vai novērojumi par to liecina, iesakām vērsties pie apkalpes, kas var mutiski aizrādīt pārkāpējam, ka nepieciešams izturēties cieņpilni pret pārējiem pasažierim, tajā skaitā bērniem. Atgādinām, ka stjuarti nav tiesīgi iejaukties konfliktos, ja vien netiek apdraudēta pasažieru un lidojuma drošība. Ja tomēr situācija eskalējas un tiek fiziski aizskarta arī citu pasažieru drošība, tad apkalpes locekļi ir tiesīgi pārkāpējam piešķirt speciālu brīdinājuma kartīti, kurā aprakstītas sekas par drošības kārtības neievērošanu. Ja arī pēc tam netiek respektēti apkalpes dotie brīdinājumi, tad, saskaņojot ar lidmašīnas kapteini, situācijas risināšanai var tikt pieaicināta policija.”