Ko darīt, lai lidojumā neaizkrīt ausis 0
Lidojot lidmašīnā, man nereti aizkrīt ausis un tajās rodas stipras sāpes. Siekalu rīšana un citi paņēmieni, ko iesaka, lai tas nenotiktu, nelīdz. Kāds tam varētu būt iemesls, un vai šo problēmu nav iespējams novērst pavisam? Kārlis Bērziņš Rīgā
Atbild LOR klīnikas ausu, kakla un deguna ārste Ilze Sokolova: “Ausis lidojuma laikā vairāk vai mazāk mēdz aizkrist visiem. Tas atkarīgs no tā, cik strauji pilots izdara pacelšanās un nolaišanās manevrus.
Nepatīkamo problēmu var veicināt anatomiskas īpatnības, piemēram, deformēta deguna starpsiena, dzirdes kanāla anatomiskas izmaiņas, palielināta aizdegunes mandele, izmaiņas vidusausī. Šajos gadījumos ausis mēdz aizkrist arī ikdienā. Ausu aizkrišanu veicina izliekta deguna starpsiena, deguna polipi, jo tad gaisa spiediens vidusausī nespēj izlīdzināties ar ārējo. Ja dzirdes kanāli ir sašaurināti, ausis ne tikai aizkrīt, bet var rasties arī sāpes.
Pret nepatīkamajām sajūtām jau 1 – 2 nedēļas pirms lidojuma var lietot lokālos deguna hormonus, kurus izmanto alerģisku iesnu gadījumā, bet pacelšanās un nolaišanās brīdī degunā jāpilina asinsvadus sašaurinoši pilieni. Sāpes mazinās lidokaīnu saturoši ausu pilieni, kas iedarbosies ātrāk nekā iekšķīgi lietotas pretsāpju zāles.
Ja ausis tomēr aizkritušas, hormonālo līdzekli pēc lidojuma jāturpina lietot divreiz dienā, lai mazinātu tūsku degunā, aizdegunē un dzirdes kanālā. Ja nepieciešams lidot regulāri, jāveic izmeklējumi, piemēram, datortomogrāfija degunam un ausīm, lai noskaidrotu problēmas cēloni. Galējs līdzeklis ir šuntu – mazu caurulīšu – ievietošana bungplēvītē. Tad tajā izveidojas atvere, caur kuru gaiss nokļūst ausī, izlīdzinot spiedienu.”