“Esmu priecīgs, ka viņam ir vairāk nekā man.” Ķirsons par “Lido” kontrolpaketes pārdošanu Igaunijas uzņēmējam 28
Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Šonedēļ kļuva zināms, ka “Lido” piesaistījis jaunu akcionāru – par uzņēmuma lielāko īpašnieku jeb kontrolpaketes turētāju kļuvis Igaunijas uzņēmējam Ivaram Vendelinam piederošais uzņēmums OU “Treeland”.
Bez investora nevar
Savā preses paziņojumā “Lido” dibinātājs un akcionārs Gunārs Ķirsons uzsver, ka jauns partneris esošajos apstākļos ir “vitāli nepieciešams, lai uzņēmums varētu turpināt attīstības ceļu”.
Savukārt Ivars Vendelins “Lido” zīmolu vērtē kā vērtīgu un ļoti perspektīvu, kas ir “Latvijas vizītkarte”, un sola latviskās vērtības nest ārpus Latvijas.
Jāatgādina, ka jau pagājušā gada vasarā Ķirsons “Latvijas Avīzei” stāstīja par pārrunām ar vairākiem potenciālajiem investoriem, kas varētu nākt līdzšinējā partnera Vladimira Šestakova vietā, kurš “izstājas un brauc prom” (“LA”, 15.06.2020.).
Pērn publiskajā telpā parādījās informācija par “Latvijas Balzama” īpašnieka – alkoholiskā dzērienu ražotāja un tirgotāja “Amber Beverage Group Holding” – plāniem iegādāties “Lido”, ko izvērtēja Konkurences padome, taču šis darījums nenotika.
Redz iespējas
“Svarīgi ir atrast partneri, ar kuru mēs varam vienādi domāt un attīstīties tā, lai esam vairāk atpazīstami Latvijā un tālāk attīstīties Igaunijā, Somijā un citās valstīs,” sacīja Ķirsons.
“Lido” plāni Igaunijā ir nopietni un tālejoši,” piebilst valdes priekšēdētāja Rita Auziņa. “Strādājam pie dažāda izmēra jaunu LIDO restorānu atvēršanas, kā arī nākotnē nopietni raugāmies uz mazumtirdzniecības tīkla attīstību Igaunijā.”
Jāatgādina, ka jau agrāk “Lido” dibinātājs kala plānus par citu valstu tirgu iekarošanu un 2016. gadā Berlīnē pat atvēra divus restorānus. Toreiz mērķis bija paplašināt savu tīklu Berlīnē līdz 15 restorāniem, bet piecu gadu laikā Vācijā atvērt 100 restorānus, taču šis plāns cieta fiasko un 2019. gadā abus restorānus nācās aizvērt, jo tie radīja ievērojamus zaudējumus.
Tā kompānijai bijusi kārtējā skola, kas kopumā izmaksājusi piecus miljonus eiro. Ķirsons vēlāk neslēpa, ka zaudējumus Vācijā viņš sedzis no “Lido” peļņas Latvijā.
Kā Covid-19 pandēmija ietekmēja “Lido” biznesu? Ķirsons neslēpj – katru mēnesi zaudējumi bija aptuveni 400 tūkstoši eiro. Tagad daudzas lietas un procesi esot jāsakārto, lai pārvarētu pandēmijas sekas un varētu turpināt attīstību.
Kādu lomu spēlēs tas, ka igauņu partnerim tagad piederēs 51% jeb uzņēmuma kontrolpakete? “Esmu izveidojis firmu “Lido”.
Tas nav galvenais, cik katram pieder, bet galvenais, ko kopā padarīsim un cik liela vērtība tam būs pēc trim gadiem. Tagad ir atnācis jauns investors ar labu reputāciju un labām domām, un kopīgi varam šo firmu radīt vēl pievilcīgāku, ar ko Latvija var lepoties,” sacīja “Lido” dibinātājs.
Pieder izklaides bizness
Igauņu uzņēmējs Ivars Vendelins pazīstams kā viens no Igaunijas vadošā izklaides un pakalpojumu sniedzēja “Apollo Group” OU īpašniekiem.
2016. gada sākumā, kad Tallinā “Lido” atvēra trešo restorānu, Vendelins šo rindu autorei atklāja, ka pats ir ļoti liels “Lido” fans un arī igauņi ļoti gaidījuši “Lido” ienākšanu Igaunijā (“LA”, 16.02.2016.).
Vendelinam pieder restorānu bizness, kinoteātri un citi uzņēmumi. Interesanti, ka 2019. gadā “Apollo Group” iegādājās “Piano Group” OU, kam pieder “Vapiano” restorāni Baltijas valstīs un Somijā, un bija plānota tālāka paplašināšanās.
Kāda būs turpmākā “Lido” attīstība, laiks rādīs. Taču “Lido” dibinātājs Gunārs Ķirsons turpinās darbu uzņēmuma padomē, savukārt uzņēmuma valde paliks nemainīgā sastāvā.
Pašlaik “Lido” pieder 20 restorāni Latvijā un Igaunijā un deviņi veikali Latvijā. 2019. gadu uzņēmums pabeidza ar 56,123 miljonu eiro apgrozījumu un 2,55 miljonu eiro zaudējumiem, bet 2020. gada finanšu dati vēl nav publiskoti.