LIC reorganizācijas dēļ Rozentāle izsprūk no soda 0
Veselības ministrija (VM) dienesta pārbaudē konstatējusi pārkāpumus Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) iepriekšējā darbībā, tomēr disciplinārsodu ne tā vadītājai Baibai Rozentālei, ne citām amatpersonām piemērot vairs nevarēs, jo LIC jau kopš aprīļa ir iekļauts Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas sastāvā, aģentūrai BNS pastāstīja VM preses sekretārs Oskars Šneiders.
Dienesta pārbaudi ministrija sāka augusta beigās, jo pēc LIC reorganizācijas atklājās, ka centrs iepriekš uzņēmies pārmērīgas finanšu saistības, kā dēļ valdībai vajadzēja piešķirt 2,6 miljonus latu Austrumu slimnīcas pamatkapitāla palielināšanai, tostarp LIC uzņemto saistību samaksai.
Tagad dienesta pārbaude pabeigta un tajā konstatēts, ka LIC vadība nav nodrošinājusi likuma “Par budžetu un finanšu vadību” izpildi, jo uzņēmās saistības, kas pārsniedz piešķirtā finansējuma apmēru, kā arī tika slēgti līgumi, kuru saistību termiņš pārsniedz vienu gadu, informēja Šneiders. Dienesta pārbaudē vērtēta ne vien Rozentāles, bet arī LIC vadītāja pienākumu izpildītāju atbildība.
“Tāpat komisija nav guvusi pārliecību, ka LIC ir veikta noslēgto līgumu izpildes kontrole un līgumu kopsummas kontrole attiecībā pret pieejamo finansējumu,” norādīja VM pārstāvis.
Taču komisija konstatējusi, ka pašlaik ierosināt disciplinārlietu pret LIC vadību vairs nav juridiska pamata.
“Disciplinārsodu būtu bijis iespējams piemērot līdz iestādes reorganizācijai, tas ir, līdz šā gada 31.martam,” paskaidroja Šneiders. Viņš gan nevarēja atbildēt, kādēļ VM pārkāpumus nav pamanījusi, kamēr vēl LIC bija tiešā veselības ministra pārraudzībā.
Uz jautājumu, vai ministrija varētu rosināt Rīgas Austrumu slimnīcu sākt disciplinārlietu pret kādreizējo ilggadējo LIC vadītāju, tagadējo slimnīcas stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” galveno ārsti Baibu Rozentāli, Šneiders atbildēja, ka valsts civildienesta ierēdņu disciplināratbildības likums attiecas uz civildienesta ierēdņiem, bet LIC galvenā ārsta amats nav ierēdņa amats, tādēļ uz viņu šis likums neattiecas.
“Vienlaikus jāņem vērā arī tas, ka pašlaik LIC vadībai pēc iestādes iekļaušanas RAKUS nav iespēju lemt pār finanšu līdzekļiem un viņu nodarbošanās saistās tikai ar ārstniecību, nevis iepirkumiem, finanšu plānošanu un tamlīdzīgiem pienākumiem, kā līdz reorganizācijai,” piebilda VM runasvīrs.
Jau vēstīts, ka Veselības ministrija 28.augustā sāka dienesta pārbaudi, jo konstatēja, ka Latvijas Infektoloģijas centrs, kas šā gada pavasarī pēc reorganizācijas tika pievienots Rīgas Austrumu slimnīcai, iepriekš uzņēmies pārmērīgas finanšu saistības, kas slimnīcai šogad radīs 2,5 miljonu latu zaudējumus.
Savukārt LIC galvenā ārste Rozentāle aģentūrai BNS apgalvoja, ka LIC pirms pievienošanas Rīgas Austrumu slimnīcai nav bijis parādu un Veselības ministrijas apgalvojumi par pretējo ir neveiksmīgs mēģinājums vainot LIC Austrumu slimnīcas parādos.
Valdība šā gada februārī, neskatoties uz daudzu LIC darbinieku protestiem, atbalstīja Latvijas Infektoloģijas centra reorganizāciju, līdz 1.aprīlim to pievienojot Rīgas Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcai un izveidojot jaunu institūciju – Slimību profilakses un kontroles centru. LIC vadītāja Rozentāle tika iecelta par Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” galveno ārsti.