LIAA: Uzņēmēji gatavi iesaistīties individuālo aizsardzības līdzekļu ražošanā 0
Uzņēmēji gatavi iesaistīties individuālo aizsardzības līdzekļu ražošanā, bet Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) piedāvās masku-respiratoru prototipus, aģentūru LETA pēc tiešsaistes semināra par medicīnisko sejas masku un respiratoru ražošanas prasībām informēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA).
LIAA informēja, ka 34 uzņēmumu pārstāvji, kuri piedalījās tiešsaistes seminārā, jau ražo individuālos aizsardzības līdzekļus, bet sešdesmit četri plāno sākt tos ražot tuvākajā laikā.
LIAA Eksporta veicināšanas nodaļas vadītājs Filips Tālbergs, atklājot semināru, uzsvēra, ka šobrīd tirgū ir vērojams liels pieprasījums pēc individuālajiem aizsardzības līdzekļiem un LIAA regulāri saņem šādus pieprasījumus arī no ārvalstīm. “Prioritāri domājam par mūsu vietējām vajadzībām, valsts rezervēm un privātā sektora pieprasījumu, bet šai preču kategorijai ir arī augsts eksporta potenciāls,” norādīja Tālbergs.
Uzņēmēji, kā lielākos šķēršļus individuālo aizsardzības līdzekļu ražošanā, minēja ierobežoto nepieciešamo materiālu pieejamību, sertifikātu trūkumu un salīdzinoši lielās investīcijas ražošanas uzsākšanai.
Pirms semināra LIAA bija apzinājis 350 tekstilizstrādājumu nozarē strādājošos uzņēmumus, kuri potenciāli varētu uzsākt individuālo aizsardzības līdzekļu ražošanu ar mazākām investīcijām.
LIAA norādīja, ka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina tehnoloģiju institūts jau ir izstrādājis divus sejas masku-respiratoru prototipus, kuriem šobrīd tiek veikta sertifikācija Dānijā. RTU asociētā profesore Inga Dāboliņa norāda, ka viens no izstrādātajiem prototipiem ir ražojams 3D tehnoloģijā vai lejams lietspiedē, bet otru, auduma sejas masku respiratoru varēs ražot jebkurš šūšanas uzņēmums. Abi izstrādātie prototipi varētu atbilst trešās jeb augstākās kategorijas individuālās aizsardzības līdzekļiem.
“Jau nākamnedēļ saņemsim atbildi no Dānijas par mūsu izstrādāto produktu prototipu atbilstību sertifikācijas prasībām. No savas puses visiem ražotājiem, kuri vēlēsies ražot šos produktus, piedāvājam slēgt licences līgumu. Pirmajā gadā ražotāju atbrīvosim no licences maksas,” tā Dāboliņa.
Jau tuvākajā laikā LIAA organizēs arī tiešsaistes semināru par higiēnas individuālo aizsardzības līdzekļu ražošanu, kuriem nav nepieciešama īpaša sertifikācija.