LG: Dabasgāzes tarifi Latvijā ir konkurētspējīgi ar citu Eiropas valstu dabasgāzes cenu 0
Dabasgāzes tarifi Latvijā ir konkurētspējīgi ar citu Eiropas valstu dabasgāzes cenu, komentējot vizītes laikā Lietuvā Eiropas Savienības (ES) enerģētikas komisāra Gintera Etingera izteikumus par Krievijas “Gazprom” noteiktām augstākām cenām Eiropas austrumos, biznesa portālam “Nozare.lv” norādīja “Gazprom” daļēji piederošās AS “Latvijas Gāze” prese sekretārs Vinsents Makaris.
Viņš piebilda, ka cenas ir konkurētspējīgas, salīdzinot arī ar valstīm, kurās ir vairāki piegādātāji, turklāt neskatoties uz to, ka reģionā nav citu dabasgāzes piegādes ceļu, kā vien Krievija.
Makaris arī atgādināja, ka alternatīvu trūkuma dēļ pati ES liberalizāciju paredzošajos normatīvajos aktos ir paredzējusi izņēmuma stāvokli Baltijas valstīm un Somijai attiecībā uz dabasgāzes tirgu.
“Cenu atšķirību dažādās valstīs ir grūti skaidrot, bet to noteikti ietekmē arī tirgus apjoms un patērētāju struktūra. Piemēram, kādēļ Francijā, kur ir daudzi piegādātāji, dabasgāzes cenas 2011.gadā bija augstākas nekā Latvijā ar vienu piegādātājvalsti?” piemēru min LG pārstāvis.
Viņš atgādina, ka Latvijā, līdzīgi kā citās Eiropas valstīs, dabasgāzes cena ir piesaistīta naftas produktu cenām un līdz ar to dabasgāzes cenu izmaiņas no šāda aspekta nav atkarīgas ne no pircēja, ne no piegādātāja. “Vienlaicīgi, protams, var spekulēt par dabasgāzes cenu biržās, bet mums šāda birža nav fiziski pieejama un arī Rietumeiropā biržās tirgotās dabasgāzes apjomi ir daudz mazāki nekā ilgtermiņa kontraktos paredzētie,” norāda Makaris.
Jau ziņots, ka Etingers, viesojoties Lietuvā, kurai ar LG akcionāru Krievijas enerģētikas gigantu “Gazprom” radušās domstarpības, norādījis: kompānijai jāspēlē pēc ES noteikumiem un jāpārtrauc rietumu un austrumu dalībvalstīm noteikt atšķirīgas gāzes cenas.
“Krievija ir mūsu vissvarīgākā partnere, ņemot vērā naftas, ogļu, urāna un gāzes importu. Taču mums nepieciešams vienāds spēles laukums. Mums nepieciešami godīgi nosacījumi. Ilgtermiņā mums vajadzētu izvairīties no atšķirīgām gāzes cenām. Gāze ir gāze. Un gāzes cena Berlīnē vai Parīzē ir krietni zemāka nekā Viļņā,” piebilda Etingers.
Eiropas Komisija ir paziņojusi par izmeklēšanas sākšanu pret “Gazprom”, kas tiek turēta aizdomās par tirgus konkurences ierobežošanu Bulgārijā, Čehijā, Igaunijā, Ungārijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā un Slovākijā. Cita starpā tiek izmeklēta arī iespējamā “negodīgu cenu uzspiešana patērētājiem, gāzes cenu piesaistot naftas cenām”.