Levits rosina ierobežot pamatpiedāvājumā krievu valodā ražotas TV programmas 19
Valsts prezidents Egils Levits rosina grozīt likumu, tajā stiprinot Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomiskajā zonas (EEZ) oficiālajās valodās veidotu televīzijas programmu vietu kanālu pamatpiedāvājumā, tādējādi faktiski ierobežojot krievu valodā esošu TV programmu proporciju, secina aģentūra LETA.
Levits vērsies Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā, rosinot pārskatīt Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu.
Prezidenta ieskatā likumā būtu jānosaka prasības pamatpiedāvājumam, kuru saviem abonentiem nodrošina televīzijas programmu izplatīšanas pakalpojumu sniedzējs, tostarp elektroniskais plašsaziņas līdzeklis, kas retranslē TV programmas, izmantojot kabeļtelevīziju.
“Stipra informatīvā telpa ir būtisks Latvijas demokrātijas un valsts drošības jautājums. Likumdevējam jāspēj nodrošināt, ka Latvijas iedzīvotājiem ir pieejamas kvalitatīvas un plurālistiskas televīzijas programmas, kas stiprina Latvijas piederību Eiropas kultūrtelpai un sekmē Latvijas iedzīvotāju iekļaušanos kopējā Eiropas informatīvās telpas diskursā,” uzskata valsts pirmā persona.
Piedāvātais Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma papildinājums risinātu “sen apzinātu problēmu, ko līdz šim ar citiem mehānismiem nav bijis iespējams efektīvi novērst”, skaidro Valsts prezidents.
Līdz ar to Levits rosina likumā noteikt, ka visiem abonentiem nodrošinātajā pamatpiedāvājumā obligāti jāietilpst Latvijā izplatīto sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu televīzijas programmām, Latvijā izplatīto komerciālo nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu televīzijas programmām, reģionālā vai vietējā elektroniskā plašsaziņas līdzekļa televīzijas programmām.
Tāpat prezidents rosina likumā paredzēt, ka, ja pamatpiedāvājumā iekļautas papildu televīzijas programmas, tad būtisku daļu –
Levita ieskatā šāds piedāvājums stiprinātu Latvijas demokrātiju un piederību Eiropas kultūrtelpai.
Šobrīd likums paredz, ka pamatpiedāvājumā jābūt vismaz vienam ziņu, populārzinātniskam, kā arī bērnu kanālam, kas veidots Eiropas Savienībā un ir kādā no Eiropas Savienības oficiālajām valodām.
Likums arī ietver prasību par vismaz vienu televīzijas programmu, kuras raidījumu valoda vismaz 50 procentu apmērā no kopējā raidlaika ir valsts valoda, ar nosacījumu, ka minētās programmas kopējais raidlaika apjoms ir vismaz 18 stundas katru diennakti.