Levits: “Ja Krievija uzvarēs Ukrainā, tas būs signāls Ķīnai, ka Rietumi ir vāji un nespēj aizstāvēt savas intereses” 0

Starptautiskā situācija kļūst arvien sarežģītāka, pieaugot autoritāru režīmu izaicinājumiem un Rietumu demokrātiju nepieciešamībai aizstāvēt savas vērtības. Šī tēma kļūst īpaši aktuāla laikā, kad pasaule saskaras ar aizvien spēcīgāku ģeopolitisko saspīlējumu. Šādas pārdomas izskanēja TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu”, kur piedalījās bijušais Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

Reklāma
Reklāma
Palīdzēs “dedzināt” kilogramus: 4 olbaltumvielām bagāti produkti vielmaiņas paātrināšanai 3
Kokteilis
10 patiesības, ko citi nevēlas, lai tu uzzini 2
Darbinieks uzraksta atlūgumu, bet darba devējs sāk “cimperlēties”. Vai darbinieks var pieprasīt rakstisku apstiprinājumu atlūguma saņemšanai?
Lasīt citas ziņas

Levits, raksturojot pašreizējo starptautisko situāciju, uzsvēra, ka pasaulē nostiprinās četru autoritāru valstu bloks – Krievija, Ķīna, Irāna un Ziemeļkoreja. Šīs valstis, pēc Levita teiktā, “darbojas vairāk vai mazāk kopā” ar mērķi pārveidot pašreizējo pasaules kārtību sev par labu. „Tās ir diktatoriskas un autoritāras valstis, kuru ambīcijas apdraud demokrātiju pastāvēšanu,” uzsvēra Levits.

Viņš pieminēja bijušo ASV prezidentu Ronaldu Reiganu, kurš savulaik Krieviju raksturoja kā „ļaunuma asi”.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tagad šis apzīmējums, Levita skatījumā, būtu attiecināms uz visu autoritāro valstu aliansi, kas arvien agresīvāk apdraud rietumu demokrātijas.

Levits vērsa uzmanību uz rietumu demokrātijās notiekošajām diskusijām par to, cik lielā mērā nepieciešams atbalstīt Ukrainu un investēt savā aizsardzībā. „Daļa rietumu sabiedrības joprojām dzīvo ilūzijās, ka ar Krieviju un Ķīnu varētu vienoties,” viņš sacīja. Šāda pieeja, pēc Levita domām, ir ne tikai morāli nepareiza, bet arī stratēģiski kļūdaina, jo tā vājinātu Rietumu spēju sevi aizstāvēt.

Levits uzsvēra, ka Rietumiem jābūt gataviem ieguldīt aizsardzībā un izrādīt politisko gribu stāties pretī agresoriem. „Pie tā, protams, pieder arī palīdzība Ukrainai,” viņš piebilda, norādot, ka šī palīdzība šobrīd ir nepietiekama, lai Ukraina varētu efektīvi atvairīt Krievijas agresiju.

Levits arī norādīja uz Ķīnas stratēģisko novērošanu attiecībā uz notikumiem Ukrainā. „Ja Krievija uzvarēs Ukrainā, tas būs signāls Ķīnai, ka rietumi ir vāji un nespēj aizstāvēt savas intereses,” viņš sacīja. Tas, savukārt, varētu dot Ķīnai „brīvas rokas” uzsākt agresīvu rīcību Austrumāzijā, kas rada bažas tādās valstīs kā Japāna un Dienvidkoreja.

Levits pauda pārliecību, ka rietumu demokrātijām ir jābūt vienotām un gatavām aizstāvēt savu vērtību sistēmu pret autoritāro režīmu izaicinājumiem. Viņš brīdināja par Krievijas un Ķīnas izplatītajiem naratīviem, kuru mērķis ir vājināt rietumu sabiedrības vēlmi aizstāvēt sevi un Ukrainu. „Rietumiem jāskatās uz pasauli reāli, un tas nozīmē ne tikai investēt aizsardzībā, bet arī demonstrēt politisko gribu,” viņš rezumēja.

Reklāma
Reklāma

Šīs pārdomas uzsver to, cik svarīgi ir saglabāt modrību un apņēmību, saskaroties ar autoritāru režīmu izaicinājumiem, kas apdraud pasaules stabilitāti un demokrātijas nākotni.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.