Psihotropie augu maisījumi tā dēvētās “legālās narkotikas”.
Psihotropie augu maisījumi tā dēvētās “legālās narkotikas”.
Foto: LETA

Ko jaunieši domā par “spaisu” jeb “legālo” narkotiku lietošanu?
 1

Anastasija Kovaļčuka (16), 
mācās 10. klasē:
 “Jāsaka atklāti, savu galvu ar domām par to nenoslogoju, jo mani tas neinteresē. Zinu tikai to, ka tas ir ļoti kaitīgi. Neesmu nekad pat domājusi kaut ko tādu mēģināt, jo manī ir pārliecība, ka, ja reiz tam pieķeras, vaļā vairs tik viegli nevar tikt. Arī manu draugu lokā neviens šos draņķus nelieto, taču reiz, šķiet, redzēju “spaisa” upuri uz ielas. Puisis manā vecumā izskatījās manāmi apreibis, bet varēja uzreiz pateikt, ka tas nav no alkohola. Viņam bija tik briesmīgs skatiens! Kā slimam cilvēkam. Tas, ko redzēju, man šķita vienkārši drausmīgi. Protams, nevaru apgalvot, ka viņš bija lietojis tieši “spaisu”, bet, spriežot pēc viņa vecuma, tā tas, visticamāk, bija. Kas mudina tik daudzus to lietot? Laikam jau domā, ka tas padarīs viņus stilīgākus, pieaugušākus. Varbūt cenšas kaut ko pierādīt saviem draugiem.”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Intars (18), 
mācās 1. kursā:
 “Pats nelietoju, bet pazīstu cilvēkus, kas to dara. Droši vien tāpēc, lai būtu jautrāk un noķertu kaifu. Un, ja jau kāroto efektu neizdotos sa­sniegt, diez vai viņi turpinātu. Ne ar vienu nekas līdz šim nav atgadījies. Pats nelietoju ne tāpēc, ka baidītos no kaut kā, vienkārši to nevēlos, un viss. Mani tādas lietas neinteresē, tāpēc norobežojos. Tās ir muļķības, ka to viens otram uzspiež. Man neviens neko nekad nav spiedis. Ir piedāvāts, bet es vienkārši atsakos. Arī mani vecāki man par šo “smadzenes neskalo”, jo uzticas un zina, ka nekam tādam klāt neķeršos. Vienīgais mans kaitīgais ieradums ir enerģijas dzērienu lietošana.”

Līga Boša (13), 
mācās 6. klasē:
 “Manuprāt, to lietot ir diezgan stulbi, un tie, kas to dara, visticamāk, paši neapzinās savas rīcības sekas. Pati nekad neesmu mēģinājusi un arī negribu to darīt. Arī manā draugu un klasesbiedru vidū nezinu nevienu, kam ar “spaisu” būtu bijusi darīšana. Tie jaunieši, kas lieto, droši vien grib būt stilīgāki. Es saprotu, ka tas noved pie lielām problēmām. Par to esmu daudz dzirdējusi gan televīzijā, gan no skolotājiem. Pateicoties tam, ka mums skolā par to tik daudz tiek stāstīts, man ir skaidrs, kas jādara, ja atklāju kādu, kurš šīs narkotikas lieto, vai saņemu piedāvājumu tās pamēģināt.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Jānis Skuja (15), 
mācās 9. klasē:
 “Esmu dzirdējis, ka tās ir baigi kaitīgās vielas. Daži pat miruši. Neesmu to mēģinājis un neredzu tam jēgu. Man patīk veselīgs dzīvesveids, un baudu gūstu sportojot. Daži mani paziņas gan lieto. Kāpēc? Pat grūti iedomāties iemeslu. Droši vien tā apmierina savus prātus un nomierina nervus. Esmu novērojis, ka tie, kuri “spaisus” lieto, ikdienā ir tādi stresaini, bet, kad sapīpējas, kļūst flegmatiski. Bieži nemaz nevar pateikt, vai piedzēries vai sapīpējies “spaisu”, bet zinu, ka daudzi dara to reizē. Neesmu gan dzirdējis, ka kāds būtu aizvests uz slimnīcu. Vispār man liekas, ka tās kampaņas pret “legālajām” narkotikām nav iedarbīgas. Tie, kas “spaisus” lieto, netic, ka viņi var no tā draņķa nomirt. Vajag vienkārši panākt, lai to nevar nopirkt, tikai tad kaut ko varēs panākt.”

Gustavs K. (22), 
mācās vakarskolā:
 “To varētu pielīdzināt kādai sērgai. Arī pats vienu reizi esmu to mantu pamēģinājis, taču tas bija pirms gadiem pieciem sešiem, kad tā tikko parādījās. Tas bija briesmīgi. Man kļuva slikti uzreiz, tāpēc nesaprotu, kāda vispār no tā jēga. Ar to arī man pietika, lai saprastu, ka tas nav domāts man. Kāpēc mēģināju? Laikam jau bara instinkta vadīts. Paziņas to darīja, domāju – kāpēc man neizmēģināt. Protams, ir zināmi cilvēki no mana rajona, kas to dara arī tagad. Viens puisis tos mēslus lieto regulāri un ļoti bieži. Ar viņu galīgi nav labi, jo var redzēt – nekas cits vairs viņu neinteresē. Skaidrs, kāpēc – tā ir vislētākā narkotika, lētākais veids, kā apreibināties. Sametas pa pāris eiriņiem, nopērk, un aidā! Manu tuvāko draugu lokā gan, par laimi, visi tīri.”

Fakti


*Rīgas reģionā darbojas aptuveni 40 bīstamo psihoaktīvo vielu tirgotavas.

* Pērn novembrī Saeimā pieņemti likuma grozījumi par pagaidu aizlieguma ieviešanu, kas ļauj apturēt konkrētas vielas tirgošanu, ja ekspertīzēs konstatēta tās bīstamība.

* Dažos mēnešos aizliegtas jau 12 bīstamās vielas.

* Pērn policija 514 pārbaužu laikā no tirdzniecības izņēmusi 16 647 iepakojumus ar psihoaktīvajām vielām.

* Beidzamajās nedēļās pēc to lietošanas slimnīcās nonāk aizvien vairāk jauniešu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.