Virusologs Džons Oksfords ir nešaubīgi pārliecināts par to, ka letarģija itin nemaz nav nekāda pagātnes slimība un tā var atgriezties jebkurā mirklī. Šādām bažām patiešām ir reāls pamatojums. Piemēram, 1993. gadā angļu mediķi bija spiesti secināt faktiski it kā neiespējamo: 23 gadus vecā Bekija Hovelsa cieš tieši no šīs slimības, kas pēdējo reizi novērota vairāk nekā pirms 70 gadiem. Un tieši profesors Oksfords toreiz centās palīdzēt meitenei, un, kā vēlāk atzinies, pats kopš paša sākuma bijis pārliecināts, ka problēmas risinājumus meklējams pagātnē. Viņš uzmeklēja pagājušā gadsimta epidēmijas upuru smadzeņu audu paraugus un mēģināja tajos atrast vīrusa pēdas. 0
Viņam, tāpat kā daudziem citiem viņa kolēģiem, šķita iespējams, ka letarģijas epidēmija saistīta tomēr ar spāņu gripas uzliesmojumu. Oksfords meklēja vīrusa vai infekcijas pēdas, taču toreiz tā arī neizdevās nekā tamlīdzīga atrast. Savukārt Bekija pamazām vienkārši atkopās – tāpat, it kā pati no sevis. Šeit gan jāpiebilst, ka mediķiem, kuriem itin nekas nav zināms par “miega slimības” rašanās iemesliem, ir ļoti grūti nozīmēt kādu noteiktu ārstēšanu un vēl jo mazāk – novērst saslimšanu.
Neskatoties uz to, mūsdienu medicīna ir pilnā mērā spējīga vismaz uzturēt pacienta elpošanu, nodrošināt viņu ar barošanu un pasargāt no citām infekcijām, bet steroīdi var noņemt iekaisumu smadzenēs un tamlīdzīgi. Tādā veidā cilvēks pakāpeniski atgriežas normālā dzīvē. Pagājušā gadsimta 20. gados nekas tamlīdzīgs vēl nebija mediķu spēkos, un, iespējams, tieši tāpēc arī bija tik daudz nāves gadījumu. Bet kopš brīža, kad 90. gadu sākumā fiksēja vēl vairākus letarģijas gadījumus, divi jauni angļu mediķi – Rasels Deils un Endrjū Čērčs – izlēma pastiprināti nodarboties ar šīs noslēpumainās slimības izpēti. Kā pauž sabiedrība BBC, šo mediķu kopīgi veidotā publikācija par paveikto darbu, kas bija publicēta maz pazīstamā medicīnas izdevumā un neizraisīja nekādu rezonansi, patiesībā saturot sevī reālu skaidrojumu par 20. gadsimta vienas no visbīstamākajām slimībām rašanās iemeslu. Vai tas patiešām tā ir?