Lētāks piena iepirkums – zemāka cena veikalos 0
Piena pārstrādātāji vakar Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) 17. kongresā aicināja valdību samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi ātrās aprites piena produktiem. Uzņēmēji žurnālistiem arī solīja samazināt piena produktu cenas atbilstoši svaigpiena iepirkuma cenai.
Saistībā ar labajiem dabas apstākļiem Jaunzēlandē un Austrālijā pasaules tirgū samazinājusies industriālo piena produktu cena un krīt arī svaigpiena iepirkuma cena. Latvijas tirgū piena produktu cenas samazinājumu gan vēl nejūtam, tomēr piena iepirkuma cena pēdējos mēnešos krīt un, kā norādīja kongresa dalībnieki, kritums turpināsies. Kad izejvielu cenas samazinājumu pamanīsim arī piena produktu cenai veikalu plauktos? A/s “Smiltenes piens” direktore Gita Mūrniece man teica, ka visvienkāršākais siers gatavojoties 45 dienas, tam piens ir pirkts par veco cenu, tāpēc pircēji cenas izmaiņas veikalā varētu redzēt maijā.
Gan G. Mūrniece, gan arī LPCS valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks vakar bija ļoti norūpējušies par gaidāmo svaigpiena iepirkuma cenu kritumu un atcerējās 2008. gadu, kad vairāki piena pārstrādātāji pārprodukcijas dēļ atteicās no zemnieku ražotā piena piegādēm. “Ceru, ka šajā gadā tā nenotiks un pārstrādes uzņēmumi no kvalitatīva piena neatteiksies,” tā G. Mūrniece. Jau patlaban uz Lietuvas–Polijas robežas svaigpienu varot pirkt par 10 santīmiem kilogramā (Latvijā vidējā iepirkuma cena martā bija 21 sant./kg). Iemesls – Vācijas uzņēmēji vairs nepērkot pienu no Polijas ražotājiem, bet Polijas piena pārstrādes uzņēmumi – no Lietuvas zemniekiem. Vēl viena netieša norāde iespējamajām nepatikšanām ir lēta citās valstīs ražota siera parādīšanās Latvijas veikalos. “Tas nozīmē, ka ražotāji cenšas savu produktu pārdot vismaz par pašizmaksu vai lētāk, lai vēlāk neciestu vēl lielākus zaudējumus,” secināja LPCS valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.
Piena pārstrādātāji kongresā lēma, ka risinājums izkļūšanai no grūtās situācijas ir pazeminātās PVN likmes ieviešana ātrās aprites piena produktiem. No 27 ES valstīm šāda samazinātā PVN likme pārtikas produktiem neesot vien Baltijas valstīs, Dānijā un Ungārijā. Tai esot jābūt 5 – 7% lielai un izmaiņas jāievieš no 2013. gada. Ieguvums būšot ne tikai pircējiem, bet arī pārstrādes uzņēmumiem, kas varēšot pārdot vairāk produktu. Valsts budžetā sākotnēji PVN ienākumi samazināšoties, tomēr ilgtermiņā būšot ieguvums no lielāka produktu patēriņa un ražošanas.
Piena pārstrādātāji norāda – veikalu tīkli jau piekrituši, ka tie uz PVN likmes samazinājuma rēķina nepelnīšot.