Leonardam ar tramvaju nobrauc kāju. Kurš vainīgs – iereibušais pasažieris vai tramvaja vadītāja? 17
Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa atbrīvoja no kriminālatbildības tramvaja vadītāju Ingu par to, ka viņa nobrauca cilvēkam kāju. Šādu lēmumu tiesnese Dace Ķeire pieņēma, jo apsūdzētā bija noslēgusi vienošanos ar cietušo, savu vainu atzina un nožēloja.
Notikušā apstākļi gan nav viennozīmīgi, turklāt pats cietušais tramvaja vadītājai atzinis savu vainu, tomēr Inga ar savu advokātu Antonu Drēbnieku nolēma necīnīties.
Kas tad notika 2019. gada 13. maijā? Inga bija otrajā maiņā un Rīgā vadīja 7. maršruta tramvaju. Pēc sešiem vakarā viņa tuvojās galapunktam Ķengaragā iepretim tirdzniecības centram “Dole”.
Iebraucot apgriešanās vietā, Inga pamanīja, ka tramvaja vagonā kāds palicis. Tas bija 1968. gadā dzimušais Leonards, kurš bija atbraucis no Centrāltirgus, kur kopā ar draugu kārtīgi iedzēruši (Leonardam vēlāk slimnīcā asinīs konstatētas 4,07 promiles alkohola).
Izdzinusi Leonardu no vagona, Inga aizgāja uz vadītājas vietu un sāka ieturēt vakariņas – ēda maizi un dzēra kefīru. Plkst. 18.49 aizmugurē piebrauca nākamais tramvajs. Lai dotu tam vietu, Inga pabrauca 18 metrus uz priekšu, pirms tam palūkojoties abos atpakaļskata spoguļos (tas redzams video).
Diemžēl otrais vagons atradies līkumā un viens tā sāns nav bijis pārskatāms. Un tieši pret šo sānu atspiedies, smēķējis Leonards.
Kā noprotu, ārpus tiesas zāles Inga notikušajā īsti vainīga nejūtas. Sieviete stāsta, ka minētā tramvaja apgriešanās punktu un tā krūmus iecienījuši bomži, kuri nereti guļot arī zem tramvajiem. Tramvaja vadītāji tos fotografējot, sūdzoties un sūtot bildes priekšniecībai.
Pašvaldības uzņēmuma “Rīgas satiksme” pārstāvis Viktors Zaķis teic, ka negribētos ļoti vainot tramvaja vadītāju, taču bez vainas viņa neesot: pēc priekšrakstiem tramvaja vadītājs apgriešanās punktā drīkst iebraukt tikai tad, kad pēdējā pieturā izkāpuši visi pasažieri.
Konkrētajā gadījumā viens vīrietis palicis vagonā. Izsēdinot pasažieri neatļautā vietā – apgriešanās vietā, Ingai vajadzējis pārliecināties, ka pasažieris aiziet.
“Kas attiecas uz nepiederošu dīvainu personu atrašanos šajā tramvaju apgriešanās vietā, mēs signālus par to esam saņēmuši. Bet mums nav policejisku funkciju, konkrētā vieta nav arī apsargājama. Vienīgais, ko varam – ziņot pašvaldības policijai, un tas arī ticis darīts,” komentē V. Zaķis.
tāpēc svarīgs cilvēku un iestāžu atbalsts – ziņošana par cilvēkiem, kuri atrodas neadekvātā stāvoklī vai vietās, kur nedrīkstētu būt.
Šogad Rīgas pašvaldības policija cilvēkus uz patversmēm nogādājusi 4061 reizi, 118 reizes – uz slimnīcām, 1674 gadījumos cilvēki atteikušies no policistu piedāvātās palīdzības un bijuši spējīgi patstāvīgi pārvietoties tālāk savās gaitās.
Inga tiesvedības laikā turpināja strādāt par tramvaja vadītāju. Vai viņa to varēs darīt turpmāk, “Rīgas satiksme” lems pēc tiesas sprieduma saņemšanas.