Lejniece par Āfrikas cūku mēri: Tikai nogalinot visus mājas ganāmpulka dzīvniekus, mēs likvidējam šo slimības perēkli 94

“Šī slimība tiek apkarota mājas ganāmpulkā tikai nogalinot visus dzīvniekus, jo tādā veidā mēs likvidējam šo perēkli,” tā TV24 raidījumā “Uz līnijas” skaidroja Latvijas cūku audzētāju asociācijas valdes locekle Dzintra Lejniece, atbildot uz jautājumu – vai lopu izkaušana ir vienīgais veids, kā ierobežot Āfrikas cūku mēri?

Reklāma
Reklāma
Veselam
Pazīmes, ka tu patērē pārāk daudz olbaltumvielu 2
Krievijā trīskāršojušies “vārti uz elli”, kas var aprīt zemi un ciemus
Veselam
Kā atbrīvoties no riebīgās “riepiņas” uz vēdera. Nosaukti 5 galvenie noslēpumi
Lasīt citas ziņas

Turklāt nenotiek mērķtiecīga saimniecību apdrošināšana pret Āfrikas cūku mēri, kā varētu domāt cilvēki no malas.  “Ir ārvalstu kompānijas, kas apdrošina, bet Latvijā tā nav dzīvotspējīga apdrošināšana. Eiropas Savienībā ir kompensāciju mehānisms, kur pēc algoritma tiek daļēji kompensēta nogalināto dzīvnieku vērtība. Tas, var teikt, palīdz nebankrotēt, bet patiesībā tā arī tīri cilvēcīgi ir liela traģēdija – tavs darbs, tavi ieguldījumi patiesībā ir vējā, un atsākt ir ļoti, ļoti grūti,” tā TV24 raidījumā pastāstīja Lejniece.

Latvijā ir saimniecības, kas ir atsākušas darbu pēc slimo cūku izkaušanas, taču viņām izdodas “ļoti lēni un smagi atgriezties apritē”.  Latvijas cūku audzētāju asociācijas valdes locekle zināja teikt, ka tas patiesībā šādām saimniecībām ir gads bez ienākumiem. “Neviens nav apturējis tavas izmaksas, bet ienākumi tev nav! Un tieši tas pats ir šajā brīdī, kad ir nogalināti šie dzīvnieki – tev neviens nav apturējies maksājumus bankai, maksājumus valstij nodokļos un arī algas, jo tas nav tik vienkārši, jo arī cilvēkus atlaižot, ir jāmaksā kompensācijas un viss pārējais,” skaidroja Lejniece.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau ziņots, ka šogad ĀCM ir konstatēts piecās mājas cūku novietnēs, tostarp vienā saimniecībā Gulbenes novada Stradu pagastā, divās saimniecībās Madonas novada Cesvaines pagastā un divās saimniecībās Krāslavas novada Robežnieku pagastā. Lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, līdz šim likvidētas 205 mājas cūkas.

Vienlaikus ĀCM šogad ir konstatēts kopumā 383 mežacūkām 23 novadu 97 pagastos.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.