Lejkanna iet pensijā: laiks jaunam dārza laistītājam 0
Ikviens pieredzējis dārzkopis zina, ka vislabāk dārzu laistīt vakarā vai no rīta, kad saule vēl nekarsē, lai augi neapdegtu un ūdens lēnāk iztvaikotu. Taču ne mazāk svarīgi ir izvēlēties arī piemērotu laistītāju, kas krietni atvieglos šo nodarbi. Kā plašajā klāstā izvēlēties visatbilstošāko laistītāju, stāsta “Kesko Senukai Latvia” sporta, tūrisma un dārzniecības kategorijas vadītājs Ingus Laumanis.
1. Klasika ar daudzām niansēm – dārza šļūtene
“Pats pirmais, kas jums sev jāpajautā – ko gribēsiet laistīt. Vienai dobei vai dekoratīvam krūmiņam, protams, pietiek ar veco, labo lejkannu. Ja tās ir dažas dobes vai neliels zālājs, labs risinājums ir klasiskā šļūtene ar piemērotu laistāmo uzgali. Bet, ja jums ir liels dārzs, kuru gribas uzturēt košu un zaļu, iespējams, ir vērts padomāt par automātiskā laistītāja iegādi,” iesaka Kesko Senukai Latvia” sporta, tūrisma un dārzniecības kategorijas vadītājs Ingus Laumanis. Viņš piebilst – arī klasiskās dārza šļūtenes iegāde paver gana bagātīgas izvēles iespējas.
Šļūtenes tiek izgatavotas no dažādiem materiāliem: mīkstākas un elastīgākas – no tekstilmateriāla pinuma, cietākas – no gumijas vai PVC. Tāpat atšķirsies šļūtenes, kas paredzētas pazemes laistīšanas sistēmām, tās vairāk atgādina elastīgas caurules. Ir nopērkamas arī spirālveida šļūtenes, kas ideāli piemērotas augu laistīšanai virs terases un uz balkoniem vai arī mazākos dārziņos. Šīs šļūtenes priekšrocība – tā nav jāiztin vai jāuztin, šļūtene pēc darba beigšanas automātiski pati uztīsies atpakaļ.
Tāpat pieejams daudzveidīgs laistīšanas uzgaļu piedāvājums, tostarp tādi, kas ir izturīgi pret salu. Ir vērts rūpīgi izvēlēties arī laistīšanas savienojumus. “Šie savienojumi mēdz būt dažādi. Metāliskus, kas ir krietni izturīgāki pret nodilumu, ieteiktu izvēlēties, ja šļūtene tiks vilkta pa cietām virsmām, piemēram, bruģi. Ja šļūteni vilksiet līdzi pa zālīti, pietiks ar vieglākiem plastmasas risinājumiem. Bet, ja šļūteni pa zemi negribat vilkt nemaz, to var pārvietot ar ērtiem, elegantiem šļūtenes ratiņiem,” stāsta Ingus Laumanis.
2. Automātiskie laistītāji – visām vajadzībām
“Ja esat nolēmuši, ka tomēr gribat, lai par laistīšanu jūsu vietā rūpējas tehnika, te nu paveras visdažādākās iespējas. Automātiskie laistītāji ir iedarbināmi, atgriežot krānu, vai arī spēj paši izšļakstīt ūdeni noteiktā laika intervālā; tie var būt statiski un pārvietojami; mūsdienīgie viedo tehnoloģiju risinājumi pieļauj arī attālinātu vadību un programmēšanu. Automātiskajiem laistītājiem ir dažādas strūklas amplitūdas, kas ļaus aplaistīt kādu platību noteiktā rādiusā vai, piemēram, tikai uz vienu pusi,” skaidro “Kesko Senukai Latvia” eksperts.
Automātiskās virszemes vai pazemes apūdeņošanas sistēmas derēs gan zālāja, dobju un dzīvžogu, gan uz balkona vai terases podos audzējamo augu laistīšanai. “Protams, šie ir “gudri” laistītāji – aprīkoti ar automātisko ūdens sadalīšanas sistēmu, kas piegādā katrai zonai nepieciešamo ūdens daudzumu paredzētajā laikā; šādas sistēmas ļauj arī laistīt vairākas zonas vienlaicīgi. Paši modernākie risinājumi ir vadāmi ar īpašas lietotnes palīdzību. Sistēma ļauj pārslēgties arī uz manuālo laistīšanu, bet tās normālu darbību nodrošina dažādi drošības risinājumi – pret laikapstākļiem un koroziju izturīga elektronika, sistēma, kas neļauj uzsākt laistīšanu, ja akumulatora uzlādes līmenis ir pārāk zems, un ekrāna bloķētājs, kas neļauj veikt nejaušas izmaiņas iestatījumos,” stāsta “Kesko Senukai Latvia” sporta, tūrisma un dārzniecības kategorijas vadītājs Ingus Laumanis un izceļ vairākus īpašus risinājumus, kas dārza laistīšanu padarīs vēl vienkāršāku.
Automātiskās laistīšanas sistēmas balkoniem un puķupodiem. Ja brīvdienās plānojat doties uz laukiem, bet saule svelmē uz balkona iekopto dārziņu, ir pieejamas dažāda lieluma balkona laistīšanas sistēmas. Pie viena laistītāja var pievienot gan vienu, gan vairākus puķu podus; šie risinājumi ir piemēroti laistīšanai bez ūdens padeves no krāna. Lai taupītu apūdeņošanai izmantojamo ūdeni, var pievienot augsnes mitruma sensoru, bet spilgtās saules enerģija nodrošinās laistītāja darbību.
Pazemes laistīšanas sistēmas. Elegants risinājums estētiem, kuri nevēlas, lai glītajā zālienā stieptos šļūtene: šajā gadījumā šļūtene tiek ierakta zemē. Uznirstoši smidzinātāji izbīdās tikai tad, kad laistītājs tiek ieslēgts. Tie ir gandrīz nemanāmi, taču darbu paveic vienmērīgi un efektīvi platībā pat līdz 350 m². Izmantojot ūdens cauruļu savienotājus, iespējams nodrošināt ērtu ūdens apgādi visā dārzā vai izveidot atsevišķas pieslēguma vietas.
Pilienveida laistīšanas sistēmas. Šis ir īpaši ekonomisks laistīšanas veids, ko var pielietot uz balkona vai terases, sakņu vai puķu dārzā. Augu rindām šī sistēma nodrošina sakņu laistīšanu ar maksimālu precizitāti, izmantojot apūdeņošanas līnijas, taču ir iespējams pievienot arī smidzināšanas uzgaļus. Atslēdzot ūdens padevi, laistītājs aptur arī pilēšanu.
3. No kurienes ņemt ūdeni?
Visvienkāršākais risinājums ir ūdenspadeve no ūdensvada – atliek tikai pievienot šļūteni krānam. Taču nereti dārza laistīšanai tiek izmantots ūdens no dīķa vai lietus ūdens mucām. “Tādā gadījumā, visticamāk, būs vajadzīgs arī sūknis. Bez tā var iztikt, ja, piemēram, blakus siltumnīcai iespējams novietot lietus ūdens tvertni nedaudz virs zemes līmeņa. Ērti izmantojams ir lietus ūdens tvertnes sūknis, kas darbināms ar akumulatoru – nav nepieciešama strāvas padeve, tāpēc to var novietot grūtāk pieejamās vietās,” iesaka eksperts. Ūdens kvalitātei gan parasti nav lielas nozīmes, ja runa ir par laistītājiem – drīzāk jāskatās, kas patīk augiem.
Lai ūdeni netērētu lieki un augus nepārlaistītu, ērts risinājums ir ūdens taimeris, kas automātiski izslēdz laistītāju. Ierīce jāpievieno ūdens krānam, jāiestata laiks no 5 līdz 120 minūtēm, un atbilstoši ieprogrammētajam laikam ūdens plūsma tiks automātiski pārtraukta. Taimerim nav nepieciešamas baterijas.
“Dārza laistīšanas sistēmas ir vēl viens lielisks piemērs, kā tehnoloģijas kalpo cilvēka ērtībām. Atliek vien izvēlēties īsto un baudīt nesteidzīgas stundas savā krāšņi ziedošajā dārzā,” iesaka Ingus Laumanis.