Epidemiologus nedēļām neielaiž ar leģionellām piesārņotajā “Rakstnieku mājā” 0
Ēkas Rīgā, Vesetas ielā 8, apsaimniekotājs teju trīs nedēļas liedzis epidemiologiem pieeju ēkai, kuras iedzīvotājs smagā stāvoklī nonācis slimnīcā ar leģionāru slimību, vēsta Latvijas Televīzijas “Dienas ziņas”.
Slimnīca par pacientu ziņojusi epidemiologiem, kuri nākamajā dienā braukuši uz konkrēto namu, kā arī pacienta lauku māju, lai paņemtu ūdens paraugus. Paralēli Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) informējis ēkas apsaimniekotāju, ka jāpaņem paraugi no mājas siltummezgla un jāinformē iedzīvotāji.
Ēkas pārvaldniece gan nav ļāvusi epidemiologiem iekļūt namā. Kā vēstīja raidījums, nams tiek dēvēts par “Rakstnieku māju” un to apsaimnieko tādā pat vārdā nosaukta biedrība.
Mājas pārvaldniece visas darbības esot saskaņojusi ar mājas valdi, kuras priekšsēdētājs, kinorežisors Arvīds Krievs raidījumam norādīja, ka pārvaldnieces rīcība bijusi pareiza. Viņa esot sekojusi visiem likumiem. Turklāt, tiklīdz radušās aizdomas par baktērijas savairošanos ēkā, ūdens temperatūra tikusi palielināta.
Pēc apmaiņas ar vēstulēm vairāku nedēļu garumā, epidemiologi ēkā ielaisti un ieguvuši ūdens paraugus. SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs raidījumam norādīja, ka visa māja bijusi piesārņota ar slimību izraisošajām baktērijām.
“Labi, ka šādi gadījumi ir unikāli. Faktiski šogad bijis tikai viens tāds gadījums, kad ir kaut kāda nezināma veida pretestība, lai neinformētu iedzīvotājus un nepalīdzētu veikt epidemioloģisko izmeklēšanu,” atzina SPKC pārstāvis.
LETA jau ziņoja, ka veselības ministre Anda Čakša un ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) panākuši vienošanos par risinājumiem legionellas baktērijas izplatības novēršanai un tuvākajā laikā Ekonomikas ministrija (EM) virzīs grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas regulē dzīvojamo māju sanitāro apkopi
Grozījumi paredz, ka dzīvojamās mājas pārvaldītājam ir pienākums nodrošināt būvnormatīva par ēku iekšējo ūdensvadu noteikto karstā ūdens temperatūras režīmu un temperatūras kontroles pasākumus. Karstā ūdens temperatūrai izdales vietā, tostarp katrā dzīvoklī, jābūt ne zemākai par 55 grādiem pēc Celsija.
Tāpat ziņots, ka lielākā daļa no saslimšanas gadījumiem ar legionelozi jeb leģionāru slimību šogad konstatēti Rīgā. Šogad kopumā reģistrēti astoņi gadījumi – Rīgā, Jūrmalā, Stopiņos un Aizkrauklē.