Leģionāru piemiņas diena 16.martā – koronavīrusa ēnā 0
Ceturtdienas vakara valdības ārkārtas sēdē pasludinātā ārkārtas situācija “Covid–19” dēļ nosaka, ka ar šodienu tiek atcelti un aizliegti visi publiskie pasākumi, sapulces, gājieni un piketi virs 200 cilvēkiem. Tas padara neskaidru, pirmdien, 16. martā Rīgā paredzēto Leģionāru piemiņas dienas pasākumu likteni.
Leģionāru piemiņas gājiena Rīgā pieteicēji biedrība “Daugavas Vanagi Latvijā” prognozējuši, ka gājienā piedalīsies aptuveni 100 cilvēku. Tomēr Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzēvičs (GKR) aģentūrai LETA paudis, ka dome plānojot atcelt 16. marta pasākumus. Tāpat piemiņas brīža Lestenes brāļu kapos organizētājs Tukuma novada dome par tālāko vēl lems – šodien paredzēta domes ārkārtas sēde.
Rīgas pilsētas izpilddirektors Radzēvičs skaidrojis, ka, lai arī pieteikts tikai 100 dalībnieku gājiens, skaidrs, ka faktiskais pasākuma apmeklētāju skaits būšot krietni lielāks. Tāpēc viņš vērsīsies pie pasākumu organizatoriem, aizrādot uz nepieciešamību rūpēties par savu un apkārtējo veselību. Pirms valdības paziņojuma “Daugavas Vanagi Latvijā” (“DVL”) birojs pauda apņēmību īstenot iecerēto: “Masu pasākumus, cik noprotams, atceļ telpās, bet šis pasākums pamatā notiek zem klajas debess.” Gājienā un piemiņas brīdī piedalīšoties arī “DVL” priekšnieks Andrejs Mežmalis. Lūkoties, lai dalībnieku skaits nepārsniedz pieteikto, ir pašu pieteicēju atbildība. Par soļiem, kādi kopumā sperami saistībā ar ārkārtas situācijas izsludināšanu Rīgas domes pagaidu administrācija šodien lems ārkārtas sēdē.
Iepriekš tika izsludināts, ka tradicionālie Leģionāru piemiņas dienas sarīkojumi Rīgā pirmdien sāksies plkst. 10 ar dievkalpojumu Sv. Jāņa baznīcā. Pēc tam plkst. 11 sekos “DVL” pieteiktais gājiens maršrutā Sv. Jāņa baznīca – Kaļķu iela – Brīvības laukums ar ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa. Jāpiebilst, ka Rīgas domē savu “sapulci “Waffen SS” upuru piemiņai” pieteikusi arī promaskaviskā biedrība “Latvijas Antinacistiskā komiteja”, kura to plāno pie Sv. Pētera baznīcas, tātad netālu no Sv. Jāņa baznīcas, kur pieminēs leģionārus.
“Antinacistu” pikets pieteikts laika posmam no plkst. 10 līdz plkst. 12. “Latvijas Antinacistiskajai komitejai” ir aizliegts piketa laikā izmantot skaņu pastiprinošas iekārtas. Paralēli šiem pasākumiem no plkst. 7 līdz 11 Brīvības laukumā savas aktivitātes pieteikusi biedrība “Nacionālo karavīru atbalstam”, kuras mērķis ir piemiņas pasākuma laikā atgādināt garāmejošiem interesentiem par 1944. gada 16. martā noritējušajām latviešu leģiona kaujām un skaidrot Latvijas un latviešu leģiona vēsturi Otrā pasaules kara kontekstā. Iepriekšējos gados citstarp tas izpaudies kā informatīvu bukletu dalīšana.
Plkst. 14 būtu jāsākas piemiņas pasākums leģionāru brāļu kapos Lestenē. Par to gādā Tukuma novada dome. Kamēr nebija zināms valdības lēmums, domē sprieda, ka pietiktu tikai ar aicinājumu pašiem dalībniekiem ievērot drošības normas un nepiedalīties tiem, kuri paši vai viņu tuvinieki nesen atgriezušies no vīrusa riska zonas valstīm.
Līdz vakardienai īpašie piesardzības pasākumi bija attiecināti uz 20 valstīm – Ķīnu, Dienvidkoreju, Irānu, Japānu, Singapūru, Itāliju, Spāniju, Franciju, Vāciju, Austriju, Šveici, Nīderlandi, Lielbritāniju, Zviedriju, Norvēģiju, Beļģiju, Dāniju, ASV, Grieķiju un Islandi. “Vienkārši aicinām dalībniekus būt atbildīgiem gan pret sevi, gan pārējiem un labāk nemaz nenākt uz šo pasākumu, ja veselības ziņā ir kādas sliktas sajūtas,” sacīja Tukuma domes izpilddirektore Dace Lebeda. Tomēr vakarā pēc valdības sēdes Lebeda atzina, ka situācija mainījusies – Lestenē uz piemiņas brīdi parasti pulcējas vairāk nekā 200 cilvēku. Kā jau minēts, par tālāko rīcību ārkārtas situācijas apstākļos Tukuma dome šodien lems ārkārtas sēdē.