Leģendu nakts sola izzinošas bailes 0
26. oktobra vēlā pēcpusdienā 38 pilis un muižas visos Latvijas novados aicina uz Leģendu nakti, lai iepazītu šo seno ēku vēsturi īpašā noskaņā, pateicoties ekskursijām un citiem to saimnieku sarūpētiem pasākumiem, kas dažviet sāksies jau plkst. 16 un turpināsies līdz pusnaktij vai pat ilgāk. Visvairāk akcijas dalībnieku ir Kurzemē un Vidzemē (pa 12), Zemgalē – desmit, Latgalē – četri. Piedalīšanās Leģendu nakts norisēs pārsvarā būs bez maksas, taču uz dažām aktivitātēm, koncertiem, ballēm tomēr nāksies pirkt biļetes.
Lūznava gatavojas nopietni
Leģendu nakts pasākumi Lūznavas muižā sāksies agrāk nekā citur – jau plkst. 15.30 ar fotoizstādes “Ļaujies MŪZAI… atklāt savu stāstu…” atvēršanu. Tajā būs apskatāmas īpaši Lūznavas muižai veltītas bildes un pastkartes. Izstādes pievienotā vērtība – tās veidotāji cer, ka, sūtot pastkartes, radīsies vēlme uzmeklēt attēlos redzamās vietas, arhitektūras detaļas un skatpunktus, lai veidotu savu sajūtu stāstu par muižu, kas apvīta leģendām un nostāstiem, ar kuriem muižas saimnieki dalīsies īpašā ekskursijā. Plkst. 17 tai sekos koncerts “Vivaldi, Bahs un kokle”, kurā izcilo baroka laika komponistu mūziku atskaņos koklētāju ansamblis “Cantata”. Programmas odziņa – izcilās latviešu klavesīnistes Ievas Salietes piedalīšanās, dodot jaunas krāsas kokļu skanējumam gan vecmeistaru kompozīcijās, gan Anda Klučnieka jaundarbā “Parafrāze par A. Vivaldi “Gadalaikiem””.
Leģendu nakts noslēgsies ar nu jau par tradīciju kļuvušo Kadriļu balli, kurā piedalīsies gan tās iedvesmotāji LU folkloras kopa “Dandari”, gan etnokompānija “Zeidi”, Lūznavas muižas kadriļu deju grupa, kapela “Dziga”, deju kolektīvs “Kūzuls” un ansamblis “Leigarid” no Igaunijas. Kadriļu balle ar dejām, mūziku un tērpiem ļaus viesiem iejusties Lūznavas muižas dzimšanas laika – 20. gadsimta sākuma – gaisotnē.
Melnā vēža spīlēs
Leģendu naktī varēs apmeklēt arī Cesvaines pili, kas šoreiz gan būs aplūkojama tikai no ārpuses, jo turpina atgūties no postošās ugunsnelaimes 2002. gadā – apmēram mēnesi pēc tam, kad Latvijas piļu un muižu apceļošanas akcijā tika atzīta par Sapņu pili. Bet cesvainieši nepadevās liktenim, un nu pils fasādes atjaunošana iegājusi finiša taisnē, notiek ēkas centrālās daļas apjumšana ar kārniņiem – vēsturisko jumta materiālu. Remontdarbu dēļ ieeja pilī ir aizliegta, tādēļ sestdienas vakarā plkst. 19 visi aicināti uz netālo Cesvaines kultūras namu (bij. muižas saimniecības ēku), lai klausītos Viktora Lapčenoka dziesmas un pēc tam noskatītos mākslas filmu “Melnā vēža spīlēs”, kas tika filmēta Cesvaines pilī un kurā skanēja leģendārā dziedātāja dziesmas.
“Pie viena būs iespējams aplūkot arī gleznās iemūžinātās pilsmuižas kompleksa ēkas – mākslinieku plenēra darbus –, apmeklēt muižas tradīcijas turpinošos uzņēmumus – alus un stipro dzērienu brūzi,” papildina Cesvaines TIC vadītāja Laura Smudze.
Arī muižās bija karš
Zaļajā (Zaļenieku) muižā šī Leģendu nakts veltīta kara tēmai. “Ar to apiesimies ļoti uzmanīgi, jo daudzi latvieši ir bijuši gan vienā, gan otrā karojošā pusē,” atklāj Zaļās muižas gide Valija Barkovska. Plkst. 18 pils zālē būs mācību stundu gara arheologa Andra Tomašūna lekcija “Karš bildēs”. Pēc tam ratnīcā zemessargi izrādīs savu ekipējumu un muižas salonā varēs apskatīt izstādi “Starpkaru un pēckara laika radio un TV aparāti”, tiekoties ar kolekcionāru Eduardu Leoho, bet plkst. 20 – klausīties Zemessardzes 52. Jelgavas kājnieku bataljona ansambļa “Junda” koncertu. Vakara noslēgumā visi tiks aicināti doties pils parkā, lai lapenē baudītu karavīru ēdienu putru, tādēļ, nākot uz pasākumu, azotē jāpaslēpj bleķa bļodiņa un alumīnija karote autentiskam azaida baudījumam.
“Ja nu Leģendu naktī citi darāmie darbi svarīgāki, tad priecāsimies par Zaļās muižas apmeklējumu arī 20. novembrī, kad plkst. 15 notiks Restaurācijas nama atklāšana. Gan zirgu stallī, gan ratnīcā esam izveidojuši jaunas mācību laboratorijas, jo muižā darbojas Zaļenieku komerciālā un amatniecības vidusskola, kas sagatavo profesionālus restauratorus un mācību procesa ietvaros lēnā garā atklāj savas muižas brīnumus – ap divsimt gadus senus parketa dēļus un sienu rotājumus,” stāsta gide.
Taču šonakt Kazdang’s parkā
Tā sauc tūrisma sezonas noslēguma pasākumu, kas notiek Leģendu nakts ietvaros un apmeklētājus sagaida ar šausmām, kapeņu stāstiņiem, konkursiem un dažādiem piedzīvojumiem, tostarp aktivitātēm bērniem, jauniešiem, ģimenēm un sevišķi bailīgajiem, piemēram, pastaigu (plkst. 20–21.30) un nakts skrējienu pa baiļu trasi “No Dangas līdz Dangai caur Baronu” (plkst. 21) bez šausmu efektiem. Savukārt tos, kuriem gribas saņemt lielāku adrenalīna devu, gaida pastaiga un nakts skrējiens pa baiļu trasi ar šausmu efektiem (plkst. 23).
“Atbilstošu muzikālo pavadījumu nodrošinās dīdžejs. Tiks kurināts maģiskais ugunskurs un vārīta raganu tēja. Visiem, kas ieradīsies maskās – pārsteigums,” sola organizatori, aicinot silti saģērbties un ņemt līdzi lukturīšus, jo pilnmēness laiks ir beidzies.
Leģendu nakts dalībnieki
Kurzemē – Apriķu muiža, Dundagas pils, Durbes pils, Jaunauces pils, Kalnsētas muiža, Kazdangas pils, Pelču pils, Spāres muiža, Strazdes muiža, Šlokenbekas muiža, Tiņģeres muiža un Vadakstes muižas pils.
Vidzemē – Alūksnes Jaunā pils, Cēsu Jaunā pils, Cesvaines pils, Jērcēnmuiža, Kokmuižas pils, Kokneses viduslaiku pilsdrupas, Liepas muiža, Puikules muiža, Sēļu muiža, Ungurmuiža, Veselavas muiža un Zvārtavas pils.
Zemgalē – Elejas muižas Tējas namiņš, Jaunpils pils, Lielplatones muiža, Lielvircavas muiža, Staļģenes muiža, Vecauces pils, Vilces muiža, “Villa Medem”, Vircavas muiža un Zaļā (Zaļenieku) muiža.
Latgalē – Krāslavas grāfu Plāteru pils, Lūznavas muiža, Preiļu muižas komplekss un parks, Varakļānu muižas pils.
Vairāk: http://pilis.lv