Rūjiena 20. gs. 30. gados.
Rūjiena 20. gs. 30. gados.
Arhīva foto

Leģendārākā tiesas sēde Rūjienā, uz kuru atbrauca vairāki tūkstoši cilvēku 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pirms 90 gadiem Rūjiena piedzīvoja neredzētu apkaimes ļaužu pieplūdumu – avīzes apgalvoja, ka pilsētā sabraukuši pat vairāki tūkstoši cilvēku. “Pārpildītas visas viesnīcas, tējnīcas un iebraucamās vietas. Ielās plūst ļaužu straumes kā ūdens,” tā “Jaunākās Ziņas”.

Bija sākusies tiesas prāva, kuru ar lielu nepacietību gaidīja visā Ziemeļlatvijā un pat vairākos pagastos Igaunijas pusē. Tiesas priekšā par krāpniecību sauca Ziemeļlatvijā lielākās sabiedriskās naudas uzkrāšanas iestādes “Rūjienes krājaizdevu kases” 61 gadu veco bijušo kases priekšsēdētāju Pēteri Krastiņu un viņa bijušo vietnieku 36 gadus veco Eduardu Kluci.

CITI ŠOBRĪD LASA

Abiem inkriminēja ap 50 tūkstošu latu izsaimniekošanu aptuveni 60 epizodēs piecu gadu laikā, kopš tie atradās krājaizdevu kases priekšgalā. Krastiņa un Kluča darbību dēļ daudzi apkaimes zemnieki bija zaudējuši noguldīto naudu, bet vairāki desmiti tamdēļ paši nonāca parādos un ūtrupēs zaudēja savas mājas.

Nebūšanas konstatēja vēl 1926./1927. gadā, bet, tā kā lieta bija ļoti sarežģīta, izmeklēšana prasīja divus gadus. To laikā kases grāmatvedībā atklāja daudzus fiktīvus darījumus un pierakstījumus.

Izmeklēšanu izdarīja Rīgā, bet, lai daudzajiem lieciniekiem un cietušajiem nevajadzētu mērīt tālo ceļu uz galvaspilsētu, Rīgas apgabaltiesa noturēja izbraukuma sēdi Rūjienas Saviesīgās biedrības zālē, kur satilpa ap tūkstotis ļaužu. Iztiesāšana ilga divas dienas.

Klucim piesprieda četrus gadus pārmācības namā, bet Krastiņam trīs, turklāt abiem solidāri bija jāsamaksā 41 688 lati. Notiesātie gan savu vainu neatzina un 1931. gada februārī apelācijā panāca samazinājumu gan cietumsodam, gan maksājumam – tagad tas bija 31 698 lati.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.