Ekrānšāviņš no telegraph.co.uk

Leģendārā britu slepenā aģente Fifī bijusi latviete 1

Laikraksts “Daily Telegraph” šodien atklāj kādu leģendām apvītu 2. Pasaules kara noslēpumu – izrādās, britu slepenā aģente Fifī – daiļa blondīne, kuras uzdevums bijis pārbaudīt topošo britu spiegu uzticamību, – bijusi latviete Marija Kristīne Čilvere.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Desmitgadēm ilgi pati Fifī eksistence tikusi noliegta, taču nesen atklātībai nodoti Nacionālā arhīva dokumenti apliecina gan aģentes personību, gan viņas noslēpumaino misiju.

Fifī jeb Kristīne Čilvere 22 gadu vecumā kļuvusi par “aģenti provokatori” – proti, viņai, izmantojot šarmanto personību un skaistumu, bija jāpārbauda, vai apmācībā esošie spiegi ir uzticami, vai arī viņi gatavi atklāt pārāk daudz.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kristīni Čilveri viņas darba devēji apraksta kā jaunu sievieti, kurai piemīt “gluži neparasta inteliģence, drosme un prasme novērtēt raksturus”, kā arī “satriecošs” skaistums.

Fifī, kura brīvi pārvaldīja vairākas Eiropas valodas, izlikās par franču žurnālisti, un viņai bija jāizaicina topošie spiegi uz atklātu sarunu. Tieši Fifī atskaites bija noteicošais faktors lēmumā, vai spiegiem var uzticēt uzdevumus ārvalstīs, vai arī viņi lemti padzīšanai no dienesta.

Kristīne Čilvere piedzima Londonā, bet uzauga mātes dzimtenē Latvijā, saņēma izglītību Rīgas vācu skolā, studēja Sorbonnā. Karš viņu pārsteidza Bezansonā, no kurienes jaunā sieviete 1941. gadā aizbēga uz Lielbritāniju. 1942. gadā viņa kļuva par slepenā dienesta aģenti, taču viņas identitāte bija zināma tikai trim cilvēkiem, jo, kā norādīts Fifī dokumentos, “angļu publika ir ļoti jūtīga pret okšķerēšanu”.

Arī pašai Fifī, kā liecina viņas sarakste ar dienesta vadību, bijušas ētiska rakstura šaubas par savu lomu aģentu likteņos, taču, kā viņa norāda kādā vēstulē, tas “viņiem palīdzēs pārspēt veiklībā visas Fifī, ar kurām viņiem varētu nākties sastapties īstā uzdevumā”.

Pēc kara un savu slepenās aģentes gaitu beigām Kristīne Čilvere vispirms dzīvoja Londonā, vēlak Lidnijā, netālu no Velsas, veltot laiku dzīvnieku aizsardzībai un dārzkopībai. Arī “Dzīvnieku drauga” patversmes dibināšana Rīgā ir viņas roku darbs. Kristīne Čilvere nomira 2007. gadā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.