Foto – Artis Drēziņš un AFP/LETA

Legālo narkotiku tirdzniecībai cenšas apgriezt spārnus
 0

Kopš februārī spēkā stājušies likuma grozījumi, kas padara efektīvāku tā saukto legālo narkotiku apkarošanu, lielākā daļa no 57 veikaliem, kas Latvijā tirgoja aizdomīgos augu maisījumus, ir aizvērti vai arī šos maisījumus vairs netirgo.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

Tomēr tirgotāji pēc kāda laika atsāk nodarbi un pamanās arī atrast citus maisījumus, kuriem pievienotas vielas, kas nav aizliegto sarakstā. Tāpēc policija nevar atslābt un turpina apreibinošo “tējiņu” un “ūdenspīpju tīrāmo līdzekļu” bodīšu kontroli.

“LA” devās uz Liepāju, lai noskaidrotu, kā tur sokas ar šīs sērgas apkarošanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir kādas marta dienas vidus. Vismaz simtgadīga divstāvu nolaista koka māja Liepājā, Andreja Pumpura ielā. Ne par ko labu neliecina arī uz ēkas sienām ar krāsu uzpūstie vārdi: “Inde. Paraksties uz nāvi! Sūds te tirgojas.” Uzraksts uz zaļām saķēpātām durvīm vēsta par kaut kādu “Laimes salu”. Apmēram nojaušu, par kādu laimi ir stāsts. Šeit tirgo tā sauktos augu maisījumus ūdenspīpju tīrīšanai, bet nav noslēpums, ka tos lieto smēķēšanai, lai apreibinātos. Legālās narkotikas. Tā šos maisījumus man intervijā bija nodēvējis arī Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa priekšnieks Gints Ešenvalds.

Veikaliņā jau ir divi jaunieši, kas ar pārdevēju – meiteni sarkanā treniņtērpā vēlas kaut ko sarunāt uz parāda. Neizdodas. Es vaicāju pēc augu maisījuma. Meitene jau steidz izņemt no atvilktnes caurspīdīgu celofāna paciņu ar tādu kā tēju. Meitene bez prasīšanas izsit kases čeku, uz kura rakstīts, ka par trim latiem no SIA “Germes-Liepāja” esmu nopircis suvenīru.

Paciņā ir zīmīte, ka tas ir līdzeklis ūdenspīpju tīrīšanai, to dedzinot. “Nav paredzēts smēķēšanai un iekšķīgai lietošanai.”

Kad vēlāk veikalā ieeju vēlreiz, mani sagaida jau cita meitene, manāmi apreibusi. Nesekmīgi mēģinu uzzināt veikala īpašnieku vārdus un izspiest no pārdevējas, vai viņa apzinās, ar ko nodarbojas. Tikai apreibis smaids un vārdi: “Man maksā, un es strādāju.”

Veikalā ir videonovērošana. Pārdošanā izlikti T-krekli ar agresīviem zīmējumiem, parastas tējas pakas, plastmasas šķiltavas, ūdenspīpes, vēl daži nevainīgi sīkumi. Tas arī viss sortiments.

“Nezinu, kam “Laimes sala” pieder, esmu tikai novērojis, ka palaikam sētā sabrauc lepni “BMW” autiņi,” man teic sastaptais vietējais.

Reklāma
Reklāma

Divi citi veikali Liepājā Kuršu ielā un Siena ielā, kur arī tirgoja ūdenspīpju tīrāmos, ir ciet.

Nopirkto augu maisījumu nododu Valsts policijā. To nosūta ekspertīzei, bet par pirkuma faktu ierosina krimināllietu, tajā esmu liecinieka statusā.

Izvēlas skolas tuvumu

Laikraksta “Kurzemes Vārds” žurnāliste Ilze Šķietniece par legālajām narkotikām rakstījusi vairakkārt, bet neko daudz tālāk par vispārēju situācijas aprakstu nav tikusi. Izsekojusi, kā pēdējos trīs gados legālās narkotikas pārtop no spaisiem (no vārda “spice”, ar ko apzīmē augu maisījumus) par vīrakiem, tad no vīrakiem par ūdenspīpju tīrāmajiem. Lai arī kā gribējusi, nav uzzinājusi īstos īpašniekus veikaliem, kas šos draņķus tirgo. Policija tirgotājus tramdot, veikaliņi taisās ciet, tad veras vaļā turpat vai citur.

“Esmu manījusi šos maisījumus tirgojam kopš 2009. gada. Šiem tirgotājiem visvairāk interesē jaunieši un skolu tuvums. Cik esmu runājusi ar jauniešiem, pīpējot šos maisījumus un uzdzerot virsū alkoholu, varot dabūt ātru un stipru reibumu. Lai zinātu, par ko rakstu, nopirku vienu augu maisījumu un nedaudz uzsmēķēju ar vēl trijiem kolēģiem vīriešiem. Šiem nekāda lielā efekta nebija laikam tāpēc, ka tikai pamēģinājām, bet man sākās sirdsklauves, nevarēju sakopot domas, pusotru stundu sētā nosēdēju, līdz atkal biju spējīga strādāt,” stāsta Ilze.

 

 

Policija pārliecināta: apreibinošas vielas!

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa priekšnieks Gints Ešenvalds norāda, ka policija darot visu, lai izskaustu šādas augu maisījumu, ūdenspīpju tīrāmo vai, teiksim atklāti, legālo narkotiku tirdzniecības vietas, taču gan man, gan sabiedrībai esot jāsa-prot, ka policija var darboties tikai likuma ietvaros.

“Regulāri rīkojam reidus, izņemam aizdomīgās vielas, sūtām tās uz ekspertīzi, piesaistām Valsts ieņēmumu dienestu, Valsts darba inspekciju, muitu, Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbiniekus, un tiek atklāti dažādi pārkāpumi vīraku tirdzniecības vietās.

Piemēram, vienā veikalā ārpus kases aparāta tika atrasti vairāki simti latu, citur suns, kas trenēts narkotiku meklēšanā, ventilācijas šahtā atrada vairākus iepakojumus ar augu maisījumiem. Ugunsdrošības nosacījumu pārkāpumi tika konstatēti visās pārbaudes vietās.

Nereti pēc pārbaudēm veikali pārtrauc darbību, tad atkal tiek atvērti, iespējams, pamaina tirgošanās veidu, piemēram, veikala durvis atver sev zināmiem cilvēkiem vai tirgošanos veic ārpus veikala telpām,” skaidro G. Ešenvalds.

Vienlaikus policijas priekšnieks uzsver, ka ir vairākas netiešas pazīmes, kas norāda – šie augu maisījumi, uz kuru iepakojuma ir informācija, ka tie ir paredzēti tikai ūdenspīpju tīrīšanai un nav domāti smēķēšanai, patiesībā ir reālas apreibinošās vielas, kuras pircēji iegādājas, lai smēķētu un apreibinātos. Uz Liepājas Reģionālo slimnīcu ik pa laikam tiek nogādāti jaunieši, kuriem mediķi konstatē saindēšanos pēc augu maisījumu smēķēšanas.

“Kad 22. februārī Kuršu ielā policisti pārbaudīja veikalu, vienā minūtē četriem cilvēkiem ļoti vajadzēja šo augu maisījumu. Viens burtiski lauzās veikalā ar spēku. Uz jautājumu, kāpēc viņi iegādājas šīs vielas, atbilde ir viena: lai uzpīpētu. Veikala apmeklētāji neslēpj, ka viņus šī viela jau ir padarījusi atkarīgus,” stāsta G. Ešenvalds.

 

Policijai pamazām atraisa rokas

Iekšlietu ministrijas nozares politikas departamenta politikas ieviešanas nodaļas vadītājs Jānis Bekmanis policijas bezspēcībai īsti piekrist negrib, sevišķi pēc 23. februāra, kad stājās spēkā grozījumi likumā “Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību”. Šo grozījumu būtība: līdz šim likums attiecās uz vielām un zālēm, kas bija fiksētas un minētas sarak-stos, tad tagad likumā nosauktas vielas pēc to piederības noteiktam tās ķīmiskajam pagatavošanas veidam jeb tā sauktajām ģenēriskajām grupām. Taču ar to vēl, pēc speciālistu domām, ir par maz. Valdībā ir iesniegti un izskatīšanu gaida likuma papildu grozījumi. Citēju tos: ” Ar Slimību profilakses un kontroles centra lēmumu uz laiku līdz 12 mēnešiem [..] var aizliegt vai ierobežot tādu jaunu psihoaktīvu vielu vai to saturošu izstrādājumu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu vai izplatīšanu, kuras nav iekļautas Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu, psihotropo vielu un prekursoru sarakstos un par kurām ir iegūta informācija no Eiropas agrīnās brīdināšanas sistēmas vai saņemts tiesu ekspertīžu iestādes atzinums par jaunām psihoaktīvām vielām.”

“Pirms likuma grozījumiem Latvijā bija 57 veikali, kas tirgoja aizdomīgus augu maisījumus. Pēc likuma grozījumiem lielākā daļa no tiem bija ciet vai vairs netirgoja maisījumus. Jā, ir mēģinājumi turpināt šo biznesu, bet nu – pēc grozījumiem – policijai ir iespēja strādāt. Tagad uz aizdomu pamata vielas var izņemt un nosūtīt ekspertīzei.

Ja vielas būs legālas, tad viss kārtībā, ja ne – krimināllieta,” jauno kārtību skaidro J. Bekmanis. Viņš norāda, ka pēdējos divos mēnešos Eiropas Savienības valstīs konstatētas 17 jaunas psihoaktīvas vielas, no kurām daļa Latvijā jau ir aizliegto statusā. Kopš 2007. gada ES identificētas ap 150 jaunu psihoaktīvu vielu, Latvijā – 30.

Vairākos pētījumos secināts, ka jauno psihoaktīvo vielu popularitāte iedzīvotāju vidū ir augsta: tās pamēģinājuši 6,1% respondentu 15 – 24 gadu vecumā. Speciālisti no tā secina, ka jauno psihoaktīvo vielu izplatība pieaug, neraugoties uz to, ka Latvijas kontrolējamo vielu saraksti tiek regulāri papildināti.

 

Jāskatās pēc būtības

Bet kā cīnīties ar to, ka narkotikas formāli tiek pārdotas kā vīraki un ūdenspīpju tīrāmie?

“Likums nosaka, ka tirgus uzraudzības iestāde var veikt ierobežojošus pasākumus, ja uzskata, ka prece vai pakalpojums ir bīstams cilvēka dzīvībai un veselībai. Ir tomēr jāskatās, kam šī prece vai pakalpojums domāts pēc būtības.

Piemēram, 70. – 80. gados cilvēki aktīvi apreibinājās ar lauksaimniecībā izmantojamām ķimikālijām. Mēs visi labi zinām, ka ir cilvēki, kas apreibinās ar līmēm, benzīnu, bet šīs lietas neaizliegsi. Tas, ka cilvēks var nokļūt bioķīmiskā atkarībā, liecina kaut vai mana aizraušanās ar smēķēšanu. Bet es sevi kontrolēju un nemeklēju stiprākas apreibinošās vielas.

Mums ir jāpalīdz cilvēkiem, kas nespēj sevi kontrolēt un meklē daudz stiprākas un postošākas vielas, sevišķi bērniem un jauniešiem, kas kaifa dēļ liedz sev dzīvei nākotni,” saka J. Bekmanis.

“Diemžēl grozījumi ES normatīvajos aktos notiek lēni, un katra valsts ar narkotiku problēmu cīnās, kā nu pati māk. Piemēram, mēs virzām uz Saeimu likuma grozījumu, kas ļaus policijai izņemt jebkādas preces, ja tās satur aizdomīgas vielas, negaidot ekspertu atzinumus vai valdības un Saeimas lēmumus par šo vielu kriminalizēšanu. Prakse ir dažāda, piemēram, mums aizliegtā viela jāiekļauj likumā, Lietuvā, Vācijā tās nosaka veselības ministrs, Igaunijā – kriminālistikas eksperti, Polijā un Īrijā vielas aizliedz ar patērētāju tiesību aizsardzības priekšrakstiem. Esmu pārliecināts, ka jādara viss, lai narkotikas iedzītu dziļā pagrīdē. Protams, kas gribēs, tie dabūs tāpat, bet no narkotikām tiks pasargāti nejauši lietotāji vai tikai pamēģināt gribētāji. Kopumā narkotiku lietotāju būs mazāk.

Tāpēc man ir liela neizpratne, ka bijušā Apvienoto Nāciju organizācijas ģenerālsekretāra Kofi Annana vadībā izveidota iniciatīvas grupa, kas cīnās par narkotiku dekriminizāciju, jo, lūk, viņuprāt, cīņai pret narkotikām tiek tērēts vairāk resursu nekā būtu zaudējumi, ja visu naudu ieguldītu atkarīgo cilvēku ārstniecībā.

Ja šāda filozofija gūs virsroku, pasaulē iestāsies bardaks. Šajā dinamiskajā pasaulē ļaudis apreibināsies arvien vairāk un vairāk. Tie laiki, kad, piemēram, latviešu zemniekam pietika ar vienu alus kausu dienā, ir sen pagājuši.”

Starp citu, Īrijā pirms pāris gadiem, redzot, ka policijai rokas par īsām, cilvēki gājuši pat manifestācijās pret šādu maisījumu tirdzniecību un savos gājienos pa ceļam demolējuši tirgotavas. Policija tā īsti nav iejaukusies šajās darbībās…

 

Fakti

Policijas atsūtītās ekspertīzes rezultāti liecina, ka Liepājas “Laimes salā” biju nopircis nekaitīgu augu maisījumu, kas apstrādāts ar nesen parādījušos mākslīgo sintētisko apreibinošo vielu AKB, kas nepieder ne pie vienas no likumā “Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību” noteiktajām vielām, to ķīmiskajam pagatavošanas veidam jeb tā sauktajām ģenēriskajām grupām. Krimināllieta pret tirgotājiem izbeigta.

Risinājumi divi: vai nu jāatver likums, un tajā jāiekļauj AKB, vai arī jācer uz likuma grozījumiem, kas visām jaunajām vielām ļaus piemērot pagaidu aizliegumu, iekams tās iekļaus oficiāli aizliegto vielu statusā. Pēc policijas ziņām, augu maisījumi ar AKB konstatēti jau vairākās Latvijas vietās.

 

Viedoklis

Problēmas būs agri vai vēlu

Roberts Stašinskis, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas toksikologs: “Jaunas apreibinošas vielas tiek izgudrotas arvien no jauna, apsteidzot likumdevējus un medicīnu, taču, kas attiecas uz šiem tā sauktajiem augu maisījumiem, tad tajās esošās vielas ir ārkārtīgi līdzīgas. Tās rada psihostimulējošu efektu – uzlabo pašsajūtu, garastāvokli, fiziskās spējas. Tas tiek panākts, vielām darbojoties uz nervu sistēmas receptoriem, īpaši tiem, kas atrodas galvas smadzenēs un kuras atbild par bioloģiski aktīvo vielu izdalīšanos organismā un nodrošina cilvēka normālu dzīvi un labsajūtu. Tēlaini varam iedomāties švammīti ar ūdeni kā bioloģiski aktīvām vielām. Narkotikas spiež uz švammīti un izspiež ūdeni. Jo lielāka deva, jo vairāk izspiež. Jo biežāk spiež, jo švammīte sausāka, un arvien jāpalielina deva, lai kaut ko dabūtu ārā. Bet bioloģiskajām vielām ir nepieciešams laiks, lai atjaunotos. Tā organismam rodas hroniska atkarība, tas nespēj bez narkotikām normāli darboties. Var rasties veselības traucējumi, no kuriem iestājas nāve. Jo narkotiku lietošana paaugstina asinsspiedienu, paātrina sirdsdarbību, kas draud ar infarktu, insultu, asinsizplūdumu. Rodas depresija, arī halucinācijas, kas lielākoties ir negatīvas, apdraudošas, piemēram, mazs bērns var tikt uztverts kā briesmonis. Man bija pacients, kas pēc apreibinošu vielu lietošanas uzskatīja sevi par Dievu un grasījās pa septītā stāva logu doties ārā glābt pasauli… Uz augu maisījumiem cilvēku organisms reaģē individuāli. Vienam lielas problēmas ir jau pirmajā reizē, citam varbūt sākumā liekas nevainīga rotaļa ar emocijām. Taču skaidrs ir viens: ja neapstāsies, būs lielas veselības problēmas. Citam agrāk, citam vēlāk.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.