Krievijas armijas nopostītā Mariupole

Legalizēta zādzība: kā krievi Mariupolē konfiscē ukraiņu pamestos īpašumus 16

BBC Verify izmeklēšana atklāj, ka Krievijas okupācijas varas iestādes sistemātiski atņem tūkstošiem mājokļu ukraiņiem, kuri pēc iebrukuma pameta Mariupoli. Pilsētai apritot trīs gadi kopš okupācijas sākuma, vismaz 5 700 mājokļi ir identificēti konfiskācijai.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Tā ir cūku kūts. Pat cūkas dzīvo labāk.” Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta vadītājs nosauc 3 nosacījumus, lai vienotos ar Ukrainu
7 pazīmes, ka tevī ir kaut kas no neandertālieša – no priekšrocībām līdz trūkumiem
ASV vēršas pret Eiropu: Tramps draud pārraut alianšu saišu pēdējo pavedienu
Lasīt citas ziņas

Analizējot Krievijas ieceltās pilsētas administrācijas publicētos dokumentus kopš 2024. gada jūlija, BBC atklāj, ka, lai ukraiņi varētu saglabāt savas īpašuma tiesības, viņiem būtu jāpārvar bīstams ceļš atpakaļ uz Mariupoli caur Krieviju, jāiziet smagas drošības pārbaudes, jāiekļaujas sarežģītā birokrātijā un jāsaskaras ar spiedienu pieņemt Krievijas pilsonību.

Lielākā daļa šo īpašumu agrāk piederēja ukraiņiem, kuri bēga vai tika nogalināti Krievijas 86 dienas ilgajā Mariupoles aplenkumā 2022. gadā. Saskaņā ar “Human Rights Watch” datiem aplenkuma laikā dzīvību zaudēja vairāk nekā 8 000 cilvēku, tomēr organizācija norāda, ka šis skaitlis, visticamāk, ir būtiski zems.

CITI ŠOBRĪD LASA

Konfiskācijas šķiet daļa no plašākas stratēģijas, kuras mērķis ir “rusificēt” okupēto piekrastes pilsētu, tostarp būvējot jaunas militārās bāzes un pārdēvējot ielas atbilstoši Maskavas uzstādījumiem.

Mariupole, 2023. gada jūnijs

93% no pilsētas daudzdzīvokļu ēkām – 443 ēkas – tika pilnībā vai daļēji iznīcinātas aplenkuma laikā. Krievija apgalvo, ka ir uzbūvējusi vairāk nekā 70 jaunas dzīvojamās ēkas, tomēr vietējie ziņo, ka mājokļu deficīts joprojām ir milzīgs.

Jauns likums paātrina īpašumu atsavināšanu

Ziņojumi par īpašumu konfiskāciju okupētajā Ukrainā cirkulē jau kādu laiku, taču jauns likums šo procesu paātrina un padara vēl grūtāku Ukrainas īpašniekiem saglabāt savas tiesības.

Papildus 2 200 dzīvokļiem, kas jau ir iekļauti tūlītējai atsavināšanai, vēl 3 550 dzīvokļi ir identificēti kā potenciāli konfiscējami, liecina pilsētas dokumenti, kurus analizēja BBC Verify.

Uzrunātie Mariupoles pilsētas pārstāvji komentārus nesniedza.

“Legalizēta zādzība”

Halyna, viena no aptuveni 350 000 ukraiņu, kuri bēga no Mariupoles, stāsta, ka viņas dzīvoklis tika smagi bojāts Krievijas tanku uguns laikā. Viņa ir saņēmusi ziņas, ka dzīvoklī bez viņas atļaujas jau dzīvo citi cilvēki un viņa baidās, ka dzīvoklis tiks konfiscēts.

“Tā ir legalizēta zādzība,” viņa saka.

Krievijas amatpersonas īpašumus, kuri nav reģistrēti Krievijā, sauc par “bezsaimnieka”, taču šie īpašumi bieži vien ir Ukrainas pilsoņu vai viņu mantinieku īpašumi, kuri bēga vai tika nogalināti Krievijas uzbrukumu laikā.

Krievijas uzbrukums Mariupolei

Prokrieviskās administrācijas tīmekļa vietnēs pieejamie dokumenti parāda sarežģīto procesu, kā dzīvokļi tiek pārreģistrēti pēc tam, kad tos “atzīmē” vietējie inspektori vai iedzīvotāji.

Reklāma
Reklāma

Nav zināms, cik dzīvokļu ir nonākuši līdz galīgajam tiesas spriedumam, taču Krievijas ieceltā mēra Oļega Morguna konferences laikā nesen paziņoja, ka ir pieņemti tiesas lēmumi par aptuveni 600 dzīvokļu atsavināšanu.

Saskaņā ar Petro Andrušenko, bijušo Mariupoles mēra padomnieku, mājokļu atgūšana pēc iekļaušanas šajos sarakstos praktiski nav iespējama.

Morguns gan paziņojis, ka īpašumus varētu izslēgt no saraksta, ja īpašnieks iesniegs apelāciju, taču tas praktiski nav realizējams.

Tikai Krievijas pasu īpašniekiem

Saskaņā ar likumu, kas pieņemts 2023. gada nogalē, konfiscētie īpašumi var tikt nodoti cilvēkiem, taču tikai tiem, kuri ir pašpasludinātās “Doņeckas Tautas Republikas” iedzīvotāji, kuri zaudējuši savus īpašumus un kuriem ir Krievijas pase.

Pēc Putina parakstīta dekrēta, no 2024. gada marta Ukrainas pilsoņiem ir aizliegts reģistrēt īpašumu okupētajās teritorijās līdz 2028. gadam, ja nav saņemta īpaša atļauja. Tas ukraiņiem atstāj gandrīz neiespējamu izvēli – drošība vai mājas.

Cilvēki apjukumā un bailēs

Pavlo, kurš tika ievainots Krievijas karavīru apšaudē un palika Mariupolē, stāsta, ka tikai Krievijas pases iegūšana viņam ļāva saglabāt dzīvokli.

“95% sarunu pilsētā ir par īpašumiem,” viņš atzīst. Telegram kanālos, kurus analizēja BBC Verify, tūkstošiem lietotāju apspriež neskaidro situāciju. Daudzi nezina, kāpēc viņu īpašums ticis atzīts par “bezsaimnieka”.

Halyna saka: “Noteikumi nav skaidri un nav publicēti nekur. Tevi var sodīt par jebko ukraiņu valodā tavā telefonā vai tavā lietā.”

Diana Berg, kura aizbēga no Mariupoles, norāda, ka viņas ģimene nekad nevarēs atgriezties, lai atgūtu īpašumu, jo tas nozīmētu caur Krieviju iziet “filtrācijas” procedūru ar FSB pārbaudēm.

“Procedūra var ilgt līdz nedēļai. Tevi neiesloga, bet notur pārbaudes punktā, kamēr tevi izpēta.”

Mariupoles “pārbūves” ietvaros tiek celtas jaunas militārās mācību iestādes, kara memoriāli, pieņemts jauns pilsētas ģerbonis, kurā aizstāts ukraiņu valodas lietojums ar krievu simboliem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.