Scanpix/LETA

Ledājā atklāti vairāk nekā 1700 iepriekš vēl nezināmu vīrusu – vai tie ir bīstami cilvēkiem? 18

Zinātnieki nesen Ķīnas rietumos kūstošā ledājā atklāja vairāk nekā 1700 seno vīrusu, no kuriem lielākā daļa nekad iepriekš nav redzēti. Šis atklājums rada bažas, ka globālās sasilšanas un ledāju kušanas rezultātā šie vīrusi varētu izplatīties, izraisot jaunas un nāvējošas slimības, vēsta “Daily Mail“.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Pētnieki atrada šos vīrusus, analizējot ledus paraugu, kas tika iegūts no Gulijas ledāja Tibetas plakankalnē. Tas atrodas Centrālās, Dienvidāzijas un Austrumāzijas krustpunktā, un vīrusi, kas tika atrasti ledū, varētu būt līdz pat 41 000 gadus veci. Interesanti, ka šie vīrusi ir pārdzīvojuši būtiskas klimata pārmaiņas – no aukstāka uz siltāku periodu.

Tikai vienu dienu pēc tam, kad zinātnieki nāca klajā ar atklājumu, sabiedrību uztrauca repera Krisa “Ludakrisa” Bridža publicētais video, kurā viņš dzēra ūdeni, kas iegūts no kūstoša ledāja Aļaskā. Šis video ātri izplatījās sociālajos medijos, izraisot bažas par iespējamo risku veselībai. Tomēr glaciologi [red. glacioloģija – zinātne par visiem dabiskā ledus veidiem atmosfērā, hidrosfērā un litosfērā] mierināja sabiedrību, norādot, ka šis ūdens ir viens no tīrākajiem, kādu var atrast, un reperim briesmas nedraud.

CITI ŠOBRĪD LASA
@ludacrisdtpWater 💧 So Good It Tastes Like GOD Made It. Well, Because He Did 🙏🏾 ❄️♬ original sound – Ludacris

Lai arī šajā gadījumā bažas izrādījās nepamatotas, pagātnē ir bijuši gadījumi, kad ledāju kušana ir izraisījusi nāvējošu patogēnu izplatīšanos. Piemēram, 2016. gadā Sibīrijā no dzīvnieka ķermeņa, kas bija sasalis 75 gadus, izkļuva Sibīrijas mēra sporas, izraisot slimības uzliesmojumu. Viens bērns mira un desmitiem cilvēku tika hospitalizēti.

Lai gan šoreiz atklātie vīrusi nav bīstami cilvēkiem, jo tie var inficēt tikai vienšūnas organismus, šis pētījums ir ļoti nozīmīgs.

Tas palīdz labāk izprast Zemes klimatisko vēsturi un prognozēt, kā mikrobu kopienas varētu mainīties nākotnē.

Šie atklājumi liek domāt par vīrusu saistību ar klimata pārmaiņām, jo atsevišķas vīrusu kopienas izveidojās tieši klimata pārmaiņu laikā. Zinātnieki savus secinājumus publicēja žurnālā “Nature Geosciences”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.