Straujākai dēstu un dārzeņu audzēšanai: 6 padomi, kā paša spēkiem izgatavot lecektu 2
Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Ja nepieciešama viegla konstrukcija, kas nodrošina straujāku dēstu vai agrīno dārzeņu audzēšanu, īstā izvēle būs tieši lecekts. Atšķirībā no siltumnīcas tās konstrukcija ir vienkāršāka, un arī nepieciešamais materiālu daudzums ir krietni mazāks.
Lecekts karkass
Tradicionāli lecektis izgatavo no koka konstrukcijām. Zīmējumā attēlotā koka lecekts ir trīs metrus gara un metru plata. Izgatavošanai nepieciešamas 50 x 50 mm latiņas, kuras pirms izmantošanas rūpīgi jāapstrādā ar koksnes aizsardzības līdzekļiem, jo koksnei būs jāiztur liels mitrums un tiešs kontakts ar augsni. Izgatavot šādu konstrukciju tikai vienai vai divām sezonām nav prātīga doma.
Lai augus varētu labāk apkopt, nodrošināt vēdināšanu un novākt ražu, jumta plaknes pie centrālās latiņas stiprina ar eņģēm. Tāpat jumta plakni veido metru gari elementi, kas nav pārāk smagi, un ar tiem būs ērti darboties, pat ja koka konstrukcija kļūs mitra.
Koka latiņu vietā var izmantot metāla kvadrātcaurules. Šāda konstrukcija kalpos vēl ilgāk.
Lecekts sienas var ierīkot no dēļiem vai mitrumizturīgām skaidu plātnēm, gaismas caurlaidīgu atstājot tikai jumtu, taču šādās konstrukcijās būs mazāk gaismas un pie sienām augošie augi būs noēnoti. Konstrukcija būs vienkāršāka, izvēloties vienslīpes jumtu, vienīgi vērtnes stiprinājuma pusē būs grūtāk piekļūt augiem.
Protams, lecekts karkasu var ierīkot, zemē iespraužot elastīgas plastmasas caurulītes un pārsedzot tās ar polietilēna plēvi. Šis risinājums ir ātrākais un lētākais, taču kalpos visīsāko laiku – parasti vienu sezonu.
Materiāli jumtam un sāniem
Līdz šim populārākais materiāls bija polietilēna plēve – armēta vai parastā. Materiāla priekšrocība ir nelielais svars, taču tam nepieciešams piemērots stiprinājums. Polietilēnam, salīdzinot ar citiem materiāliem, ir visīsākais kalpošanas laiks. Tas pakļauts saules ultravioleto staru iedarbībai, to bojā arī gaisa temperatūras svārstības. Piedevām arī vēja ietekmē tas zaudē sākotnējo izskatu un gaismas caurlaidību, kā arī spēju nodrošināt siltumizolāciju.
Savulaik lecekts jumtam un sāniem izmantoja stiklu. Tomēr šis materiāls ir visai smags, un rāmjiem būs nepieciešams pietiekami izturīgs atbalsts. Stikla loksnes ir arī salīdzinoši dārgas. Rūpīgi apejoties, stikls var kalpot ilgu laiku, to neietekmē saule un mitrums. Tomēr, strādājot dārzā, var netīšām stiklu saplēst. Ja tas plīst un lauskas ieduras zemē, pastāv risks gūt nopietnas traumas. Stikla virsmas ir viegli kopt, tomēr arī šajā gadījumā jārīkojas uzmanīgi.
Jāatceras, ka stikls pats par sevi nespēj radīt augstu siltumizolāciju, ja vien nav iebūvēts stikla paketē, kur siltumizolāciju nodrošina starp stikla loksnēm iekļautā inertā gāze. Materiāls lieliski laiž cauri gaismu, taču neizkliedē to un dažkārt pat fokusē konkrētā vietā, kaitējot augiem lecektī.
Viens no izdevīgākajiem risinājumiem ir šūnu polikarbonāts. Ražotāji piedāvā ne tikai dažādu biezumu klasisko šūnu polikarbonātu, bet arī speciāli segtajām platībām, kas nodrošina augiem labvēlīgu gaismas spektru. Tam ir mazs svars – ap 15 reižu vieglāks par stiklu, un lecekts konstrukcijās to var izmantot bez papildu rāmja elementiem, kā arī bez pamata. Tas ir elastīgs un ar pietiekamu stingrību, fiksēts pie rāmja, nedeformējas. Polikarbonāta stiprība pārsniedz stiklu aptuveni 200 reižu.
Polikarbonāta lecekts vai siltumnīcas segums var kalpot 18–25 gadus. Materiālu ir viegli kopt – pietiek nomazgāt ar ūdeni. Tas spēj droši pasargāt augus no vēja. Uz iekšējām virsmām nogulsnējušies tvaiki caur tām ieplūst augsnē.
No pieredzes
Var doties arī uz veikalu un iegādāties rūpnieciski izgatavotu lecekti, ko samontē no metāla caurulītēm un pārvelk ar jau gatavu armētas polietilēna plēves pārvalku. Šādi savulaik rīkojos arī es. Taču pēc divām sezonām pārvalks vairs nebija izmantojams – saules ultravioleto staru ietekmē tas burtiski sabirza sīkos gabaliņos. Pāri palika vien metāla caurulīšu karkass, ko bija žēl izmest. Iegādāties jaunu pārvalku šķita pārāk dārgi, jo tas tāpat kalpotu īsu brīdi. Taču radās doma karkasu apšūt ar šūnu polikarbonāta loksnēm. Materiāls kalpo gana ilgi, un pie karkasa to var viegli pieskrūvēt ar šim mērķim paredzētām skrūvēm. Atliek tikai iegādāties nepieciešamo lokšņu daudzumu, skrūves un ķerties pie darba.
Noderīgi padomi!
• Lecekts tāpat kā siltumnīca jānovieto atklātā, nenoēnotā vietā.
• Tās garākā mala jāorientē uz dienvidiem – tā augi saņem visvairāk gaismas.
• Vēlams, lai lecekts būtu pasargāta no vēja, arī gaisa plūsmu, kas veidojas gar dzīvžogiem un starp ēkām, ietekmes.