Kāpēc rodas 0
Vislielākais kataraktas riska faktors ir dažāda veida radiācija: rentgena stari, mikroviļņi un saules ultravioletais starojums.
Šīs slimības attīstību var veicināt smēķēšana, jo pasliktinās audu apgāde ar skābekli, un brīvie radikāļi, kas veidojas no tabakas, veicina lēcas apduļķošanos.
To mēdz provocēt dažādas autoimūnas saslimšanas, reimatisms, infekcijas, imūnās sistēmas darbības novirzes, steroīdu grupas medikamentu lietošana.
Lēca var strauji apduļķoties pēc sitiena pa aci. Traumas nereti ietekmē lēcas saišu stāvokli, kas mēdz palikt vājas un nespēj to noturēt savā vietā.
Pēkšņi katarakta mēdz attīstīties nekompensēta cukura diabēta gadījumā, jo paaugstināts cukura līmenis asinīs izjauc normālu vielmaiņu acī. Reizēm strauju lēcas apduļķošanos veicina narkoze. Kataraktu provocē barošanās traucējumi acīs, tie, piemēram, rodas, operējot glaukomu.
Vai operēt?
– Ja, izmeklējot acis, redzu lēcā sākotnējus apduļķojumus, stāstu pacientam, ka nepieciešams ievērot veselīgu dzīvesveidu: atmest smēķēšanu, normalizēt cukura līmeni asinīs, rūpēties par labu asinsriti, lai aizkavētu kataraktas attīstību, – atklāj Kristīne Leimane.
! Ja katarakta traucē, vienīgais rezultatīvais risinājums ir operācija, pat ja ārsts mikroskopā lielas pārmaiņas nesaskata. Savukārt, ja izmeklējumi liecina par slimības attīstību, taču redze ir laba, steidzama ķirurģiska iejaukšanās nav vajadzīga.
Profilaksei nereti ir vērts lietot kālija jodīda pilienus, kas var palīdzēt apturēt kataraktas progresēšanu, taču nav garantijas, ka tie slimību novērsīs.
Ja apduļķojums radies lēcas centrā, krēslā tas netraucē, jo zīlīte kļūst platāka un gaisma acī iekļūst gar tās malām, taču saulē redzes traucējumi ir diezgan stipri. Savukārt daļai slimnieku ir otrādi – grūtāk redzēt tumsā.
Ja nepieciešams, var operēt abas acis uzreiz, taču parasti to dara divos paņēmienos.
! Mūsdienās kataraktas operācijai nevajag gatavoties tā kā agrāk, kad operāciju veica ar lielu griezienu un lēcu izņēma laukā. Bet, jo ilgāk slimību ielaiž, jo lēca kļūst cietāka, apgrūtinot operācijas gaitu.