Lēca atkal apduļķojusies pēc kataraktas operācijas. Ko darīt? 0
“Kāpēc, operējot kataraktu, acs lēca pēc pārstādīšanas apduļķojas atkārtoti? Vai atkal būs jāveic operācija?” KĀRLIS ZARIŅŠ RĪGĀ
Redze pēc kataraktas operācijas var pasliktināties dažādu iemeslu dēļ, piemēram, ir sākusies vai progresē tīklenes distrofija, taču aptuveni 25–30% slimnieku veidojas tā sauktā sekundārā katarakta.
P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Guna Laganovska skaidro, ka, operējot kataraktu, tiek ievietota jauna lēca, bet tās mugurējā kapsula paliek un laika gaitā var apduļķoties, jo lēca, tāpat kā mati un nagi, turpina augt. Turklāt gados jaunākam cilvēkam augšanas process notiek ātrāk. Tāpat lēcas mugurējā kapsula var apduļķoties, ja pēc operācijas radies iekaisums.
Šī kapsula mēdz apduļķoties divus trīs gadus pēc operācijas, bet, ja tā jau iepriekš nav bijusi pārāk dzidra, process notiek daudz ātrāk, piemēram, pēc diviem trim mēnešiem. Ja mugurējā kapsula ir izteikti duļķaina un tiek noņemta operācijas laikā, acs kļūst neaizsargātāka, krītot, saņemot sitienu vai gūstot citu traumu, tāpēc parasti to atstāj acī un pēc tam defektu likvidē ar lāzeru pāris minūšu laikā.
Lai to izdarītu, nav jāveic operācija. Pacientam tikai jāapsēžas pie lāzera iekārtas un mierīgi jātur vaļā acis, kurās ārsts iespīdinās gaismiņu un pāršaus lēcas mugurējo kapsulu. Pēc tam redze būs tikpat laba kā iepriekš, ja vien nebūs sākusies cita slimība.
Zinātnieki joprojām pēta, kā apturēt sekundārās kataraktas veidošanos. Mākslīgo lēcu materiāli tiek arvien vairāk uzlaboti, tām veido īpašu formu ar asu malu, kas neļauj šūnām migrēt un nosēsties mugurējā kapsulā, tāpēc šāda komplikācija pēc operācijas rodas arvien retāk.