LDDK: Valsts atbalsts ļaus atgūties no šoka 2
Ceturtdien Ministru kabineta ārkārtas sēdē pieņemtie lēmumi par palīdzību uzņēmumiem, kuri cietuši jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 krīzes dēļ, ļaus tiem atgūties no šoka, atzina Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.
Viņa norādīja, ka valdībā atbalstītais plāns Covid-19 radītās krīzes mazināšanai tapa īsā laikā, vienlaikus novērtējot valsts pārvaldes spēju ātri reaģēt un nopietni attiekties pret radušos krīzi.
“Pirmais un pats galvenais ir tas, ka darbiniekiem tiks nodrošināts dīkstāves pabalsts. Skaidrs, ka atbalstāmo nozaru saraksts būs garš, jo līdz šim vēl nav definētas nozares, kurām atbalstu sniegt. Bet risinājums ir jāizstrādā ātri, lai uzņēmumi zinātu, uz kādu atbalstu cerēt,” sacīja Meņģelsone.
Tāpat LDDK ģenerāldirektore novērtēja valdības lēmumu atjaunot “Altum” garantiju programmas, jo tie ļaušot uzņēmumiem noturēties un sildīt ekonomiku.
“Šis atbalsta bloks palīdzēs atgūties no šoka un ļaus ievilkt elpu. Svarīgi, ka valsts atbalsts būs gan darba ņēmējiem, gan arī uzņēmumiem. Tāpat ir jādara viss, lai uzņēmumi darbotos arī pēc tam, kad krīze beigsies,” uzsvēra Meņģelsone.
Kā ziņots, Ministru kabinets ceturtdien atbalstīja Finanšu ministrijas izstrādāto likumprojektu par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatību, kurā vienuviet ietverts plašu valsts atbalsta pasākumu klāsts slimības seku novēršanai, tostarp dīkstāves pabalstu izmaksu darba ņēmējiem.
Par spīti vairāku uzņēmēju organizāciju iebildumiem iecerēts, ka Ministru kabinets noteiks nozares, kurām saistībā ar Covid-19 izplatību ir radušies krīzes izdevumi un kurām ir piemērojami likumā noteiktie pasākumi un īpašie atbalsta mehānismi.
Vairāku tautsaimniecības nozaru organizācijas vienoti aicina valdību rast atbalsta mehānismus uzņēmumu atbalstam, kam būtiski ir krities apgrozījums, neskatoties uz uzņēmumu piederību kādai nozarei, teikts sešu rūpniecības nozaru kopīgajā vēstulē valdībai un Saeimai.
Vēstulē uzsvērts, ka krīze ir skārusi visus, neatkarīgi no nozares.
“Dažās nozarēs tas ir acīmredzams, kā viesmīlībā, taču notiekošais jau ir tiešā veidā skāris vai vistuvākajā laikā ietekmēs arī visas ražojošās un eksportējošās nozares.
Gan informācijas tehnoloģijas (IT), gan metālapstrādi, elektroniku, kokrūpniecību un visus pārējos. Iemesli tam ir dažādi. Vieniem lielie pasūtītāji Eiropā un Amerikā aptur savas ražošanas, piemēram, autorūpniecībā, citiem pārtrūkst piegādes ķēdes, bet IT pasūtītāji iesaldē projektus,” teikts vēstulē.
Gala lēmums par likumprojektu būs jāpieņem Saeimai.