LDDK: “Liepājas metalurgs” ir jāpārņem valstij 0
AS “Liepājas metalurgs” (LM) ir jāpārņem valstij, šodien, tiekoties ar medijiem, vienisprātis bija Latvijas darba devēju konfederācijas (LDDK) vadība.
Valstij palīdzot uzņēmumam, tā ilgtermiņā savus ieguldījumus noteikti saņems atpakaļ, pauda LDDK viceprezidents Uģis Magonis. Viņš uzskata, ka valstij ir jāskatās, kas tieši uzņēmuma likstās skar valsti, – vai valsts ir ieinteresēta, lai pašreizējie LM vairāk nekā 2000 darbinieki kļūst par bezdarbniekiem?
Uz jautājumu, vai valstij būtu no pašreizējiem akcionāriem LM jāpārņem par diviem latiem, kā savulaik tas notika ar “Parex banku”, LDDK prezidents Gavrilovs atbildēja, ka viennozīmīgi to nevar pateikt, bet uzņēmumam, kura apgrozījums ir “vairāk nekā 300 miljoni latu gadā”, noteikti ir jāturpina darbība.
Savukārt LDDK viceprezidents Ivars Strautiņš uzsvēra, ka ražošanas uzņēmumiem ir lielas problēmas ar elektrības cenām, turklāt LM katru mēnesi “Latvenergo” ir jāmaksā trīs miljoni latu, kas ir ārkārtīgi liela summa, tāpēc metalurģijas gigantam noteikti pienāktos atlaides.
Jau ziņots, ka starptautiskais auditors “Ernst&Young” iesaka sagatavot AS “Liepājas metalurgs” (LM) finanšu restrukturizācijas plānu, kas paredzēs arī optimizācijas pasākumus uzņēmuma rentabilitātes paaugstināšanai, liecina biznesa portāla “Nozare.lv” rīcībā esošais ziņojums par finanšu situāciju LM.
Valdība 26.martā vēl nepieņēma lēmumu par piedalīšanos grūtībās nonākušā “Liepājas metalurga” glābšanā, norādot, ka vēlas lielāku uzņēmuma akcionāru aktivitāti problēmu risināšanā.
Toreizējais finanšu ministrs Einars Repše 2009.gada 30.decembrī valsts vārdā izsniedza galvojumu par “Liepājas metalurga” saistībām 85,6 miljonu eiro (60 miljonu latu) pret banku “UniCredit”. Šā gada 25.janvārī izsniegtā, bet vēl neatmaksātā valsts galvotā aizdevuma apmērs bija 73,6 miljoni eiro (51,52 miljoni latu).
LM valdībā iesniedzis rīcības plānu izejai no finanšu krīzes, kas paredz uzņēmumu pilnībā atbrīvot no elektroenerģijas obligāto iepirkuma komponenšu maksas, kas šogad uzņēmumam ļautu ieekonomēt 9,2 miljonus latu, no AS “Latvenergo” saņemtā preču kredīta deviņu miljonu latu apmērā norakstīšanu, kredītlīniju pagarināšanu un palielināšanu par 18 miljoniem latu, kā arī metāllūžņu eksporta ierobežošanu no Latvijas uz trešajām valstīm, kas ļautu lūžņu iepirkšanā ietaupīt 9,9 miljonus latu.
Piektais iesniegtā rīcības plāna punkts paredz valsts atbalstu “Liepājas metalurga” sarunās ar uzņēmuma modernizācijas kreditoru Itālijas banku “UniCredit”. Šogad pamatsummas maksājumos un procentos jādzēš 11 miljoni latu.