LDDK: Latvijā jau sen pensionēšanās vecumam vajadzēja būt 65 gadiem 0
Latvijā jau sen pensionēšanās vecumam bija jābūt 65 gadu līmenī, trešdien Labklājības ministrijā diskusijā par pensijām un sociālās sistēmas ilgtspējas pasākumiem paziņoja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) pārstāvis Pēteris Leiškalns.
Viņš aicināja nekavēties ar pensionēšanās vecuma palielināšanu un jau nākamgad ‒ 2013.gadā ‒ to palielināt par pusgadu. Tas ir agrāk, nekā rosina Labklājības ministrija, kas plāno pensionēšanās vecumu sākt paaugstināt 2014.gadā par trim mēnešiem.
“65 gadiem jau bija jābūt sasniegtiem. Pensijas vecuma paaugstināšana pašlaik ir novēlota un ar katru dienu, ko runājamies, tiek novilcināta,” sacīja Leiškalns.
Viņš uzsvēra, ka nepareizi ir bijuši dāsnie lēmumi maksāt piemaksas arī lielo pensiju saņēmējiem. “Nauda ir dalīta ne tur, kur vajag, un diskriminējoši nedalīta tur, kur vajag,” kritiku pauda Leiškalns.
LDDK iestājas par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu jau nākamgad, vienlaicīgi saglabājot priekšlaicīgas pensionēšanās iespēju tiem, kas nevar atrast darbu.
“Svarīgā lieta – uz neierobežotu laiku atstāt priekšlaicīgu pensionēšanās iespējas tiem, kas nevar atrast darbu, lai viņi nepaliek stresā,” paskaidroja darba devēju pārstāvis.
Šis viedoklis ir krasi atšķirīgs arodbiedrībās.
“Mēs esam piekrituši pēc garām un karstām diskusijām 2016.gadam. Bet par 2014.gadu kā variantu, bez kura nevar iztikt, mēs nepiekrītam. Darām daudzus citus darbus, ko valdība var darīt,” norādīja Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības pārstāvis Egils Baldzēns.
Jau ziņots, ka LM trešdien notiek diskusija “Novecot aktīvi un strādājot – jauni izaicinājumi indivīdam un sabiedrībai kopumā” par pensiju likuma grozījumiem ar plašu dalībnieku skaitu.
Valsts sekretāru sanāksmē ir izsludināti pensiju likuma grozījumi paredz pensionēšanās vecumu pakāpeniski paaugstināt jau no 2014.gada, nevis no 2016.gada, kā valdība konceptuāli lēma iepriekš. No 2014.gada paredzēts palielināt minimālo apdrošināšanas stāžu no 10 līdz 15 gadiem, bet no 2020.gada – līdz 20 gadiem. No 2013.gada ir plānota finanšu līdzekļu aizņemšanās no valsts pamatbudžeta.