Foto – PHOTOBAC/SHUTTERSTOCK

Lāzers, biolīme un meistarība. Jauna metode paplašinātu vēnu ārstēšanai 0

Pietūkušas, smagas un nogurušas kājas, krampji ikros, uz ādas redzams tumšzils vēnu tīklojums – tās visas ir hroniskas vēnu mazspējas pazīmes. Lai varikozas jeb paplašinātas vēnas netraucētu izbaudīt atvaļinājumu, “Veselības centra 4” Baltijas vēnu klīnikas asinsvadu ķirurgs Ints Ūdris tās operē ar saudzīgāku lāzeroperācijas metodi TOTAL EVLA, pēc kuras kosmētiskais efekts tiek panākts daudz ātrāk.

Reklāma
Reklāma

Kad vārstuļi netur

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Ja visu dienu darbā nekustīgi jāsēž vai jāstāv kājās, piemēram, vadot mācību stundu skolā, vēnām jāiztur milzīga slodze, kura var veicināt hronisku venozo mazspēju. Nozīmīgs riska faktors ir iedzimtība, lielu smagumu cilāšana, liekais svars, vecums, sievietēm – grūtniecība un hormonālās kontracepcijas lietošana,” norāda asinsvadu ķirurgs Ints Ūdris. Varikozas jeb paplašinātas vēnas, vēnu mezgli ir tikai viena no slimības izpausmēm.

Par mazspēju liecina arī tūska un izmaiņas ādas pigmentācijā – uz tās parādās brūni, retāk gaiši plankumi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Artērijas pievada dažādām ķermeņa daļām, arī kājām, ar skābekli bagātinātas asinis. Tās ar lielu spēku izsviež sirds, tādēļ artērijās ir lielāks spiediens nekā vēnās, kurās asins plūsma ir lēna, mierīga. Venozo asinsriti nodrošina vairāki mehānismi – elpošana un diafragmas kustības, sirds, kura darbojas kā sūknis, taču pats galvenais dzinējspēks ir kāju muskuļi, kuri iešanas laikā savelkas, saspiežot dziļo vēnu sieniņas un dzenot asinis uz augšu, kamēr gravitācijas spēks tās “velk” uz leju.

Virspusējās vēnas atgādina koku – tām ir stumbrs jeb stumbra vēna, no kuras stiepjas sānu zaru vēnas. Ja vārstuļi, kuri stumbra vēnā izvietoti ik pēc desmit centimetriem un regulē venozo asins plūsmu, sabojājas vai vēnu sieniņas izstiepjas, gravitācijas spēka ietekmē asinis sāk plūst pretējā virzienā un spiesties zaru vēnās, veidojot vīnoga ķekaram līdzīgus, neglītus vēnu mezglus.

Veicot kāju asinsvadu dupleksultrasonogrāfijas izmeklējumu, ārsts var konstatēt, kuras vēnas skārusi mazspēja, un izlemt, vai pagaidām pietiks ar kompresijas zeķu valkāšanu vai arī vēnas jāārstē ar medikamentiem vai ķirurģiskām metodēm.

Operācija ar pievienoto vērtību

Veicot vēnu operāciju ar klasisko metodi, operācijas laikā slimās vēnas posms tiek izņemts laukā caur atsevišķiem griezieniem pacienta ādā. Operācija tiek veikta vispārējā vai spinālajā narkozē un pēc tās jārēķinās ir ilgu atveseļošanās periodu, kura laikā var būt jūtamas sāpes, diskomforts.

Foto: Shutterstock

Skleroterapijas laikā vēna tiek slēgta ar īpašu sklerotizējošu vielu, bet viena no jaunākajām virspusējo vēnu ārstēšanas metodēm paredz to aizlīmēšanu ar biolīmi. Operējot vēnas ar lāzera, radiofrekvences vai tvaika mikroimpulsu metodi, tās slēgšanai tiek izmantota siltuma enerģija.

“Lai gan uzskata, ka lāzeroperācijas ir ļoti saudzējošas – viens dūriens un viss, patiesībā tāda ir tikai puse no operācijas, kad tiek slēgtas galvenās stumbra vēnas. Turpretī varikozie sānu zari līdz šim lielākoties tika izņemti laukā ķirurģiski, retāk – slēgti, izmantojot skleroterapijas metodi.

Lasot pētījumus un atsauksmes par šīm operācijām, secināju, ka tas pacientiem tomēr ir pārāk traumējoši, jo pēcoperācijas periodā jūtamas sāpes, turklāt veselu mēnesi jāvalkā kompresijas zeķes,” atklāj Ints Ūdris. Šo apsvērumu vadīts, viņš pirms trim gadiem pievērsās endoluminālajām vēnu lāzerablācijas operācijām (TOTAL EVLA), izmantojot pašas jaunākās tehnoloģijas – trešās paaudzes iekārtu ar 1940 nanometru diodes lāzeru.

“Tā absorbcijas spēja ūdenī ir desmitkārt lielāka, tādēļ pietiek ar 30% mazāku enerģijas daudzumu, lai noslēgtu kādu vēnas posmu.

Pirmkārt, operācija ir daudz saudzīgāka, otrkārt, neveidojas apdegumi, ādas pigmentācija, nav sāpju pēc operācijas. Operācijas laikā tiek izmantoti ļoti tievi lāzeri, ar kuriem var slēgt arī visus varikozos sānu zarus un vēnu mezglus,” stāsta ķirurgs. Operācijas laikā slimā vēna tiek punktēta, tas nozīmē, ka operācijas laikā pacients jūt daudzus dūrienus, gluži kā ņemot asins analīzes no vēnas, taču netiek veikts neviens grieziens.

Visi varikozie sānu zari, lai cik neliels būtu to diametrs, tiek slēgti, nevis izņemti laukā.

Arī rehabilitācijas periods pēc operācijas ir daudz īsāks un komfortablāks. “Lai gan operācija, izmantojot šo metodi, velkas ilgāk, tā maina operācijas un pēcoperācijas periodu. Kosmētiskais efekts tiek panākts ļoti ātri, un pacients var nodoties ikdienas aktivitātēm,” uzsver ārsts. Tas īpaši svarīgi vasaras saulainajās un karstajās dienās, kad ilgstoša kompresijas zeķu valkāšana var radīt pamatīgu diskomfortu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.