Ļaut ienākt gaismai . Ciemos arhitektu Circeņu mājās 0
Arhitektu aprindās valda uzskats, ka viņiem pašiem savu māju nebūtu vēlams projektēt, jo, tā rīkojoties, iecentrējas uz acumirkļa vēlmēm, tāpēc noderīgāks ir skats no malas. Tam piekrīt arī BAIBA un ALDIS CIRCEŅI, kuri pēc izglītības ir arhitekti. Viņu namu, kas atrodas Mežaparkā, projektēja Uģis Zābers, taču interjeru veidoja Aldis pats. Viņš ir Rīgas Krēslu fabrikas valdes priekšsēdētājs, bet Baiba vada savu nesen izveidoto SIA “Kroņstrauts”, kura rūpals ir Sabiles sidra ražošana.
Tam, ka Circeņu ģimenes māja jāceļ Mežaparkā, bija savi priekšnosacījumi. Jaunajai ēkai, kas tapa gatava pirms sešiem gadiem, līdzās atrodas vecā, Baibas vectēva Friča Rozes savulaik celtā māja. Sākoties denacionalizācijai, Baibas tēvs atguva šo īpašumu, un tad pie rekonstruēšanas, izmantojot profesionālās zināšanas, ķērās Baiba un Aldis. Baibas tētis vēlējās, lai meitas ģimene arī dzīvo šajā mājā, taču vecās ēkas kvadrātiskā forma un divslīpņu jumts liedza to paplašināt. Šaurībā dzīvot arhitektu pāris nevēlējās, tāpēc radās risinājums – celt pašiem savu māju blakus vecajam namam. Te gan nācās saskarties ar stingrajiem būvniecības noteikumiem, ka uz viena zemes gabala nedrīkst atrasties divas dzīvojamās ēkas. Tālab jauno nācās celt kā vecās mājas piebūvi.
Aldis piebilst: – Veidojot interjeru, piedomāju, lai tas būtu viegls un gaisīgs, lai gaisma, kas ir ārā, ieplūstu arī iekšā mājoklī. Namam visapkārt aug priedes, kas noēno apkārtni, tāpēc bija tik svarīgi, lai pēc iespējas vairāk telpās ienāktu gaisma.
Pirmajā stāvā telpas nav sadalītas istabās, tās nav norobežotas ar durvīm, izņemot vienu, kurai jābūt aiz durvīm, un tā ir tualete. Baiba smejas, ka viņiem virtuves praktiski nav, tā ir integrēta, ieslēpta sienā. Toties ēdamzonā ir pamatīgs galds, pie kura pulcēties visai saimei. Saimniecei patīk atklātais virtuves un ēdamtelpas plānojums, jo tad, maltīti gatavojot, nejūtas kā iespundēta plīts kambarītī. Baiba skaidro: telpām sienas baltā krāsā izvēlētas tāpēc, ka dzīve ikdienā ienes daudz krāsainības un mājās gribas sajust nomierinošu auru. Toties interjera akcentiem izmantoti silti brūngani toņi. Baiba joko, ka tie pieskaņoti kaķa Tigro brūni oranžā kažoka krāsai. Runcis pārstāv šķirni Matkules zelts, jo ieradies šeit no Matkules, kur atrodas Circeņu ģimenes lauku mājas.
Atpūtas vieta ieguvusi nosaukumu – kamīntelpa, jo te atrodas pilsētas tipa gāzes kamīns.
– Mums lauku mājās ir malkas kamīns, taču kurš gan šeit stieptu malkas grozus, tāpēc izvēlējāmies šo variantu, – stāsta Baiba.
Virs kamīna izveidota siena no organiskā stikla, uz kura vērojami koku silueti. Aldis par savu oriģinālo veidojumu saka – tas ir ugunsgrēks mežā. Telpās par mākslīgās gaismas avotiem kalpo dažādie prožektori pie griestiem. Tos var grozīt pēc savas patikas.
– Klavierspēle ir mans nerealizētais sapnis. Bērnībā es mazliet pamācījos tās spēlēt. Mēģināju to arī darīt, jau būdama pieaugusi, bet sapratu, ja nav īpaša ķēriena, tad nekas izcils nesanāks. Toties klavieres spēlē abas meitas, – stāsta Baiba.
Mājas otrajā stāvā atrodas Baibas un Alda darba kabineti, guļamtelpa un abu meitu istabas. Elza vēlējusies savu istabu redzēt zilā krāsā, jo, kā meitene skaidro, šī krāsa sniedz nomierinošu sajūtu. Baiba atzīst, ka visgrūtākais bijis atrast telpai pieskaņotus aizkarus. Jaunākajai meitai deviņgadīgajai Laimai pagaidām vēl nav īpašas prasības savas istabas interjeram. Tur valda krāsu prieks un dažādība.
Relaksācijai kalpo pirmajā stāvā ierīkotais baseins, kas ir septiņus metrus garš un divarpus metrus plats, kā arī somu un turku pirtis. Pie baseina sienas izveidots dekors, kurā atveidoti ūdens piliena radītie vilnīši. Aldis noteic, ka tāds noteikti nekur citur nav redzams. Protams, ka nav, jo tas ir Alda radošās fantāzijas īstenojums.
Mājas projekta autors – Uģis Zābers
Interjera veidotājs – Aldis Circenis
Mēbeles – itāļu zīmola “Molteni” un “Arper”
Lampas – “Flos”
Aizkari – “Alan Deko”