Ļaus likvidēt uzņēmumus, kas neatklāj patiesā labuma guvējus 1
Tuvāko dienu laikā spēkā stāsies grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, kas Uzņēmumu reģistram ļaus likvidēt tos uzņēmumus, kuri nebūs atklājuši patiesā labuma guvējus.
Jaunās izmaiņas vistiešākajā mērā skars gandrīz visas UR reģistrētās personas – SIA, zemnieku saimniecības, politiskās partijas, dažādus nodibinājumus un citas, kam būs jānodrošina informācija par patiesā labuma guvējiem (PLG).
Tieši SIA līdz šim bija visaugstākā riska grupa, kas 2018. gadā valsts budžetā bija iemaksājusi vairāk nekā 300 miljonus eiro.
UR plāno ieviest jauno kārtību arī attiecībā uz AS, kam šobrīd nav pienākums atklāt patiesos īpašniekus.
Jauno izmaiņu mērķis – nodrošināt juridisko personu caurspīdīgumu un tādējādi mazināt to izmantošanas iespējas noziedzīgiem mērķiem.
Turpmāk reģistram būs tiesības jau pie uzņēmuma vai organizācijas reģistrācijas prasīt papildu dokumentus par tā PLG un pielietot efektīvāku likvidācijas procedūru, ja PLG netiek atklāti.
UR bargi vērsīsies pret tiem uzņēmumiem, kuriem ir sarežģīta īpašnieku struktūra, kas meklējami ārpus valsts robežām, sacīja UR galvenā valsts notāre Guna Paidere.
Ja uzņēmums neatklās patiesā labuma guvējus, UR varēs šos uzņēmumus izslēgt no UR paātrinātā kārtībā bez tiesas iesaistes. Pašlaik riska zonā ir ap 900 uzņēmumu, kam UR izsūtīs brīdinājumus pēc grozījumu stāšanās spēkā.
Ja mēneša laikā viņi neatklās PLG, tie tiks likvidēti. Savukārt par nepatiesu ziņu sniegšanu draudēs kriminālatbildība – līdz diviem gadiem cietumā.
“Jaunie nosacījumi prasīs stingrāk definēt un norādīt patiesā labuma guvējus. Tie paredzēs, ka UR un tiesībsargājošās iestādes varēs ērtāk piekļūt attiecīgajai informācijai. Mērķis ir godīgas biznesa vides radīšana,” komentē tieslietu ministrs Jānis Bordāns.
Jauno kārtību atbalsta Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš, sakot, ka jādara viss, lai izpildītu prasības un biznesa vide kļūtu caurspīdīgāka.
Jāatgādina – jau 2017. gada beigās “Moneyval” ziņojuma gatavošanas laikā tika konstatēti ap 5000 augsta riska SIA, no kurām tikai 300 gadījumos bija zināmi patiesā labuma guvēji.
Vēl šā gada februārī aptuveni diviem tūkstošiem augsta riska SIA reģistrs sadarbībā ar Tieslietu ministriju izsūtīja vēstules ar aicinājumu atklāt patiesā labuma guvējus.
Izmaiņas tiek veiktas, lai nodrošinātu “Moneyval” ziņojumā par Latviju sniegto rekomendāciju izpildi, kā arī krietni pirms obligātā termiņa ieviestu naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas regulējumu jeb tā sauktā piektās AML Direktīvas prasības.
Citām Eiropas Savienības valstīm šobrīd ir garāks jaunā regulējuma ieviešanas termiņš.
Lai nodrošinātu caurspīdīgu uzņēmējdarbības vidi, no 2020. gada 1. janvāra informācija ikvienai personai no Reģistra vestajiem reģistriem tiks nodrošināta bez maksas.
Tam gan katru gadu no valsts budžeta būs nepieciešami 1,2 miljoni, par ko politiķiem vēl būs jālemj.
Informācijai
Patiesais labuma guvējs (PLG) ir fiziska persona, kurai pieder vai kuras interesēs ir izveidota vai darbojas konkrēta juridiskā persona, vai kura tiešā vai netiešā veidā īsteno kontroli pār juridisko personu.