Ļaunās mūsdienu pasakas. Četras Latvijā un Austrumeiropā izplatītas sazvērestību teorijas 12
Ļaunprātīga maldināšana – bieži noderīga
Labi izveidotas sazvērestību teorijas no cilvēku prātiem nevar izdzēst pat visdzelžainākie argumenti, tādēļ tās ir svarīgs modernā hibrīdkara ierocis. Šaubu gadījumos ir vērts rūpīgi izvērtēt visu pieejamo informāciju un neticēt maldiem, aicina komunikācijas eksperti.
“No sazvērestību teorijām nevar izvairīties, jo mēs ikdienā lielākoties izmantojam tā dēvētas pašu nepārbaudītās zināšanas un paļaujamies uz vienkāršiem skaidrojumiem. Bieži pārpratumi rodas arī par svarīgiem juridiskiem aspektiem, jo tautā kā pareiza ir pieņemta viena versija, bet likums paredz ko pavisam citu,” skaidro sociālantropologs Roberts Ķīlis.
Taču atšķirībā no pasakām vai pilsētas leģendām sazvērestību teorijas var veiksmīgi izmantot vairākiem mērķiem: pārvirzīt uzmanību uz citām problēmām, panākt sabiedrības polarizāciju un “saindēt” cilvēkus. Tās darbojas kā vīruss: “iesēžas” prātā, kaut ko labi izskaidro un nav izdzēšamas ne ar kādiem pierādījumiem.
Lūk, četras Latvijā un Austrumeiropā izplatītas sazvērestību teorijas, par kuru rašanās iemesliem ir vērts padomāt ikvienam.