Laulību no 1. jūlija var reģistrēt bez lieciniekiem. Taču ir viena būtiska nianse – skaidrojam! 31
Saeima pērnā gada septembrī Civillikumā precizēja normu, nosakot, ka laulāšana notiek, personīgi klātesot līgavainim un līgavai. Noteikts, ka līgavainis un līgava var pieaicināt vienu vai divus pilngadīgus lieciniekus, taču liecinieku neierašanās nebūs šķērslis laulības noslēgšanai – šī iespēja stājās spēkā šogad 1. jūlijā.
Tiesa gan, ir kāda nianse, to TV24 raidījumā norāda Inese Bumbiere-Kaže, Rīgas pilsētas Ziemeļu dzimtsarakstu nodaļas vadītāja: “Daudzi cilvēki šo ir ne tā sapratuši, – no 1. jūlija var nākt un reģistrēt laulību bez lieciniekiem tikai tie pāri, kas ir iesnieguši iesniegumu pēc 1. jūlija. tikai viņi varēs laulību reģistrēt bez lieciniekiem! Viņi var izvēlēties – vai ar lieciniekiem vai bez!”
Turklāt tas var notikt tikai, sākot pēc viena mēneša un vienas dienas, – tas būs jau augusts, kad tie pāri, kas iesniegumu uzrakstīja pēc 1. jūlija, varēs laulāties bez lieciniekiem. Tie, kas ir iesnieguši iesniegumu līdz 1. jūlijam, uz viņiem diemžēl šie jaunie noteikumi neattiecas un uz ceremoniju viņiem ir jānāk ar visiem lieciniekiem, brīdina speciāliste.
Tieslietu ministrijas (TM) pārstāvji skaidro, ka jau ilgstoši praksē apspriests jautājums par liecinieku obligātas klātbūtnes nepieciešamību, reģistrējot laulību. Mūsdienās prasībai pēc divu pilngadīgu liecinieku obligātas klātbūtnes vairs nav juridiskas nozīmes, tas ir vēsturisku tradīciju jautājums.
Liecinieku klātbūtne esot kļuvusi formāla. Vēsturiski lieciniekiem tika paredzēts pienākums ar savu klātbūtni un parakstu apliecināt gan laulības noslēgšanas faktu, gan to, ka laulības noritējušas godprātīgi un pēc brīvas izvēles, taču pašlaik šo pienākumu “veiksmīgi veic dzimtsarakstu nodaļas amatpersonas”, norāda TM.