Foto – Shutterstock

Laulāto īpašums un mantojums: uz ko var pretendēt bērni no iepriekšējām attiecībām? 3

Mans vīrs ir neārstējami slims, tāpēc aktuāli kļuvuši daži jautājumi. Kā pēc viņa nāves tiks sadalīts mantojums? Uz viņa vārda ir reģistrēts nekustamais īpašums, kas iegādāts mūsu laulības laikā. Viņam ir pieaudzis dēls no iepriekšējās laulības, un mūsu ģimenē ir divi mazi bērni. Vai pieaugušais dēls arī varēs pretendēt uz manu uzņēmumu, kas dibināts laulības laikā? Minētajā īpašumā ir reģistrēts mans otrs uzņēmums – kas notiks ar to? MARIJA

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Ja vīrs nebūs atstājis testamentu, mantojums tiks sadalīts tā, kā paredz likums. Sieva var pretendēt uz pusi no nekustamā īpašuma, bet otru pusi sadalīs četrās daļās: viena daļa pienāksies sievai, otra daļa – dēlam no pirmās laulības, pēdējās divas daļas – otrajā laulībā dzimušajiem bērniem.

Cita lieta – uzņēmumi. Tas, ka otra uzņēmuma juridiskā adrese ir uz vīra vārda reģistrētajā nekustamajā īpašumā, neietekmē uzņēmuma piederību un tā iespējamo sadali vīra nāves gadījumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

! Atbildot uz jautājumiem, vispirms noteikti jāvērtē, kā ir reglamentētas laulāto mantiskās attiecības. Visticamāk, nav noslēgts laulības līgums, jo tad nerastos šādi jautājumi. Tātad, ja sievai un vīram nav laulības līguma vai citas atsevišķas vienošanās par laulāto mantas sadali, starp viņiem pastāv likumiskas laulāto mantiskās attiecības.

Civillikuma 89. pantā teikts, ka katrs laulātais patur mantu, kas piederējusi viņam pirms laulības, tāpat arī to mantu, ko viņš iegūst laulības laikā kā atsevišķu mantu. Viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta. Šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās.

Tas nozīmē, ka pieaugušais vīra dēls kā neatraidāmais mantinieks (arī abi mazākie bērni kā neatraidāmie mantinieki) var pretendēt uz jūsu dibināto uzņēmumu tikai tad, ja uzņēmums dibināts, izmantojot sievas un vīra kopīgos līdzekļus vai ar vīra palīdzību. Ja laulības laikā pati esat dibinājusi uzņēmumu bez vīra palīdzības un izmantojot savus atsevišķos līdzekļus, pieaugušais dēls nevarēs uz to pretendēt.

Visbiežāk gan laulībā ir grūti nošķirt abu laulāto līdzekļus, un parasti tādās nozīmīgās darbībās kā uzņēmuma dibināšana arī otrs laulātais kaut kādā mērā ar savu palīdzību ir iesaistījies. Ja tā noticis un pastāv šaubas par uzņēmuma piederību, tiek pieņemts, ka uzņēmums pieder sievai un vīram līdzīgās daļās. Tādā gadījumā vīra vecākais dēls varēs pretendēt uz to daļu, kas pieder viņa tēvam. Uz otru jūsu uzņēmumu attiecas tas pats Civillikuma 89. pants. Taču, ja otrs uzņēmums dibināts pirms laulības, tas ir jūsu atsevišķais īpašums un vīra mantojumā dalīts netiek.

KONSULTĒJUSI “LURSOFT” KOMUNIKĀCIJU VADĪTĀJA INDRA URTĀNE

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.