Foto – Shutterstock

Mans dzīvoklis vai kopīgs ar vīru? Kā noteikt atsevišķo mantu, ja nav laulību līguma 1

Tētis man uzdāvināja lielāku naudas summu, par kuru es nopirku dzīvokli. Esmu precējusies, taču vēlos, lai zemesgrāmatā šo īpašumu ieraksta kā manu atsevišķu mantu, lai gan laulības līgums nav noslēgts. Vai tas iespējams? JANA RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Mājas
Ideālais banānu uzglabāšanas veids – tie nekļūs melni nedēļām ilgi
DHL lidmašīnas avārija Viļņā: traģisks negadījums vai Krievijas sabotāža? Publicēta pilotu un lidojuma kontrolieru saruna pirms traģēdijas… 168
Lasīt citas ziņas

Atbilstīgi Civillikuma 91. pantam katra laulātā atsevišķa manta noteikti ir:

1) manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;

CITI ŠOBRĪD LASA

2) priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;

3) manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;

4) laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;

5) manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta.

Tātad atbilstīgi 91. panta 3. un 5. punktam dzīvoklis ir jūsu atsevišķa manta. Juriste Kristīne Krēsliņa gan atgādina, ka, neatceļot Civillikumā noteiktās laulāto likumiskās mantiskās attiecības, sieva un vīrs var noslēgt savstarpējus līgumus, kas reglamentētu laulāto mantiskās attiecības, t.i., konkrētu laulāto mantas statusu.

Lai zemesgrāmatā dzīvokli ierakstītu kā jūsu atsevišķu mantu, nostiprinājuma lūgumam jāpievieno dāvinājuma līgums un jūsu laulātā notariāli apliecināta piekrišana. Tā apliecinātu, ka, pastāvot likumiskajām mantiskajām attiecībām starp laulātajiem, vīrs piekrīt, ka iegādātais dzīvokļa īpašums ir jūsu atsevišķa manta, jo iegūts par jūsu atsevišķiem naudas līdzekļiem.

Tas izriet no Zemesgrāmatu likuma 61. panta 3. punkta. Tajā teikts: nostiprinājuma lūgumam jāpievieno apliecinājums par trešās personas piekrišanu, kad, pēc likuma, šāda piekrišana ir nepieciešama. Arī Zemesgrāmatu likuma 16. panta 1. punkta a) apakšpunktā ar atsauci uz Civillikuma 91., 111., 117., 125. un 127. pantu paredzēts, ka zemesgrāmatas nodalījuma otrās daļas pirmajā iedaļā norāda nekustamā īpašuma īpašnieku, bet, ja viņš ir laulībā, tad, ievērojot laulāto mantiskās attiecības, jāpiebilst, ka nekustamais īpašums ir laulātā atsevišķa manta vai ka tas ietilpst laulāto mantas kopībā, vai arī ka laulātajiem ir visas mantas šķirtība.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.