Dārzs bez lielas piepūles – lauku sēta Igaunijā 0
– Dārzā jāaudzē tas, kas tur vislabāk aug un neprasa daudz pūļu, – pārliecināts ir igaunis SULEVS VAHTRA Muhu salā. Viņš izveidojis vienu no skaistākajiem Igaunijas dārziem, kur katrs stūrītis ir rūpīgi pārdomāts. Galvenais vadmotīvs – lai dārzs iekļautos apkārtējā ainavā.
Dienā, kad viesojāmies šajā dārzā, lija lietus. Taču tas ainavu padarīja vēl skaistāku – daudzie smilgu puduri, izliekušies no ūdens lāšu smaguma, lēni šūpojās vējā. Augu un dažādo dārza elementu krāsas izskatījās sevišķi spilgtas.
Iziet dažādus periodus
Dārzs tapis sešos gados. Sulevs Vahtra izgājis visus klasiskos dārznieka iesācēja periodus. Protams, aizrāvies arī ar augu skaistumu un kolekciju veidošanu, līdz vienā brīdī sapratis, ka to uzturēšanā jāiegulda milzīgs darbs, bet kopskats nav īsti labs. Tad Sulevs, pēc profesijas būdams dizainers, devies uz Repinas dārzkopības skolu papildināt zināšanas par augiem un dārzu izveidi. Jau mācību laikā ap māju sākušās pamatīgas pārvērtības.
Dārzu unikālu padara tas, ka Suleva sieva Margeta ir keramiķe. Tāpēc šeit netrūkst dažādu skulptūriņu, košu trauku, kas videi piešķir odziņu. – Dārzs un keramika ir lieliska kombinācija, – secina saimnieks.
Iedvesmo ārzemju paraugi
Veidojot dārza kompozīciju, saimnieks iedvesmojies no vietējiem un ārzemju žurnāliem, turklāt abi ar sievu katru gadu apmeklē kādus pasaules dārzus. Populārākie galamērķi ir Anglijā un Holandē. Šovasar Vahtras dosies uz Īriju. Atgriežoties mājās, uz savu dārzu var paskatīties it kā no malas, reizēm arī kritiski. Rodas iedvesma veikt radikālas pārmaiņas.
Pasaule ir pilna ar labiem paraugiem, atliek tikai izvēlēties savu variantu un to īstenot. Nav jābaidās kopēt, jo katram sava versija tik un tā būs citāda.
Rīkojas soli pa solim
Iekārtojot dārzu, ņemtas vērā dārznieku skolā mācītās gudrības. Pirmais solis – objektīvi izvērtēta atrašanās vieta, apkārtnes ainava, dabas apstākļu un citas īpatnības. Piemēram, šī teritorija atrodas dabisku pļavu vidū, tāpēc pakļauta visiem vējiem, tajā ir veci koki, bet tie no saules svelmes piesedz tikai māju un pagalmu. Zeme Muhu salā ir nabadzīga, augsnes slānītis līdz klintij pavisam plāns. Saimnieki novērtējuši arī savus laika resursus – abi ir aizņemti dažādos darbos un nevar visu laiku urķēties dārzā. Tāpēc sapratuši, ka jāstāda augi, kas iztur sauli un vēju, turklāt neprasa lielu kopšanu.
Pirmās no dārza izraidītas vasaras puķes. Dobēs ar tām ir daudz darba, bet iekarināmajos puķu podos pie lieveņa – aplaisti, pamēslo, un košums garantēts!
Nākamais solis bija lielā augu revīzija. Atstāta tikai neliela daļa, kas atbilst dārza kompozicionālajai iecerei, der kā izteiksmes līdzekļi, nevis kolekcijas retumi. Svarīgākais, lai labi izskatās. Suleva favorītes ir dažādas zālveida ziemcietes, viss, kas atgādina smilgas. Vairāku gadu garumā stādītas dažādas graudzāles, līdz eksperimentējot noskaidrotas skaistākās un izturīgākās. Tās ir dārza vienojošais elements.
Vējā un saulē tikpat izturīgas un augsnes ziņā mazprasīgas ir perovskijas. Tās īpašas padara sudrabainais lapojums un spilgtie, violeti zilie ziedi. Kopā ar rudajām smilgām izskatās lieliski. Arī lavandas Igaunijā jūtas labi.
Dārzā vēl vieta atvēlēta dažādiem dekoratīvajiem krūmiem, kam ir skaists lapojums un ziedi, bet kas prasa minimālas rūpes. Greznumam stādītas arī izturīgas, izteiksmīgas ziemcietes, kas uzzied atšķirīgā laikā. Viens no kritērijiem to izvēlē – labs izskats pēc iespējas ilgāk un arī tad, kad nezied.
Meklē labāko variantu
Augus, kas jutīsies vislabāk, var konstatēt, tikai eksperimentējot, praksē pārbaudījis saimnieks. Eksperimentāli tiek noteikti arī augu grupēšanas un stādīšanas veidi, lai pēc iespējas mazāk darba jāiegulda kopšanā. Sulevs stāsta, ka cīņā pret nezālēm itin labi palīdz populārā mizu mulča, tā uztur augsnē mitrumu, taču viņam šāds segums nepatīk. Nevienā skaistā angļu dārzā, kas bijuši paraugi šim dārzam, nekā tāda nav!
Teritorija ir apmēram hektāru liela. Saimnieki uzskata, ka katram dārzam vajag mazliet romantikas, lai tas skatītājam uzreiz neatklāj visus jaukumus. Tāpēc platība sadalīta it kā vairākās istabās. Katra ir pilnīgi atšķirīga, paredzēta savam nolūkam, izvēlēta atšķirīga krāsu gamma, dārza mēbeles u.c. Piemēram, ir stūrītis, kur atlaisties zvilnī un laiski baudīt sauli, ir galdiņš, kur dzert rīta kafiju kopā ar sievu, kur ieturēt maltītes ar ģimeni, kur rīkot grila pasākumus kuplā draugu pulkā. Ir pat teātra istaba ar jauku skatuvīti!
Saimnieks uzskata, ka dārzā jāatrod laiks atpūtai un priekam par paveikto. Turklāt, jo vairāk tajā soliņu, jo lielāka iespēja, ka uz kāda no tiem arī apsēdīsies.