“Lauku ceļotājs” ar partneriem Latvijā un Igaunijā sāk projektu militārā mantojuma tūrismam 0
Latvijas Lauku tūrisma asociācijas “Lauku ceļotājs” kopā ar 23 partneriem Latvijā un Igaunijā sākusi kopīgu projektu, lai pēdējo simts gadu vēstures liecības apkopotu militārā mantojuma tūrisma produktā, aģentūru LETA informēja “Lauku ceļotājs” vadītāja Asnāte Ziemele.
Sadarbojoties ar vēstures speciālistiem, projektā ir paredzēts ietvert vienotā tūrisma produktā 150-170 militārā mantojuma objektus Latvijā un Igaunijā.
Muzeji, kolekcijas, kauju vietas, militārās būves, un citi objekti uzlabos savas ekspozīcijas, lai varētu piedāvāt interesantu un mūsdienīgu tūrisma pieredzi.
Ziemele atklāja, ka 36 objektos projektā paredzētas investīcijas, piemēram, nocietinājumi, krasta apsardzes baterijas, kas iepriekš nebija pieejami apmeklējumiem, tiks labiekārtoti un iepazīstinās ar militārā mantojuma stāstiem.
Tāpat vēsturi interpretēt tūrisma produktā palīdzēs projekta partneri – Igaunijas Kara vēstures muzejs, Hījumā militārās vēstures biedrība un vairāki muzeji.
Latvijas pusē sadarbosies ar Latvijas Okupācijas muzeja speciālistiem. Attiecīgi Igaunijas Kara muzejs un Latvijas Okupācijas muzejs būs vieta, kur apmeklētāji varēs iegūt informāciju ceļojuma plānošanai.
Kā skaidroja Ziemele, kopīgais militārā mantojuma tūrisma produkts aptvers četrus laika posmus. Piemēram, valstu neatkarības iegūšana, Brīvības cīņas un Pirmais pasaules kara periods no 1914. līdz 1920.gadam.
Tāpat būs iespējams Ieriķos skatīt Cēsu kauju sākumu ar īpašu aprīkojumu papildinātās realitātes versijā.
Ziemele norādīja, militārā mantojuma tūrismā būs arī Otrā pasaules kara periods no 1939.gada līdz 1945.gadam, par kuru stāstīs vēsturiskais Muitas nams Ezerē, kur 1945.gada 8.maijā tika parakstīts Kurzemes vācu armijas kapitulācijas akts.
Savukārt Ventspilī tiks atjaunots 46. krasta aizsardzības baterijas uguns koriģēšanas tornis.
Vienlaikus Igaunijā, Sāremā, muzejs atjaunos antīku kara laika kravas auto GAZ-MM, procesu filmējot un izmantojot kā daļu no ekspozīcijas, bet Igaunijas nacionālā mantojuma pārvalde izpētīs vairāku mīnu kuģu vrakus, lai izveidotu 3D modeļus izvietošanai muzeja ekspozīcijā.
Asociācijas prezidente sacīja, ka projektā iekļaus arī periodu par nacionālo partizānu kustību no 1944. līdz 1957.gadam, Padomju laiku un neatkarības atjaunošanu.
Pēc Ziemeles paustā, tūrisma produktu veidos, apsekojot objektus, vācot vēsturiskos faktus, foto liecības un stāstus. Izdos militārā mantojuma tūrisma brošūru ar karti un ceļvedi apmeklējumu plānošanai.
Visa informācija būs pieejama topošajā tiešsaistes platformā “militaryheritagetourism.info”.
Ceļotājiem tiks piedāvāti arī 10 ceļojumu maršruti. “Esam sākuši apzināt un aicinām iesaistīties potenciālos militārā mantojuma tūrisma produkta dalībniekus – tai skaitā arī nelielu privātu kolekciju īpašniekus vai lauku tūrisma uzņēmējus, kuru apkaimē vai īpašumā ir ar Latvijas neatkarības notikumiem saistītas vietas un to liecības,” sacīja Ziemele.
Projekta īstenošanas laiks ir no šī gada 1.janvāra līdz 2022.gada 31.decembrim.
“Lauku ceļotāja” mērķis ir lauku tūrisma attīstība Latvijā kopējā lauku ekonomikas kontekstā, sadarbojoties ar lauksaimniecības, pašvaldību, dabas aizsardzības un citām nozarēm. “Lauku ceļotājs” pārstāv biedru intereses, iesaistās uzņēmējiem labvēlīgas politikas veidošanā, kalpo kā profesionālas informācijas forums un mārketinga platforma.
“Lauku ceļotāja” biedri ir lauku tūrisma, lauksaimniecības, amatniecības uzņēmēji, pašvaldības, valsts iestāžu un organizāciju struktūrvienības visos Latvijas novados.