Lauku atbalsta dienests šogad kopumā atbalstos izmaksājis vairāk nekā 602 miljonus eiro 0
Lauku atbalsta dienests (LAD) šogad klientiem kopumā atbalstos izmaksājis vairāk nekā 602 miljonus eiro, kas ir pieaugums salīdzinājumā ar gadu iepriekš, kad kopumā izmaksāti 592 miljoni eiro, liecina LAD publiskotā informācija.
Dienestā informē, ka vislielāko atbalsta apmēru – 367 miljonus eiro – Latvijas lauksaimnieki ir saņēmuši platību maksājumos.
Savukārt investīciju pasākumos šogad tika izmaksāti 193 miljoni eiro salīdzinājumā ar pērn izmaksātajiem 184 miljoniem eiro. Atlikušo summu – 42 miljonus eiro – LAD šogad klientiem izmaksāja citu atbalsta maksājumu veidā.
Platību maksājumu avansus šogad oktobrī saņēma rekordliels lauksaimnieku skaits. Tas izdevās pateicoties tam, ka lauksaimnieku platību maksājumiem pieteicās elektroniski. Būtiski uzlaboti arī LAD iekšējie procesi, tostarp izveidots “zaļais koridors” – vairāk nekā 60% platību maksājumu pieteikumu administrēšanu veica informācijas tehnoloģiju (IT) sistēma. Pēdējo trīs gadu laikā arī vairāk nekā sešas reizes ir samazinājies LAD klientu pieļauto kļūdu līmenis.
LAD klientiem publiski kļuvuši pieejami dažādi lauku reģistra dati – ikviens interesents var pievienot, apskatīt, lejupielādēt un rediģēt sevis interesējošo ģeotelpisko informāciju.
Tāpat LAD informē, ka lauksaimnieki šogad aktīvi pretendējuši uz atbalstu investīcijām, kam 2018.gadā tika izsludinātas 102 projektu pieņemšanas kārtas. Tostarp LAD sniedzis atbalstu klientu apmācību un konsultāciju organizēšanai – gadā 5105 pasākumus apmeklēja 8041 interesents. Šajā gadā uzsākti arī 1587 modernizācijas projekti lauku saimniecībās. Aktīvi saimniekojuši mežsaimnieki – meži sakopti 17 400 hektāru platībā. Aktīvi turpinājās arī pašvaldību lauku ceļu uzlabošana – gadā uzlaboti 272 km ceļu. Lai preventīvi sargātu mežus no ugunsgrēkiem un citiem mežu apdraudējumiem, uzbūvēti 28 ugunsnovērošanas torņi.
Šogad īstenoti arī daudzi starptautiskas un starpteritoriālas sadarbības pasākumi, piemēram, projekti jūras piekrastes kāpu apsaimniekošanai, Daugavas upes baseina ekonomiskā potenciāla attīstībai un citi.
Tāpat LAD šogad ir pievienojies arī jauns darbinieks robots, kuru sauc Varis, kurš dienesta datu bāzē pārskata visus atbalsta pretendentus, pēc tam “Lursoft” datu bāzē iegūst informāciju par uzņēmuma atbildīgajām personām. Sodu reģistrā robots pārbauda, vai atbalsta saņēmējs nav sodīts. Iegūto informāciju tas ievieto dienesta datu bāzē.
Visas LAD reģionālās lauksaimniecības pārvaldes platību un investīciju pasākumu kontrolēs izmantoja bezpilota lidaparātus dronus. Tāpat LAD turpināja izmantot arī satelītattēlus, nosakot aktuālo informāciju par laukiem un to stāvokli.