Lauku atbalsta dienests sācis izmaksāt ciltsdarba atbalstu par piena govīm 0
Lauku atbalsta dienests (LAD) šogad mēnesi agrāk nekā pagājušogad sācis izmaksāt ciltsdarba
maksājumu piena lopkopībā, aģentūru LETA informēja LAD.
Šogad LAD ciltsdarba maksājumu par piena govīm izmaksā kopš 9.aprīļa, lai atbalstītu lauksaimniekus ārkārtējās situācijas laikā, kad ir svarīgi nodrošināt stabilu finanšu plūsmu saimniecībās. Maksājumu iepriekšējā gadā piena lopkopības saimniecības saņēma par mēnesi vēlāk – 9.maijā
Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) uzsvēra, ka šā brīža situācijā līdz ar piena iepirkuma cenu samazinājumu piena lopkopībā ir būtiski rast iespējas atbalsta sniegšanai Latvijas lauksaimniekiem krīzes situācijas pārvarēšanai. Viens no risinājumiem ir esošo atbalstu pielāgot ārkārtējās situācijas problēmjautājumu operatīvākai risināšanai, nosakot par mēnesi ātrāku termiņu ciltsdarba maksājumu par piena govīm izmaksai.
“Jo ātrāk mūsu lauksaimnieki saņems nepieciešamo un gaidīto atbalstu, jo ātrāk šos finanšu līdzekļus viņi varēs
ieguldīt piena lopkopībā, lai nodrošinātu nepārtrauktu piena ražošanu un secīgi arī piena
produktu pieejamības nodrošināšanu Latvijas iedzīvotājiem,” sacīja Gerhards.
LAD direktors Ģirts Krūmiņš apliecināja, ka LAD ārkārtējās situācijas laikā strādā ātri un efektīvi, lai visus maksājumus lauksaimnieki saņemtu pēc iespējas savlaicīgāk. “Apzināmies, ka tas ir ļoti svarīgi, lai mūsu saimnieki varētu turpināt darbu. Ātrāk izmaksāts ciltsdarba maksājums ir viena no atbalsta iespējām piena lopkopjiem,” viņš sacīja.
Dienestā informēja, ka piešķirtais finansējums ciltsdarba pasākumiem par piena govīm ir 7,3 miljoni eiro. Atbalstu saņems 3076 piena lopkopības saimniecības par kopumā 100 672 govīm. Atbalsta likme par piena govi ar izslaukumu no 5000-6999 kilogramiem un pirmpieni ir 58,29 eiro, par piena govi ar izslaukumu 7000 kilogrami un vairāk – 72,29 eiro, bet par Latvijas brūno vai Latvijas zilo govi – 72 eiro.
Informācija LAD mājaslapā liecina, ka atbalsta mērķis ir piensaimniecības nozarē attīstīt ciltsdarbu, mērķtiecīgi izmantojot dzīvniekus, lai saglabātu un uzlabotu esošo genofondu.
Atbalsts paredzēts ciltsgrāmatas uzturēšanai un dzīvnieku ģenētiskās kvalitātes un produktivitātes noteikšanas testiem (produktivitātes kontrolei un novērtēšanai pēc pēcnācējiem, lineārajai vērtēšanai, pāru atlasei).