Lauksaimniekiem pieejamie atbalsta pasākumi līdz 2014. gada beigām 0
Pēc Krievijas embargo noteikšanas, lai veicinātu ekonomisko aktivitāti lauksaimniecības sektorā, līdz 2014. gada beigām ir paredzēti vairāki atbalsta pasākumi.
Zemkopības ministrijas (ZM) Lauku attīstības atbalsta departamenta direktora vietniece Andra Balode pavēstīja, ka ir jau veikti grozījumi noteikumos par lauksaimniecības un lauku attīstības kredītgarantijām. Paredzēts, ka viens lauksaimnieks varēs saņemt kredītgarantijās līdz vienam miljonam eiro par veiktajām investīcijām vai plānoto investīciju projektu. Patlaban šis apjoms ir 700 tūkstoši eiro, kas tagad palielināts līdz vienam miljonam eiro, kas 23. 09. apstiprināts Ministru kabineta sēdē.
Otrs pasākums – kredītprocentu daļēja dzēšana, kur pieejamā atbalsta summa palielināta par deviņiem miljoniem eiro. Paredzēts, ka visiem lauksaimniekiem neatkarīgi no tā, kurā jomā viņi saimnieko, būs iespēja saņemt īstermiņa daļēju kredītprocentu dzēšanu līdz 4% par nomaksātiem kredītprocentiem no pagājušā gada 1. oktobra līdz šā gada 30. septembrim. Iesniegums Lauku atbalsta dienestā (LAD) būs jāiesniedz no 1. līdz 20. oktobrim. Plānots, ka īstermiņa kredītprocentus segs arī piena un gaļas pārstrādes uzņēmumiem, kā arī zivju apstrādes uzņēmumiem – ne tikai mazajiem un vidējiem, bet arī lielajiem (attiecas tikai uz tiem uzņēmumiem, kurus skārušas Krievijas sankcijas).
Trešais atbalsta pasākums paredzēts piena šķirņu slaucamo govju produktivitātes izvērtēšanai – seši miljoni eiro kopumā jeb līdz 40 eiro par vienu govi, kuru izmaksa jau veikta līdz 20. septembrim. Zemkopības ministrija turpina sekot situācijai tirgū, un ir paredzēts, ka ministrija 27. oktobrī atkārtoti vērsīsies Ministru kabinetā ar informatīvo ziņojumu, lai valdība papildus lemtu par nepieciešamo finansējumu piena nozarei.
Ņemot vērā to, ka šobrīd ir ļoti aktuāls jautājums saistībā ar mēslu krātuvju būvniecību un vairs nav paredzēts atvieglojuma periods, tiek plānots, ka no 17. oktobra lauksaimnieki varēs turpināt iesniegt projektus mēslu krātuvju būvniecībai. LAD izsludinājis iesniegumu pieņemšanu ES atbalsta pasākumam “Lauku saimniecību modernizācija” projektu īstenošanai jaunu kūtsmēslu krātuvju būvniecībai, esošo kūtsmēslu krātuvju rekonstrukcijai, kā arī šīm būvēm nepieciešamo būvmateriālu un stacionāro iekārtu iegādei. Šajā pasākumā pieejami divi miljoni eiro un atbalsta intensitāte ir līdz 70%. Projektu iesniegumu pieņemšana notiks no 2014. gada 17. oktobra līdz 19. novembrim, un projektu īstenošanas beigu datums būs 2015. gada 1. jūlijs.
Šobrīd notiek aktīvs darbs pie jaunās Lauku attīstības programmas un ir plānots izsludināt pieteikšanos investīciju pasākumiem.
ZM Lauku attīstības atbalsta departamenta direktore Liene Jansone skaidro, ka jau novembra beigās sāksies projektu pieņemšana divos jaunā perioda LAP pasākumos: “Atbalsts ieguldījumiem lauku saimniecībās” un “Atbalsts ieguldījumiem pārstrādē”. Šajos pasākumos nav būtiski mainīti nosacījumi, tie būs līdzvērtīgi iepriekšējā perioda atbalsta pasākuma nosacījumiem. Atšķirība ir tā, ka tagad pretendents varēs visas atbalstāmās aktivitātes iesniegt vienā projekta iesniegumā gan primārajā ražošanā, gan pārstrādē. Jebkura fiziska vai juridiska persona, kas nodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu vai tālāku pārstrādi, varēs pretendēt uz atbalstu šī pasākuma ietvaros.
Atbalsta intensitāte tiek diferencēta atkarībā no saimniecības vai uzņēmuma apgrozījuma. Būvniecība ir prioritāte gan lielajām, gan mazajām saimniecībām, un šajā atbalsta pasākumā maksimālā intensitāte ir 40%, kā arī papildu intensitāte visiem, kas ir nodarbināti zālēdāju lopkopībā, jo šis sektors ir Latvijas prioritāte. Papildu intensitāte līdz 20% tiek paredzēta arī jaunajiem lauksaimniekiem. Savukārt tehnikas iegādei lielajām saimniecībām atbalsta intensitāte ir 20%, bet mazajām saimniecībām – 30%. Pārstrādē maksimālā atbalsta intensitāte ir 30%, paredzot papildus atbalsta intensitāti projektiem, kas veicina pārtikas kvalitātes shēmas produktu ražošanu vai arī tas ir uzņēmums, kuru skārušas Krievijas sankcijas. Modernizācijai pieejamais finansējums tiks sadalīts atbilstoši LAD reģionālajām lauksaimniecības pārvaldēm saskaņā ar vienotajam platību maksājumam deklarētajām platībām. Projektu pieņemšana un rindošana notiks atbilstoši reģiona ietvaros pieejamajam finansējumam. Papildus tam, izsludinot kārtu reģiona ietvaros, tiks paredzēts noteikts finansējuma apjoms tieši mazajām saimniecībām.