Lauksaimnieki šogad ātrāk saņems finansējumu no ES fondiem 0
Šogad Latvijas lauksaimnieki ātrāk saņems finansējumu no Eiropas Savienības (ES) fondiem, aģentūru BNS informēja Zemkopības ministrijas (ZM) preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietnieks Kaspars Funts.
Pēc ZM ierosinājuma no 2012. gada valsts budžeta grozījumiem tiks pārdalīti 88,2 miljoni latu pirms paredzētā termiņa, kas plānoti ES fondu pasākumu līdzfinansēšanai. Funts norādīja, ka tas dos iespēju ZM ātrāk veikt plānotos maksājumus lauksaimniekiem no Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda (ELGF) un Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) pasākumu ietvaros līdz 2012. gada beigām. Līdz ar to daudzi Latvijas lauksaimnieki ātrāk iegūs papildus apgrozāmos līdzekļus, kas uzlabos lauksaimnieku finanšu situāciju, skaidroja ZM pārstāvis.
“Sniegtā iespēja nodrošinās ātrāku un savlaicīgāku atdalīto papildu valsts tiešo maksājumu avansu izmaksu, maksājumus tirgus veicināšanas un biškopības programmām, atbalstam investīciju ieguldījumiem augļu un dārzeņu ražotāju grupām un ražotāju organizācijām, kā arī zivju ražotāju grupu atbalstam,” informēja Funts. Līdzekļus varēs izmantot arī vienotā platības maksājuma avansa izmaksai, taču, lai tos varētu izmaksāt ātrāk, nepieciešams saņemt Eiropas Komisijas (EK) atļauju, kuras pieprasījumu ZM jau ir nosūtījusi EK.
Savukārt no ELFLA paredzēts līdzfinansējums pasākumiem – atbalstam jaunajiem lauksaimniekiem, priekšlaicīgai pensionēšanai, lauku saimniecību modernizācijas projektiem, meža ekonomiskās vērtības uzlabošanai, lauksaimniecības un mežsaimniecības produktu pievienotajai vērtībai, infrastruktūrai, kas attiecas uz lauksaimniecības un mežsaimniecības produktu pievienoto vērtību, daļēji naturālo saimniecību pārstrukturizācijai, maksājumiem lauksaimniekiem par nelabvēlīgiem dabas apstākļiem teritorijās, kas nav kalnu teritorijas, agrovides maksājumiem. Tāpat no ELFLA tiek finansēti pasākumi lauksaimniecībā neizmantojamās zemes pirmreizēja apmežošanai, atbalstam uzņēmumu radīšanai un attīstībai, tūrisma aktivitāšu veicināšanai, pamatpakalpojumiem ekonomikai un iedzīvotājiem, vietējās rīcības grupas darbības nodrošināšanai, prasmju apguvei un teritorijas aktivizēšanai, lauku ekonomikas dažādošanai un dzīves kvalitātes veicināšanai vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā.