Laukos pārejam no akas uz krānu 2
Mūsdienās arī laukos izmanto ūdensvadu un ar motoru aprīkotu ūdens sūkni. Jo seklāku ūdensvada tranšeju rok, jo mazākas izmaksas, taču svarīgs faktors ir zemes sasalšanas dziļums, jo caurulēm jāatrodas zem šī līmeņa.
Pretējā gadījumā pat labi izolēts ūdensvads var aizsalt. Vidzemes augstienē, kur raksturīgs zems gruntsūdens līmenis, ūdensvadu iegremdē 150 cm dziļumā, savukārt Pierīgā gruntsūdeņi ir augstāki, un ūdensvadu pietiek iegremdēt 100 cm dziļumā. Cik dziļai tranšejai jābūt, var uzzināt, papētot LBN “Būvklimataloģija” datus.
Visbiežāk ūdensvada caurulēm izmanto melnas un mehāniski izturīgas PE (polietilēns) caurules, kuras tirgo ruļļos – tātad ūdensvads būs bez savienojuma vietām. Izraktajai tranšejas apakšai jābūt līdzenai, lai caurule tajā atrastos maksimāli taisni.
Nereti starp māju un aku atrodas koki, kuru saknes negribas skart. Šādā situācijā ar traktoru tranšeju izrok līdz saknēm, kuru līmenim vajadzētu sakrist aptuveni ar koka vainaga izmēriem. Tālāk rok ar lāpstu, neaiztiekot saknes, bet elastīgo cauruli novieto zem saknēm. Trasi aizberot, vispirms ar lāpstu virs caurules veido amortizācijas slāni pret lielākiem akmeņiem, pēc tam tranšeju aizber ar traktora kausu.
Sūknis
Sūkni iespējams novietot mājā, būdiņā pie akas vai arī iegremdēt akā. Dziļurbuma sūkni akā iegremdē tajā gadījumā, ja ūdens līmenis akā ir zem astoņiem metriem. Ja tas ir augstāks – virs astoņiem metriem, noderēs parastais centrbēdzes sūknis. Ja ūdens līmenis ir augstāks par trim metriem, tad var apsvērt iespēju ierīkot sūkni mājās. Ūdensvada caurules diametrs nedrīkst būt mazāks par sūkņa ieplūdes kanāla diametru. Ja ūdensvada garums pārsniedz 15 m vai ūdens sūknēšanas augstums ir lielāks par pieciem metriem, tad vēlams izmantot lielāka diametra caurules. Daži speciālisti iesaka ūdensvadu ierakt zemē ar nelielu augšupeju sūkņa virzienā un neierakt ar viļņveida novietojumu augšup vai lejup, lai izvairītos no gaisa uzkrāšanās. Ūdens ņemšanas vietā ūdensvadam pievieno pretvārstu ar sietiņu, kas nepieļauj ūdens plūšanu pretējā virzienā un aizsargā no lielām cietajām daļiņām. Savienojumiem jābūt hermētiskiem, lai neļautu ūdensvadā iekļūt gaisam.
Aiz sūkņa uzstāda ūdens filtru, kam katrā pusē jābūt noslēdzošajiem krāniem, kas atvieglo filtru kārtridžu nomaiņu.
Pirms sūkņa filtru lieto tikai mehānisko daļiņu attīrīšanai. Antivibrācijas cauruli uzstāda ūdensvada savienojumam ar sūkni un savienojumam ar padeves cauruli. Tas amortizē vibrācijas, kas rodas, motoram strādājot, un neļauj tām nonākt tālāk caurulēs. Turklāt lokanās antivibrācijas caurules atvieglo sūkņa pieslēgšanu ūdens apgādes sistēmai.
Lai precīzi aprēķinātu nepieciešamo sūkņa jaudu un caurules diametru, nepieciešams zināt vertikālo ūdens ceļu no akas, horizontālo trases garumu no akas līdz mājai un prognozēto ūdens patēriņu (m3). Pieredzējis pārdevējs, izmantojot šos rādītājus, zinās ieteikt labāko risinājumu.
“Ir vienkārša formula, pēc kuras aprēķina iespējamo trases attālumu: vienu vertikālu sūknēšanas metru salīdzina ar desmit horizontālās sūknēšanas metriem. Tātad, ja akā ūdens līmenis ir trīs m, sūknis spiedīs ūdeni pa horizontālo ūdensvadu līdz mājai 50 m attālumā,” skaidro “www.santehnikasveikals.lv” eksperts Ainārs Reveliņš.
Apsildes kabeļi
Bargās ziemās dažkārt aizsalst jau izveidoti un sliktāk izolēti ūdensvadi zemē, mājas pagrabā vai sienās. No tā var izvairīties, izmantojot pretsala aizsardzības apsildes elektrokabeļus. Pašregulējošie kabeļi sastāv no plastikāta pusvadītājā iekausētiem diviem vara vadītājiem, caur kuriem plūst strāva un tos uzsilda. Dzīslai sasilstot, pieaug elektropretestība un strāvas stiprums pazeminās, tā samazinot siltuma atdevi. Kabelis parasti ieslēdzas automātiski, ūdens temperatūrai nokrītot zem +5 oC. Kabeļa jauda atkarīga no apsildāmo cauruļu izmēra, siltumizolācijas slāņa biezuma un gaidāmām āra temperatūrām.
Kabeļa garumu regulē, to nogriežot. Minimālais ūdensvada caurules diametrs ir 15 mm. Populārajā “Devi” apsildes sistēmā ietilpst apsildes kabeļi un termoregulatori, ar kuru var iestatīt vajadzīgo temperatūru. “Kabeli var lietot divos veidos,” stāsta “Devi” tirdzniecības vadītājs Rihards Zommers. “Viens variants ir to aptīt ap ūdensvada cauruli un ierakt zemē. Savukārt, ja caurule jau ir ierakta, noderēs iekšpusē ievietojamie kabeļi: starp sūkni un ūdensvadu iemontē trejgabalu, kurā ūdensvada caurulē iebīda vajadzīgā garuma apsildes kabeli un to pieslēdz elektrībai. Pateicoties apsildes kabelim, siltinātas ūdensvada caurules var ierakt daudz seklāk.”
Uzziņa * Mājas ūdensapgādes sistēmā populāri lietot PE un daudzslāņu caurules no kompozītmateriāliem, mazāk PVC ūdensvada caurules. Ja izvēlas metāla caurules, tad priekšroka dodama cinkotajam tēraudam. Daži izsmalcināti saimnieki mēdz izmantot pat vara jeb kapara caurules.
|