Latviskums pret iespējami augstāko cenu. Daugavpils latviskākajam klubiņam draud slēgšana 23
Ja nenotiks brīnums, tad rīt VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (“VNĪ”) telpās Rīgā notiks izsole par Daugavpils muzikālā kluba “Artilērijas pagrabi” telpu nomu un tām maijā būs jauns saimnieks. Izsolē var piedalīties jebkurš. Jau ir saņemts viens pieteikums, kas nav no līdzšinējā nomnieka SIA “Artilērijas noliktavas”, kas apsaimnieko “Artilērijas pagrabus”. Tā saimnieks Andrejs Faibuševičs arī nemaz negrasās piedalīties izsolē un ir ļoti dusmīgs uz “Valsts nekustamajiem īpašumiem”. Andrejs sarunā ar mani uzsver, ka valsts no viņa prasot pārāk lielu nomas maksu. “Artilērijas pagrabu” sociālā tīkla “Facebook” lapā ievietotajā aicinājumā draugiem un atbalstītājiem “VNĪ” tiek vainoti arī “nožēlojamās mahinācijās”, “shēmošanā”. Tiek minēti “melnie, nezināmie vīriņi, kas ir iekārojuši pagrabus”.
Par muzikālo klubu vārdu aizliek gan Kultūras ministrija, gan Daugavpils dome, aicinot “VNĪ” saglabāt nomas attiecības ar “Artilērijas pagrabiem”. Abas iestādes uzsver kluba lielo kultūras, tūrisma un sabiedrisko nozīmību, sauc to par “starpkultūru dialoga un Latviskās kultūrtelpas stiprinātājiem Latgales reģionā”. Taču “VNĪ” turas pie likuma burta un meklē nomnieku, kurš gatavs maksāt “iespējami augstāko cenu”.
Daugavpilī par Rīgas cenu
“Artilērijas pagrabi” Daugavpilī, Rīgas ielas 22 pagraba 107 kvadrātmetros, sāka saimniekot 2010. gadā. Nomas līgums tika noslēgts par 1 latu (1,42 eiro) par kvadrātmetru mēnesī. Tuvojoties līguma beigām, “VNĪ” vēlējušies nomas cenu palielināt līdz 2,50 eiro. Andrejam izdevies cenu nokaulēt līdz 2 eiro, bet līgums noslēgts tikai uz gadu un beigsies 30. aprīlī. Rītdienas izsolē nomas sākuma cena ir 2,32 eiro (plus PVN) par kvadrātmetru mēnesī.
“Jau pārslēdzot līgumu, “VNĪ” gribēja no mums noplēst 2,50 eiro, pamatojoties uz mistiskiem tirgus analītiķiem. Par tādu un vēl zemāku cenu var dabūt pagrabus Rīgas centrā, bet runa ir par Daugavpili! Tad maksātu vairāk nekā 300 eiro mēnesī. Arī tagad, maksājot nedaudz virs 200 eiro, strādāju pa nullēm vai ar nelieliem mīnusiem,” sašutis A. Faibuševičs, kurš šajos rēķinos nemaz neiekļauj ieguldījumus telpu labiekārtošanā.
Kad saku, ka tirgus ir tirgus un, ja kāds var maksāt vairāk, tad kāpēc valstij to neļaut, un turklāt amatpersonas var paņemt pie dziesmas par likuma neievērošanu, Andrejs norāda uz Ministru kabineta noteikumiem nr. 515 par publiskas personas mantas iznomāšanas kārtību, nomas maksas noteikšanas metodiku un nomas līguma tipveida nosacījumiem. Šo noteikumu 9. punktā patiešām rakstīts: “Iznomātājam, ievērojot sabiedrības intereses un lietderības apsvērumus, ir tiesības izlemt, vai attiecīgā nomas līguma termiņu pagarināt ar nomnieku (nerīkojot izsoli), kas labticīgi pildījis attiecīgajā līgumā noteiktos nomnieka pienākumus, tai skaitā tam nav nenokārtotu parādsaistību pret iznomātāju, kā arī iznomātājam zināmu nekustamā īpašuma uzturēšanai nepieciešamo pakalpojumu maksājumu parādu, vai iznomāt nomas objektu citam nomniekam šajos noteikumos noteiktajā kārtībā. Nomas līgumu var pagarināt, ievērojot nosacījumu, ka nomas līguma kopējais termiņš nedrīkst pārsniegt Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā noteikto nomas līguma termiņu, izņemot šajos noteikumos minētos izņēmumus.”
Uz šo punktu “Valsts nekustamajiem īpašumiem” norāda arī Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Lāčplēsis oficiālā pašvaldības vēstulē. Vienlaikus J. Lāčplēsis atzīmē, ka klubam “Artilērijas pagrabi” Daugavpilī ir ļoti liela kultūras, tūrisma un sabiedriskā nozīmība: “Tas ir iekļauts Daugavpils pilsētas sarakstā kā vieta, ar kuru mēs lepojamies, tajā notiek nekomerciāli projekti Daugavpils starptautisko pasākumu ietvaros. Tā ir sabiedriski nozīmīga integrācijas vieta, par ko liecina arī līdzdarbības līgumi ar Kultūras ministriju.”
“Artilērijas pagrabu” jautājums ticis skatīts Daugavpils domes kultūrvides darba grupā, kas secinājusi, ka līguma nepagarināšana apdraud ilgtspējīgas kultūrvides, tradīciju attīstību pilsētā, demotivē jaunu mazo uzņēmumu izveidi un pastāvēšanu.
J. Lāčplēsis norāda, ka, izvērtējot dokumentus, “VNĪ” ir tiesības pagarināt nomas līgumu. Šīs tiesības var pamatot arī ar iepriekšminēto MK noteikumu 73. punktu, kas runā par ieguldījumiem – un tādi ir bijuši –, un noslēgt līgumu līdz pat 30 gadiem…