Foto: Anda Krauze

Vecgada mielasts latviskā garā. Krodziņa Kūriņš iedvesmots 0

Tas brīdis, kad kopā ar tuvajiem sēdīsimies pie Vecgada mielasta galda un satraukti gaidīsim gadu miju, ir pavisam tuvu. Tomēr vēl var pagūt padomāt un parūpēties par galdā ceļamiem ēdieniem un noskaņu. Dodamies uz Kaugurciema krodziņu „Kūriņš” pēc ierosmes.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Šo omulīgo krodziņu, kas atrodas pašā jūras krastā un iekārtots kādreizējā zvejnieka sētā, iecienījuši gan tuvi, gan tāli ēdēji. Tie, kas tajā pabijuši, parasti atgriežas. Galvenais vilcējspēks ir gardie ēdieni un milzīgās porcijas.

Kūriņš ir slavens ar to, ka krodziņa apmeklētāji, kas ir tādi švakāki ēdēji, parasti prom dodas ar sainīti, kurā līdzņemšanai iepakots nepievārētais ēdiens.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar smalkām riktēm Kūriņš neaizraujas, toties ar latviešu virtuvi gan. Ēdot uz oglēm ceptu siļķi ar biezpienu un kartupelīšiem, pelēkos zirņus ar speķi, asinsdesu, cūkas stilbu ar štovētiem kāpostiem, cūkas ausi vai liellopa šmori, vietējie var atcerēties ēdienus ar bērnības garšu, bet tālumnieki – iepazīt, kā garšo latviešu nacionālie ēdieni.

Cūkas stilbs ar piedevām

Ir divi ēdieni, kuri Ziemassvētkos ir teju visās latviešu mājās: cūkas cepetis un sautēti kāposti. Cūkas cepeša vietā var pamēģināt cūkas stilbu.

Diennakti pirms gatavošanas stilbu iemarinē, izmantojot sāli, piparus, ķiplokus un lauru lapas. Tad vāra, pievienojot garšaugus pēc izvēles. Kolīdz gaļa mīksta, stilbu turpina gatavot cepeškrāsnī – to cep aptuveni 50 minūtes.

Piedevās izmanto svaigu sarkano kāpostu salātus, kas pārslacīti ar olīveļļas un citronu sulas mērcīti, balto kāpostu salātus ar ķimenēm un plāni sagrieztu redīsu ripiņām, kas pārslacīti ar olīveļļas un citronu sulas mērcīti, un svaigu burkānu salātus ar melnā sezama sēkliņām.

Zirņi ar speķi

Iepriekšējā vakarā iemērc zirņus. Tad vāra, līdz mīksti. Kamēr zirņi vārās, mazos gabaliņos sagriež sīpolus un kūpinātu cauraudzīti, apcep, pievienojot garšvielas un skābo krējumu. Lai zirņi un mērcīte ilgāk saglabātos silti, pasniedz māla podiņos.

Liellops ābolos

Liellopa filejas šķēles apkaisa ar sāli un pipariem. Cep uz sakarsētas pannas, abas filejas puses apcepot aptuveni 3 minūtes. Nemizotu ābolu sagriež trīs biezās ripās un apcep no abām pusēm.

Kad gaļa un ābola ripas izceptas, veido kārtojumu, pamīšus liekot filejas šķēli, ābola ripu, fileju utt. Katliņā uzkarsē brūkleņu ievārījumu, ko pasniedzot pārlej gaļai un āboliem.

Reklāma
Reklāma

Ceptas reņģes

Daudziem zivju ēdienus nesanāk baudīt bieži, bet Ziemassvētkos un Jaungadā varam pacensties un sagatavot tos no dažādām zivīm, jo ir ticējums, ka zvīņas – tas uz naudu!

Un nevajag noniecināt reņģes! Tās šādu attieksmi nav pelnījušas, jo ir uzturvielām bagātas. Gatavojot reņģes, jāizvairās no pārmērīga sāls daudzuma un pārmērīgas cepšanas.

Zivi cepot mīklā, tā tiek pasargāta no karstās eļļas, kā arī saglabā sulīgumu. Ja miltus iejauc pienā, mīkla būs mīkstāka, ja alū – kraukšķīgāka. Zivs jāiemērc mīklā tieši pirms cepšanas.

Biezpiena bumbiņas

Biezpienu sajauc ar olu, miltiem, cukuru un cepamo pulveri. Veido bumbiņas un cep eļļā. Pasniedz ar zemeņu, brūkleņu vai jebkuru citu sev tīkamu ievārījumu. Uzbārsta pūdercukuru.

Latviskiem Ziemassvētkiem
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.